Станбениот квадрат во Скопје за 3,5 проценти поевтин од лани

Летово становите во Скопје поевтиниле, открива Народна банка на Македонија во својот најнов квартален извештај. Според пресметките на НБРМ, падот на цената на станбениот квадрат во главниот град во третото тримесечје, односно од јули до септември, изнесува само 0,8 проценти, но на годишна основа становите поевтиниле за 3,5 проценти, пишува Вечер. На падот на цените во третиот квартал, им претходи нивен забавен раст во вториот. Така, според пресметките со употреба на хедонистичкиот индекс, во вториот квартал од годинава вредноста на станбениот квадрат се зголемила за 1,2 проценти, а на годишна основа имало поскапување од 1,1 процент. Ова движење на цените на недвижнините во Скопје аналитичарите на НБМ го припишуваат на привремениот карактер на растот од почетокот на годината, следен со неколкугодишно зголемување на понудата на недвижнини. „Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот ...
| | веќе видена | слични

Ќе растат или ќе паѓаат цените на становите. Ако се следи економската логика најверојатно ќе продолжи натамошно намалување на цените, ако се следат изјавите на големите градежни компании цената е тука некаде. Според последните податоци на НБРМ, има намалување на цените. Во третиот квартал од 2015, се намалиле во просек за 0,8%, додека на на годишно ниво се забележува пад од дури 3,5%. Инаку, расте и учеството на станбени кредити, што говори дека има и постојано зголемување на побарувачката на станови. Преку проектот „Купи куќа, купи стан“’ до живеалиште досега дошле над 700 граѓани. Многумина, растот на побарувачката го поврзуваат со големата миграција од малите градови кон Скопје што особено се случува во последниве години. И податоците на завод за статистика покажуваат дека во последниот квартал има зголемена активност во градежната сфера. Во септември годинава се издадени 316 одобренија за градење, што е речиси 20 отсто повеќе во однос на септември лани. Во овој период е предвидена изградба на 376 ...
| | веќе видена | слични

„По забавувањето на растот во вториот квартал, во третиот квартал на 2015 година, индексот на цените на становите забележа пад. Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот на недвижности во изминатиот неколкугодишен период“, стои во кварталниот извештај на Народната банка. Податоците на Централната банка покажуваат дека збирната вредност на станбените згради изградени во периодот 2011– 2015 година (втор квартал од годината) е повисока за 68,4% од вредноста во периодот 2007 – 2010 година, а слична динамика покажуваат и податоците за одобренијата за високоградба. Во поглед на побарувачката на станови, постојаниот солиден раст на станбените кредити продолжи и во третиот квартал на 2015 година, што упатува на натамошно зајакнување на побарувачката. Неодамна, гувернерот Богов најави можност Централната банка да испрати сигнал комерцијалните банки в година да го заострат потрошувачкото ...
| | веќе видена | слични

Цените на становите продолжуваат да паѓаат, покажуваат последните податоци на НБРМ. Во третиот квартал од годинава, цените на становите се намалиле во просек за 0,8%, додека на на годишно ниво се забележува пад од дури 3,5%. „По забавувањето на растот во вториот квартал, во третиот квартал на 2015 година, индексот на цените на становите забележа пад. Ваквото движење на цената соодветствува со оцените за привремен карактер на растот забележан во претходните два квартала во услови на постојан раст на понудата на пазарот на недвижности во изминатиот неколкугодишен период“, стои во кварталниот извештај на Народната банка. Податоците на Централната банка покажуваат дека збирната вредност на станбените згради изградени во периодот 2011– 2015 година (втор квартал од годината) е повисока за 68,4% од вредноста во периодот 2007 – 2010 година, а слична динамика покажуваат и податоците за одобренијата за високоградба. Во поглед на побарувачката на станови, постојаниот солиден раст на станбените кредити продолжи и во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 199 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 169 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Станбениот квадрат во Скопје за 3,5 проценти поевтин од лани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: