Место со срце: Нова кампања на СОС Детско село


3 копии

На 22 локации во Скопје од денеска до 29-ти декември граѓаните ќе можат да донираат средства за децата без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства, со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Акцијата е во организација на Ес-О-Ес Детско село, а во рамките на кампањата „Место со срце“. Оваа тридневна активност, како што појаснуваат организаторите, има за цел да се подигне свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории, како деца без родители и децата, кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. Бројот за донација за СОС Детско село е: 143 456.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев, по повод новогодишните празници, вчера се сретна со децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“. Во рамките на средбата, во Владата на Република Македонија, за децата беше организирана соодветна програма и претстава со популарниот Петко и неговите пријатели од популарната телевизиска емисија. Гостите на премиерот имаа прилика да ја разгледаат зградата на Владата и да се запознаат со нејзината работа. За време на оваа посета, децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“ имаа прилика да се дружат и да разговараат со премиерот Зоран Заев. Претседателот на Владата на РМ во разговорот со децата истакна дека на истекот на 2017 година, една од своите последни работни средби во Владата ја остварува со нив за да ги слушне од нив нивните размислувања и предлози за подобра и посеопфатна грижа. „Сакаме да испратиме порака дека секој е важен, посебно секое дете“, изјави премиерот Заев. Тој напомена дека целта на Владата е до 2020 година да нема дете без покрив над главата ...
| | веќе видена | слични

Кога државата ја презема улогата да застане во првата линија на заштита и на воспитување на децата без родителска грижа, ја презема и обврската тоа да се остварува во средина исполнета со љубов и поддршка. Овие наши деца се дел од најголемото богатство на Република Македонија – народот! Заедно да дојдеме до најдобрите решенија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Деца од СОС Детско село и од Домот за деца без родители 11 Октомври денеска беа во посета на Владата каде предновогодишно се дружеа со премиерот Зоран Заев. Целта е како што рече Заев до 2020 да нема дете без покрив над главата. Директорките на СОС Детското село и Домот 11 Октомври и порачаа на власта да носи одлуки во вистинска насока за грижа на овие деца. „Имаме модерни тенденции, согласно со европските перспективи, да се вклучат децата во семејства каде ќе се води комплетна грижа за нив, кои што семејства ќе склучат договори со државата за згрижување и чување на децата. Ги следиме препораките на самите институции и убедени сме дека Македонија ќе биде посреќно општество за сите, доколку децата се среќни и ја гледаат својата перспектива во Македонија“, порача Заев. „Заинтересирани сме за идната стратегија на Владата во однос на социјалната превенција, бидејќи во изминативе години бројот на деца кои имаат потреба да бидат згрижени постојано расте, а државата нема постоечки капацитети за такво нешто. Со ...
| | веќе видена | слични

Желби за топол дом, но и успешна година ова се пораките кои дечињата од СОС Детско село и домот за деца без родители „11 Октомври“ му ги пренесоа на премиерот Зоран Заев на средбата во Влдата. Симболично од премиерот добија новогодишни пакетчиња, но и ветување дека Владата нема да ги заборави. Директорките на СОС Детско село и на Домот „11 Октомври“ изразија интерес за идната стратегија на Владата во однос на социјалната превенција но и понатамошната соработка која е неизбежна за овие дечиња да бидат насочени на вистинскиот пат. „Сооглед дека прагот на сиромаштија кај нас е повеќе од 20 отсто и околу четири илјади семејства всушност живеат во сиромаштија, тоа е голем показател и причинител за голем број на деца кои што се напуштени од своите родители. Очекуваме поголеми напори во делот на социјалната превенција“, вели Јулијана Гапо Во знак на благодарност на Заев мју беше доделена и благодарница од страна на СОС Детско Село, како резултат на заедничката соработка.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев денеска беше во посета на децата од СОС Детско село и Домот за деца без родители „11 Октомври“.„Сакаме да испратиме порака дека секој е важен, посебно секое дете“, изјави премиерот Заев.Тој напомена дека целта на Владата е до 2020 година да нема дете без покрив над главата и кажа дека во согласност со европските перспективи, децата ќе се вклучат во семејства каде што ќе се води комплетна грижа за нив.„Ги следиме препораките на самите институции и убедени сме дека Македонија ќе биде посреќно општество за сите доколку децата се среќни и ја гледаат својата перспектива во Македонија“, рече Заев, кој доби и благодарница од СОС Детско село.Директорките на СОС Детско село и на Домот „11 Октомври“ изразија надеж дека Владата ќе донесува одлуки во вистинска насока за грижа на овие деца.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

По повод новогодишните празници, денеска во Влада на Република Македонија се дружев со децата од СОС детско село и од Детскиот дом „11 Октомври“. За децата беше организирана соодветна програма и претстава со популарниот Петко и неговите пријатели од популарната телевизиска емисија. Гостите имаа прилика да ја разгледаат зградата на Владата и да се запознаат со нејзината работа. Државата ја презема улогата да застане во првата линија на заштита и на воспитување на децата без родителска грижа. Сите деца и младинци без родителска грижа, заслужуваат шанса да ја обликуваат својата иднина и да станат самостојни учесници во општеството. Соопштение: http://vlada.mk/node/13935 Видео: https://youtu.be/E3Bhfnq4SAM Галерија: https://flic.kr/s/aHsmbuNGrA
| | веќе видена | слични
2 копии

По иницијатива на кошаркарот на КК Работнички, Маркус Гинјард, младите од КК Работнички на интересен и забавен начин, преку спорт, собраа подароци за децата од СОС Детско село. Истиот ден младите се дружеа со Маркус Гинјард кој со нив ја сподели неговата животна приказна и им посочи дека доколку се трудат и се посветат на тоа што го сакаат можат да постигнат сè во животот. Целта на кошаркарот на Работнички е кај младите да ја пренесе пораката дека треба да имаат доверба во заедницата и најблиските и дека спортот треба да е еден од клучните фактори во пренесување на пораката дека секој може да го следи својот сон. Денес, Маркус ги достави подароците до децата од СОС Детско село и им рече дека кога сакаат можат да ја посетат салата на КК Работнички за заедно да играат кошарка, со него и со младите од КК Работнички. Гинјард верува дека вредностите кои ги носи спортот како тимска работа, одговорност, мотивација, работа, храброст и хуманост, се клучни за развој на младите.
| | веќе видена | слични

Многу деца во државава се оставени сами на себе. Потребни се поголеми напори и проекти за да се подобри нивната состојба, велат од СОС Детското село. На Владата ѝ порачаа дека покрај згрижувањето, потребна е и поддршка за младите до 18 години, за кои, како што велат, не постојат програма и мерки за нивна интеграција на пазарот на труд, за да станат самостојни. Во Владата, децата без родители од СОС Детското село и од домот „11-ти Октомври“ добија новогодишното пакетче од премиерот Заев. Се прошетаа низ објектот и се запознаа со работата на министрите. До 2020-та да нема дете без кров на главата. Планот е да бидат згрижени во семејства кои ќе склучат договор со Владата за нивно чување- рече премиерот Заев. Вели дека Македонија ќе биде посреќно општество за сите, ако дечињата се среќни и ако ја гледаат својата перспектива во земјава. Викторија Милевска
| | веќе видена | слични

„Наша конечна цел е до 2020 година да нема дете без кров над главата, да нема незгрижено дете. Имаме модерни тенденции согласно европските перспективи, а тоа е вклучување на децата во семејства каде што ќе се води комплетно грижа, кои што семејства ќе склучат договори со државата за згрижување и чување на децата.“ – изјави премиерот Зоран Заев. Институциите од Владата очекуваат системски решенија  во делот на социјална превенција на најранливите категории и отворени врати на невладините организации кои можат да понудат социјална помош. „До крајот на оваа година СОС детско село поддржа 243 деца, дел згрижени а дел поддршка на социјално загрозени семејства и дел од нашата мисија е дека ниту едно дете не треба да расте само.“ – изјави директорката на СОС детското село. „Се надевам дека во 2018 година ќе бидеме посреќни, поуспешни, владата ќе ги носи како и досега одлуките во вистински правец, се во насока на грижа на децата, особено на оваа ранлива категорија на деца.“ – изјави директорката на 11 Октомври. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 79 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 108 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Место со срце: Нова кампања на СОС Детско село

Од:
До кого (е-маил):
Порака: