Станбениот квадрат во Скопје за 3,5 проценти поевтин од лани

Летово становите во Скопје поевтиниле, открива Народна банка на Македонија во својот најнов квартален извештај. Според пресметките на НБРМ, падот на цената на станбениот квадрат во главниот град во третото тримесечје, односно од јули до септември, изнесува само 0,8 проценти, но на годишна основа становите поевтиниле за 3,5 проценти, пишува Вечер. На падот на цените во третиот квартал, им претходи нивен забавен раст во вториот. Така, според пресметките со употреба на хедонистичкиот индекс, во вториот квартал од годинава вредноста на станбениот квадрат се зголемила за 1,2 проценти, а на годишна основа имало поскапување од 1,1 процент. Ова движење на цените на недвижнините во Скопје аналитичарите на НБМ го припишуваат на привремениот карактер на растот од почетокот на годината, следен со неколкугодишно зголемување на понудата на недвижнини. „Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот ...
| | веќе видена | слични

Ќе растат или ќе паѓаат цените на становите. Ако се следи економската логика најверојатно ќе продолжи натамошно намалување на цените, ако се следат изјавите на големите градежни компании цената е тука некаде. Според последните податоци на НБРМ, има намалување на цените. Во третиот квартал од 2015, се намалиле во просек за 0,8%, додека на на годишно ниво се забележува пад од дури 3,5%. Инаку, расте и учеството на станбени кредити, што говори дека има и постојано зголемување на побарувачката на станови. Преку проектот „Купи куќа, купи стан“’ до живеалиште досега дошле над 700 граѓани. Многумина, растот на побарувачката го поврзуваат со големата миграција од малите градови кон Скопје што особено се случува во последниве години. И податоците на завод за статистика покажуваат дека во последниот квартал има зголемена активност во градежната сфера. Во септември годинава се издадени 316 одобренија за градење, што е речиси 20 отсто повеќе во однос на септември лани. Во овој период е предвидена изградба на 376 ...
| | веќе видена | слични

„По забавувањето на растот во вториот квартал, во третиот квартал на 2015 година, индексот на цените на становите забележа пад. Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот на недвижности во изминатиот неколкугодишен период“, стои во кварталниот извештај на Народната банка. Податоците на Централната банка покажуваат дека збирната вредност на станбените згради изградени во периодот 2011– 2015 година (втор квартал од годината) е повисока за 68,4% од вредноста во периодот 2007 – 2010 година, а слична динамика покажуваат и податоците за одобренијата за високоградба. Во поглед на побарувачката на станови, постојаниот солиден раст на станбените кредити продолжи и во третиот квартал на 2015 година, што упатува на натамошно зајакнување на побарувачката. Неодамна, гувернерот Богов најави можност Централната банка да испрати сигнал комерцијалните банки в година да го заострат потрошувачкото ...
| | веќе видена | слични

Цените на становите продолжуваат да паѓаат, покажуваат последните податоци на НБРМ. Во третиот квартал од годинава, цените на становите се намалиле во просек за 0,8%, додека на на годишно ниво се забележува пад од дури 3,5%. „По забавувањето на растот во вториот квартал, во третиот квартал на 2015 година, индексот на цените на становите забележа пад. Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот на недвижности во изминатиот неколкугодишен период“, стои во кварталниот извештај на Народната банка. Податоците на Централната банка покажуваат дека збирната вредност на станбените згради изградени во периодот 2011– 2015 година (втор квартал од годината) е повисока за 68,4% од вредноста во периодот 2007 – 2010 година, а слична динамика покажуваат и податоците за одобренијата за високоградба. Во поглед на побарувачката на станови, постојаниот солиден раст на станбените кредити продолжи и во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 161 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Станбениот квадрат во Скопје за 3,5 проценти поевтин од лани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: