Фрлени 280 тони сол на скопските сообраќајници

2 копии

Од Градот Скопје информираат дека екипите на зимската служба во текот на изминатава ноќ излегле на терен и го расчистуваат снегот од улиците со 16 возила. За да се спречи појавата на голомразица по коловозите фрлени се вкупно 280 тони индустриска сол на главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки“. Инаку, солта која се нанесува на улиците и булеварите има ефект до минус 5 Целзиусови степени. Град Скопје апелира на возачите да возат внимателно и да се придржуваат кон условите на улиците. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. извор/фото: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Мобилните екипи на Општина Центар ги расчитуваат снежните вренежи со две специјални возила соларки, а на коловозите на сите собирни и сервисни улици фрлени се 52 тони сол. Во расчистувањето на пешачките патеки на приодите кон основните училишта, детските градинки и амбасадите кои се на територија на оваа локална власт, приклучени се и сезонски работници. Се интервенирало во близина на амбасадите и критичните точки на Водно, на улиците Питу Гули, Ацо Караманов, Боро Петрушевски, Елисие Поповски, Партение Зографски и Славејко Арсов. Во населбата Капиштец расчистени се улиците Народен фронт и Козара. Екипите ги расчистија улиците и во централното градско подрачје на улиците 29 Ноември, Дебарца, Никола Тримпаре, Димитрие Туцовиќ, Ленинова, Орце Николов, Никола Вапцаров, Петар Поп Арсов, Киро Крстевски Платник, Иван Милутиновиќ, Пролет, Велешка ,Крушевска Република и други. Од Општина Центар апелираат до сите граѓани, дека во согласност со Законот за јавна чистота, имаат должност да го чистат снегот пред јавните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По обилните снежни врнежи, надлежните од Општина Центар, постојано ја следат состојбата на терен и интервенираат според потребите. Мобилните екипи во текот на овие два дена излегоа на терен и навремено ги расчистуваат новите снежни вренежи со две специјални возила соларки. За да се спречи појавата на голомразица, на коловозите на сите собирни и сервисни улици во Центар и на така наречените “црни точки”, досега се фрлени вкупно 52 тони сол. Во расчистувањето на улиците се приклучија и сезонските работници на Општина Центар, кои беа стационирани на пешачките патеки на приодите кон основните училишта, детските градинки и амбасадите кои се на територија на Центар. Се интервенираше во близина на амбасадите и критичните точки на Водно на улиците: Питу Гули, Ацо Караманов, Боро Петрушевски, Елисие Поповски, Партение Зографски, Славејко Арсов; во населбата Капиштец на улиците: Народен фронт, Козара. Исто така екипите ги расчистија улиците и во централното градско подрачје на улиците: 29 Ноември, Дебарца, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За да се спречи појавата на голомразица, на коловозите на сите собирни и сервисни улици во Центар и на т.н “црни точки“, досега се фрлени вкупно 52 тони сол. Во расчистувањето на улиците се приклучија и сезонските работници на Општина Центар, кои беа стационирани на пешачките патеки на приодите кон основните училишта, детските градинки и амбасадите кои се на територија на Центар. По обилните снежни врнежи, надлежните од Општина Центар, ја следат состојбата на терен и интервенираат според потребите. Мобилните екипи во текот на овие два дена излегоа на терен и навремено ги расчистуваат новите снежни врнежи со две специјални возила соларки, информираат од општината. Се интервенираше во близина на амбасадите и критичните точки на Водно на улиците: Питу Гули, Ацо Караманов, Боро Петрушевски, Елисие Поповски, Партение Зографски, Славејко Арсов; во населбата Капиштец на улиците: Народен фронт, Козара. Исто така екипите ги расчистија улиците и во централното градско подрачје на улиците: 29 Ноември, Дебарца, Никола ...
| | веќе видена | слични

Снегот го „засоли“ Скопје со 52 тони сол Општина Центар фрли 52 тони сол низ „црните точки“ на скопските улици за да се спречи голомразицата. По обилните снежни врнежи, Општина Центар наведува дека надлежните постојано ја следат состојбата на терен и интервенираат според потребите. Се укажува дека мобилните екипи во текот на изминатите два дена биле на терен и навремено ги расчистиле новите снежни вренежи со две специјални возила, таканаречени „соларки“. „За да се спречи појавата на голомразица, на коловозите на сите собирни и сервисни улици во Центар и на таканаречените “црни точки”, досега се фрлени вкупно 52 тони сол. Во расчистувањето на улиците се приклучија и сезонските работници на Општина Центар, кои беа стационирани на пешачките патеки на приодите кон основните училишта, детските градинки и амбасадите кои се на територија на Центар“, се вели во соопштението од Центар. „Засолени“ биле улиците во близина на амбасадите и критичните точки на Водно, односно на улиците Питу Гули, Ацо Караманов, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

За да се спречи појавата на голомразица по коловозите во Скопје фрлени се вкупно 304 тони индустриска сол на главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки“. Како што информира Град Скопје, екипите на зимската служба на Град Скопје изминатата ноќ и утрово ја следат состојбата на терен и ги расчистуваат новите снежни врнежи од улиците со 16 возила. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје и денеска ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите.
| | веќе видена | слични

Екипите на зимската служба на Улици и патишта Скопје изминатава ноќ на терен излегоа со 16возила и ги расчистија сите„критичните точки“ во градот и магистралните и собирни улици, мостови, надвозници и подвозници. Со цел да се спречи појавата на голомразицата дежурните екипи фрлија 300тони индустриска сол. Во соработка со кризниот штаб на Град Скопје и Секторот за планирање и уредување на просторот екипите на зимската служба на Улици и патишта Скопје будно ја следат состојбата на патиштата во градот и интервенираат според потребите – известија од Улици и патишта./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
5 копии

Од Град Скопје информираат дека екипите на зимската служба во текот на изминатата ноќ и утрово, перманентно ја следеа состојбата на терен и ги расчистуваат новите снежни врнежи од улиците со 16 возила. За да се спречи појавата на голомразица по коловозите фрлија вкупно 304 тони индустриска сол на главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки“. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите.
| | веќе видена | слични

На скопските улици се фрлени 304 тони индустриска сол за да се спречи појава на голомразица. Градските служби информираат дека сол е фрлена на главните сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и на „црните точки“. Екипите на зимската служба на град Скопје и утрово ги расчистуваат новите снежни врнежи од улиците со 16 возила.
| | веќе видена | слични

Вкупно 304 тони сол во текот на изминатата ноќ и утрово се фрлени на градските сообраќајници, информираат од Град Скопје. На терен, како што се информира, делуваа вкупно 16 возила, а третирани се главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки". Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје, како што се соопштува, во текот на денот ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Ние немаме историја на Северна Македонија, порача кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска – Давкова во вечерашното гостување на емисијата ...
сите 165 | | | веќе видена

Силјановска исто како и Иванов, брани криминалци, не осудува насилство, постапува исклучиво по партиските директиви на Мицкоски, промовира политики проитв ...
сите 145 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фрлени 280 тони сол на скопските сообраќајници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: