Цените на металите во пораст

Цените на основните метали денес се подобрија, па цената на бакарот повторно надминува 6000 долари за метрички тон. На јакнењето на цените на металите влијаеше стивнувањето на трговските тензии меѓу САД и Кина, како и зголемената побарувачка, според њујоршката агенција „Блумберг”. Цената на бакарот на Лондонската берза на метали (ЛМЕ) со рок на испорака од три месеци се зголеми за 1,6 отсто, на 6 020 долари за тон, додека цената на другите метали, исто така, е во нагорен тренд, со зголемување на цената на алуминиумот за 2,3 проценти. Цените на бакарот продолжија да јакнат денес, откако податоците укажуваат на најголем пораст на нарачки на металите на ЛМЕ-берзата во последните три години. Сепак, врз цените на металите најголемо влијание има исходот на кинеско-американската трговска војна. Кина планира да ја испрати својата делегација во САД кон крајот на овој месец, надевајќи се дека ќе ги оживее трговските преговори кои се во ќорсокак од јуни.
| | веќе видена | слични

Цените на нафтата пораснаа во вторникот на меѓународните пазари кон 77 долари за барел, благодарејќи на сигналите за скромен раст на производството на Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) и паралелното јакнење на побарувачката од кинеските рафинерии. На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 47 центи во однос на затворањето на тргувањето во понеделникот и изнесуваше 76,68 долари. На американскиот пазар немаше поголеми промени, и со барелот се тргуваше по 68,90 долари. Одвоено OPEC претпладнето објави дека цената на барелот од референтната кошничка нејзина нафата во понеделникот изнесувала 74,90 долари, па не се менувала значително во однос на претходниот трговски ден. Комисијата на OPEC и групата независни производители предводени од Русија утврдија дека производителите на нафта кои учествуваа порано во договорот за намалување на понудата, го намалиле производството во јули за 9 отсто повеќе отколку што беше договорено. Резултатите од спроведувњето на договорот за постепеното ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Цените на нафтата денеска го надминаа нивото од 74 американски долари на меѓународните берзи, поттикнати од неочекуваниот пад на резервите во САД и загриженоста околу снабдувањето во очекување на намалувањето на иранскиот извоз.Цената на барел нафта на лондонската берза порасна 1,52 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 74,15 долари.На американскиот пазар барелот поскапе 1,38 долари и се продаваше по цена од 67,22 долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цените на металите во пораст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: