Македонија ќе претседава со Светскиот корпоративен регистарски форум 2019

5 копии

Република Македонија и Централниот регистар по работните сесии предвидени во агендата на Светскиот корпоративен регистарски форум – ЦРФ 2018 и по одржаното Генерално собрание на Извршниот комитет во Габорон – Боцвана, го превзема претседателството на Форумот за 2019 година.– Во изминатиот период Централниот регистар напорно работеше на проектите кои ќе бидат главен мотив и мото за меѓународните претставници, а високата делегација, предводена од директорот на Централен регистар, Марија Бошковска-Јанковски, под мотото-Трансформирање на регистрите во меѓународни провајдери без граници, најави дека потребен ни е современ пристап кон потребите на бизнис секторот и граѓаните, проекти кои се доволно флексибилни за да им овозможат на корисниците едноставен пристап до новите услуги и да бидат во чекор со постоечките, сооштија од Централниот регистар на РМ.Форумот за корпоративни регистри е здружение на меѓународни корпоративни регистри. Членството е отворено за владините агенции и нивните службеници одговорни за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Централниот регистар на Република Македонија ги потврди информациите дека нивни претставници предводени од директорката Марија Бошковска Јанковски патувале во далечната африканска држава Боцвана на меѓународна конференција.Според соопштението лиферувано до јавноста откако беше објавено дека на патувањето дотаму се потрошени десетина илјади евра за пат и сместување, Централен регистар на Република Македонија потврди дека има своја екипа во Боцвана на конференција каде е преземено претседателството на „Светскиот корпоративен регистарски форум 2019".– Огромна чест и задоволство ни е да објавиме дека Република Македонија и Централниот регистар по работните сесии предвидени во агендата на CRF 2018 и по одржаното генерално собрание на извршниот комитет, го превзема претседателството на форумот за 2019 година. Во изминатиот период Централниот регистар напорно работеше на проектите кои ќе бидат главен мотив и мото за меѓународните претставници, а високата делегација, предводена од Директорот на Централен регистар ...
| | веќе видена | слични

Централниот регистар на Република Македонија ги потврди информациите дека нивни претставници службено патувале во далечната африканска држава Боцвана на меѓународна конференција. Според соопштението лиферувано до јавноста Централниот регистар на Република Македонија во Боцвана учествувал на конференција на каде е преземено претседателството на „Светскиот корпоративен регистарски форум 2019“. „Огромна чест и задоволство ни е да објавиме дека Република Македонија и Централниот регистар по работните сесии предвидени во агендата на CRF 2018 и по одржаното генерално собрание на извршниот комитет, го превзема претседателството на форумот за 2019 година. Во изминатиот период Централниот регистар напорно работеше на проектите кои ќе бидат главен мотив и мото за меѓународните претставници, а високата делегација, предводена од Директорот на Централен регистар под мотото-Трансформирање на регистрите во меѓународни провајдери, без граници, најави дека потребен ни е современ пристап кон потребите на бизнис секторот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 250 | | | веќе видена

За Законот за јавно обвинителство ќе се расправа во Собранието, откако работните групи на власта и опозиција не постигнаа договор пред сè за судбината на СЈО, ...
сите 189 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 556 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ќе претседава со Светскиот корпоративен регистарски форум 2019

Од:
До кого (е-маил):
Порака: