Кој “паѓа“ во војната на доларот и нафтата?

Цените на нафтата во тргувањето на азискиот пазар благо се зголемија, но нивниот раст беше ограничен поради упорно високите глобални залихи на овој енергент. Американската “лесна“ нафта (WTI) за испорака во декември поскапе три центи на 40,57 долари за барел, додека за 11 центи се зголеми цената на сировата нафта од типот “брент“на 44,29 долари. WTI во петокот за кратко падна под 40 долари, но брзо се врати, пренесе Лидер. Продолжението на растот на залихите на овој енергент во САД ја потврди претпоставката дека високите залихи на светско ниво ќе потраат и идната година, кога Иран ќе го зголеми производството, пренесе Франс прес. Членките на ОПЕК веќе подолго време им се спротивставуваат на притисоците да го намалат обемот на производство во светло на високите залихи и така да го спречат падот на цените. Но, клучните членки на ОПЕК, на чело со Саудиска Арабија, одбиваат да го сторат тоа, бидејќи сакаат да го задржат пазарниот удел. Силниот долар исто така ги држи цените на нафтата на ниско ниво. Со нафтата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Цената на нафтата повторно во петокот се спушти на светските берзи под притисок од разочарувачките податоци од Кина и загриженоста која ја предизвикува прекумерната понуда, потиснувајќи ја во втор план геополитичката напнатост. На лондонската берза цената на барел нафта падна 60 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 44,86 долари. На американската берза со барелот се тргуваше за еден долар пониска цена, од 42,04 долари. Берзите денеска ги приземји податокот за падот на добивката на кинеските индустриски компании, за 4,6 отсто во октомври во однос на истиот период лани. Товар беше и најавата на регулаторната истрага во една голема брокерска куќа. „Цените на нафтата изутрината беа под притисок од кинеските статистички податоци“, толкува Бјорн Шилдроп од норвешки SEB. Загрижувачките економски показатели од најголемиот потрошувач на енергија на светот обично на краток рок влијаат на цените, а турското соборување на воениот авион се преобрази од геополитички ризик кој би можел да го наруши ...
| | веќе видена | слични

Америанската “лесна“ нафта за испорака во јануари поскапе 8 центи на 43,12 долари за барел, додека за седум центи поскапе и суровата нафта “брент’ на 46,24 долари, пренесува Франс прес. Според податоците на американското министерство за енергетика, залихите на комерцијална нафта во САД се зголемиле за еден милион барели, заклучно со 2о ноември. Девета недела откако залихите на нафта растат постојано, влијаеше залихидте да се задржат на ниво од над 100 милиони барели, што е над петгодишниот сезонски просек и врши дополнителен притисок на цената на нафтата. Откако Турција во вторникот го собори рускиот воен авион на сисриската граница, цената на нафтата се зголеми поради стравот дека дополнителна ескалација на конфликтот може негативно да се одрази на испораките од Блискиот исток, наведува Франс прес. Извор: Лидер
| | веќе видена | слични

Цените на нафтата на вчерашното тргување се задржаат над 43 долари за барел, откако америанските залихи пораснаа во нешто помла обем. Сепак на пазарот и понатаму е присутна неизвесноста во врска со турското соборување на рускиот воен авион Америанската “лесна“ нафта за испорака во јануари поскапе 8 центи на 43,12 долари за барел, додека за седум центи поскапе и суровата нафта “брент’ на 46,24 долари, пренесува Франс прес. Според податоците на американското министерство за енергетика, залихите на комерцијална нафта во САД се зголемиле за еден милион барели, заклучно со 2о ноември. Девета недела откако залихите на нафта растат постојано, влијаеше залихидте да се задржат на ниво од над 100 милиони барели, што е над петгодишниот сезонски просек и врши дополнителен притисок на цената на нафтата. Откако Турција во вторникот го собори рускиот воен авион на сисриската граница, цената на нафтата се зголеми поради стравот дека дополнителна ескалација на конфликтот може негативно да се одрази на испораките од Блискиот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Цената на нафтата повторно во четвртокот падна на светските берзи со оглед дека е смалена загриженоста од ескалација на насилството на Блискиот исток, а фокусот на интересот повторно е насочен кон прекумерната понуда. На лондонската берза цената на барелот падна за 32 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 45,71 долар. На американската берза цената остана непроменета и изнесуваше 43,07 долари во скромно тргување поради Денот на благодарноста. Загриженоста дека турското соборување на рускиот воен авион би можело да ја зајакне геополитичката напнатост и да го загрози снабдувањето од Блискиот исток ја поттикна цената на нафтата во оваа недела, но во меѓувреме стивна стравувањето и вниманието одново се пренасочи на очекувањата дека производството би можело да се задржи на високо ниво и покрај континуираниот раст на резервите. „Резервите растеа цела мината и оваа година. Резервите се полни до врв и се јавува недостиг од складишен простор“, истакнува Бјорн Шилдроп од SEB. Организацијата на ...
| | веќе видена | слични

Како што беше најавено пред неколку месеци, активноста на финансиските пазари во текот на есента се зголеми. Вредноста на многу финансиски инструменти се движи во опсег поголем од вообичаеното, а во наредните месеци поместувањата може да бидат дури и поголеми. Валути Во девизниот пазар во последниот месец дојде до нагло зајакнување на американскиот долар во однос на другите најтргувани валути во светот. Јакнењето на доларот беше очекувано и веројатно ќе продолжи врз основа на наскоро очекуваното зголемување на каматните стапки од страна на Централната банка на САД. Аналитичарите на Адмирал Маркетс веруваат дека зајакнувањето би можело да биде најмногу евидентно токму во однос на еврото, бидејќи постои реална можност дека Европската централна банка наскоро ќе преземе мерки за дополнително намалување на каматните стапки. Акции Во последните месеци индексите во развиените пазари, како што се САД и Германија во неколку наврати се зголемуваат и слабееа, во опсег поголем од 5%, а сега по долг период на стагнација ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Цената на нафтата повторно во средата се спушти ан светските берзи кон 45 долари за барел со оглед дека интересот на инвеститорите по неочекувано силниот скок на резервите во САД е пренасочен од Блискиот исток кон прекумерната понуда. На лондонската берза цената на барел нафта падна 76 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 45,36 долари. На американската берза со барелот се тргува по 61 цент пониска цена, од 42,26 долари. Вчера тргувањето беше завршено во плус 1,12 долари. Нафтените пазари вчера ги катапултираше веста за турското соборување на воениот авион во близина на турско-сириската граница. Официјална Анкара денеска соопшти дека не сака ескалација на судирот. Вниманието на берзите денеска повторно беше пренасочено на прекумерното снабдување, откако податоците на Американскиот институт за нафта (API) покажаа дека американските резерви на сирова нафта скокнаа во минатата недела за 2,6 милиони барели, речиси двојно повеќе од очекувањата на аналитичарите. „Силниот раст на резервите во САД ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Цената на нафтата скокна во вторникот на светските берзи над 46 долари за барел под влијание на ескалацијата на напнатоста на Блискиот исток по уривањето на рускиот воен авион во близина на сириско-турската граница, а дополнителна поддршка пружи и падот на доларот. На лондонската берза цената на барелот попладнето беше во плус 1,40 долари и изнесуваше 46,23 долари, а на американската берза со барелот се тргува по 1,25 долари поскапа цена, од 43 долари. Турција соопшти дека собори руски воен авион близу границата со Сирија, тврдејќи дека во неколку наврати го повредил нејзиниот воздушен простор. Уривањето на авионот спаѓа меѓу најсериозно јавно признати судири помеѓу членката на НАТО и Русија за половина век. „Веста за падот на воен авион во Сирија е потсетник на континуирано значење на ризикот на Блискиот исток“, толкува Бјорн Шилдроп од норвешки SEB. Дополнителна поддршка на цената пружи и падот на курсот на доларот, кој с еспушти од највисоко ниво за последните осум месеци.
| | веќе видена | слични

Во последно време на нафтениот пазар честопати се поставува прашањето дали цените ќе го постигнат дното во 2016-та година или ќе продолжат да се уриваат надолу. Од почетокот на годината суровината поевтини за речиси 18% и нема причина да се верува дека падот е завршен, коментира Џеси Коен од Investing.com . Според него има 5 фактори кои доминираат на пазарот, поради што во 2016-та година нафтата може да се тргува меѓу 25 и 35 долари за барел. 1. Производството на нафта ја надмина побарувачката по „бумот“ на индустријата со шкрилци во САД и по одлуката на „ОПЕК“ да не го ограничува производството, за да го задржи пазарниот удел. Според месечниот извештај на организацијата за октомври приносот во рамките на картелот e околу 31,64 милиони барели на ден, што се доближува до рекордно високо ниво. 2. Придонесот од „ОПЕК“ се очекува да се зголеми уште повеќе, кога Иран ќе се врати на нафтениот пазар, штом ќе бидат укинати меѓународните санкции. Властите во Техеран сакаат да го удвојат извозот на нафта до 2,3 ...
| | веќе видена | слични

Презаситеноста на пазарите влијае на тоа цената на нафтата и понатаму да е на рекордно ниско ниво, а во 2016 година суровата нафта би можела да биде и поевтина. Моментално цените на суровата нафта се 50 отсто пониски од истиот период минатата година. Но, предвидувањата на “Голдман Сакс“ и претставници на ОПЕК се дека во 2016 нафтата ќе биде уште поевтина. Цената на американската сурова нафта моментално изнесува 40,62 долари за барел, додека “брент“ се продава за 43,74 долари за барел. Според предвидувањата, цените на нафтата во 2016 година може да изнесуваат околу 20 долари за барел. Венецуелскиот министер за нафта Еулогио дел Пино, истакна дека ОПЕК не може да дозволи “војна на цените“ и дека итно мора да презема акција. На прашањето што ако ОПЕК не преземе ништо, Еулогио вели дека цената на нафтата може да падне на 25 долари за барел. Мајкл Дела Вигна од “Голдман и Сакс“ за БиБиСи истакна дека цените на нафтата би можеле да паднат на 20 долари за барел. Но, шансите за такво нешто се само 15 проценти. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој “паѓа“ во војната на доларот и нафтата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: