Информација од Интернешенел хотелс АД

Информација од Интернешенел хотелс АД Објава од Интернешенел хотелс АД Од компанијата Интернешенел хотелс АД Скопје известија дека не поседуваат ценовно чувствителна информација која би можела да има влијание врз порастот на цената на акциите. За информација на читателите во 3 трговски дена од 16.11.2012 до 20.11.2012 цената на акциите порасна од 371 денар на 3.888 денари ( над 1000%) со вкупно истргувани 780 акции. Вкупниот број на акции е 530.554 обични акции. Акционерската структура на 01.11.2012 е следната : KINGSWOOD MANAGEMENT LTD 68,56% SILVER WINGS FINANCE LIMITED 9,35% MINERVA TRUST COMPANY LIMITED 9,05% INTERNATIONAL HOTELS WORLDWIDE INC. 7,11% ИНТЕРНЕШНЕЛ ХОТЕЛС АД СКОПЈЕ 5,73% останати 0,2% Вкупниот број на акционери со состојба од 01.11.2012 е 113 акционери, од кои 108 акционери се домашни физички лица. Доколку е еден купувачот на акциите во трите ...
| | веќе видена | слични

Во три трговски дена, од 16 до 20 ноември цената на акциите на компанијата „Интернешнал хотелс“, сопственикот на хотелот „Континентал“ во Скопје, порасна од 371 на 3.888 денари за акција, при што беа истргувани вкупно 780 акции. Станува збор за мало количество истргувани од вкупниот број од 530.554 издадени акции. Она што е чудно е што со ова вредноста на компанијата порасна од 3,2 милиони евра на дури 2,06 милијарди евра што е комплетно нереално и со што „Интернешнал Хотелс“ стана највредната компанија во земјава. Мнозински сопственик на „Интернешнал Хотелс“ е „Кингсвуд Менаџмент ЛТД“ кој поседува 68,56 отсто од акциите. Со оглед на ваквото движење на цената на акциите на компанијата, „Интернешнал Хотелс“ испрати допис со Македонската берза за хартии од вредност во кој извести дека нема никаква ценовно чувствителна информација за објавување, што значи дека никакви измени во компанијата не се случиле од пред 16 ноември, кои би го оправдале вкавиот драматичен растна цените на акциите на компанијата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 213 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Информација од Интернешенел хотелс АД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: