Информација од Интернешенел хотелс АД

Информација од Интернешенел хотелс АД Објава од Интернешенел хотелс АД Од компанијата Интернешенел хотелс АД Скопје известија дека не поседуваат ценовно чувствителна информација која би можела да има влијание врз порастот на цената на акциите. За информација на читателите во 3 трговски дена од 16.11.2012 до 20.11.2012 цената на акциите порасна од 371 денар на 3.888 денари ( над 1000%) со вкупно истргувани 780 акции. Вкупниот број на акции е 530.554 обични акции. Акционерската структура на 01.11.2012 е следната : KINGSWOOD MANAGEMENT LTD 68,56% SILVER WINGS FINANCE LIMITED 9,35% MINERVA TRUST COMPANY LIMITED 9,05% INTERNATIONAL HOTELS WORLDWIDE INC. 7,11% ИНТЕРНЕШНЕЛ ХОТЕЛС АД СКОПЈЕ 5,73% останати 0,2% Вкупниот број на акционери со состојба од 01.11.2012 е 113 акционери, од кои 108 акционери се домашни физички лица. Доколку е еден купувачот на акциите во трите ...
| | веќе видена | слични

Во три трговски дена, од 16 до 20 ноември цената на акциите на компанијата „Интернешнал хотелс“, сопственикот на хотелот „Континентал“ во Скопје, порасна од 371 на 3.888 денари за акција, при што беа истргувани вкупно 780 акции. Станува збор за мало количество истргувани од вкупниот број од 530.554 издадени акции. Она што е чудно е што со ова вредноста на компанијата порасна од 3,2 милиони евра на дури 2,06 милијарди евра што е комплетно нереално и со што „Интернешнал Хотелс“ стана највредната компанија во земјава. Мнозински сопственик на „Интернешнал Хотелс“ е „Кингсвуд Менаџмент ЛТД“ кој поседува 68,56 отсто од акциите. Со оглед на ваквото движење на цената на акциите на компанијата, „Интернешнал Хотелс“ испрати допис со Македонската берза за хартии од вредност во кој извести дека нема никаква ценовно чувствителна информација за објавување, што значи дека никакви измени во компанијата не се случиле од пред 16 ноември, кои би го оправдале вкавиот драматичен растна цените на акциите на компанијата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 305 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 253 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 469 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Информација од Интернешенел хотелс АД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: