Ахмети: Успеавме да ја победиме империјата Југославија и да ги избркаме окупаторите


5 копии

Единствени и обединети сме секогаш кога некој го става под ризик албанското прашање. Успеавме да ја победиме империјата наречена Југославија и ги избркавме окупаторските сили. Нашата мисија не е завршена, треба да продолжи бидејќи имаме уште многу работа. Ова сублимирано се поентите од обраќањето на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, викендов од кичевско Kоларе (родното село на вујкото на Ахмети, Фазли Велиу) по повод откривањето на спомен-плочата во сеќавање на консултативниот состанок на илегалното Народното движење на Kосово (НДK), кој во 1993 година се одржал таму, пишува Дневник. Од ДУИ за „Дневник“ велат дека Ахмети зборувал за новата мисија на Албанците -регионот да биде дел од НАТО и ЕУ. НДK од осумдесеттите години од минатиот век ја прокламира идејата за независна Република Kосово, прво во рамките на поранешна Југославија за подоцна да ја организира и да учествува во војната во 1999 година за независност на Kосово. На состанокот на НДK во Kоларе во април 1993 година, освен Kосовците како Хашим Тачи, ...
| | веќе видена | слични

Заев во Топ Тема на Телма, потврди дека Али Ахмети и Мендух Тачи не биле во собраниската сала, поради како што изјави, безбедносна процена на ситуацијата Заев одговорноста за насилството во парламент ја лоцира кај ВМРО-ДПМНЕ. Го прозва директорот на јавната безбедност Чавков како најголем виновник за случувањата.  Вели полицијата беше должна да го заштити парламентт и пратениците, сите докази ќе ги достават до обвинителството. Полицаец предупреди со пиштол затоа што животот на пратениците беше доведен во прашање рече Заев. Според Заев Влатко Ѓорчев бил единствениот што се обидувал да ја одврати толпата и да ги одбрани. Сета почит за неговото однесување, човечност, хуманост на дело. Го видов и Тодоров како се обидува да интервенира, и толку рече Заев во интервјуто.
| | веќе видена | слични

Со вџашеност и со помешани чувства јавноста го помина вчерашниот, на почетокот неизвесен, но како што се покажа подоцна, сепак, мирен ден, по прексиноќешната крвава драма во македонското собрание во Скопје, каде што парламентарното мнозинство на чело со СДСМ го избра Талат Џафери од ДУИ за собраниски спикер, по што голема група граѓани предводена од активистите на иницијативата „За заедничка Македонија“ упадна во зградата. Неизвесноста висеше во воздухот до самото затворање на весникот иако во текот на денот, пред и околу Собранието беше мирно. Наспроти тоа, со голема динамика се редеа реакции на политичките партии, невладини организации и на државни институции, кои беа согласни дека е неопходно итно смирување на тензиите, но не беше постигнат договор за одржување нова лидерска средба на која на двапати, прексиноќа и вчера, повика претседателот на државата Ѓорге Иванов. Во таквиот амбиент, децата вчера беа ослободени од настава во скопските училишта, а предвреме беа пуштени дома и вработените во повеќе ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев го повика Трајко Вељаноски до вторник да му го предаде кабинетот на Талат Џафери, а претседателот Ѓорѓе Иванов за десет дена мандатот за да формира влада. Во емисијата „Топ тема“ на Телма Заев истакна дека СДСМ и досега барала мирни начини за решавање на проблемите и дека веруваат дека исто така ќе се реши и овој. „Без насилство, со трпение и присебност. Јас би сакал утре, иако е сабота, Трајко Вељаноски да му се јави на Талат Џафери и да изврши примопредавање на функцијата претседател на Собранието. Но, веројатно ова ќе се случи во вторник. Мора да се случи. Оставивме 31 ден. Знаеја дека мнозинството ќе се обиде да избере претседател. На крајот го направивме тоа мирно, спокојно, никого не провоциравме. Па 11 години сме во опозиција, сега имаме парламентарно мнозинство и мора да формираме влада. Граѓаните не можат да чекаат“, рече Заев. Според него, за вчерашните насилства во Парламентот виновни се ВМРО-ДПМНЕ, а не тие и посочи дека насилства се случиле заради тоа што полицијата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вечерва на емисијата Топ тема на Телма гостин ќе биде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Како што најавија од Топ Тема на нивниот фејсбук профил, одделни интервјуа ќе дадат Зоран Заев, а по него ќе гостува и Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов е главен виновник за ситуацијата и не може да биде дел од решението. Ова е ставот и на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и на првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, кои вчера порачаа дека нема да одат на лидерската средба кај Иванов. „Лидерска средба во Клинички ли да правиме, каде што лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, лежи со удрена глава“, рече Заев на прес-конференција. Со слична изјава настапи и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој најави дека нема да одат на лидерската средба што ја закажа претседателот Иванов, бидејќи Иванов е дел од проблемот, а не од решението и изрази осуда на состојбите во државата. Ахмети кој изјавата ја даде во седиштето на ДУИ во тетовска Мала Речица пред да започне состанокот на Централното претседателство на партијата, повика на смиреност, бидејќи како што рече, станува збор за политички проблем што треба да го решат политичарите, а не граѓаните. Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, посочи дека околу евентуалното одење на лидерската средба ...
| | веќе видена | слични

„Да останеме мирни и присебни. Вработените во институциите да постапат според законите на земјава. САД, ЕУ и меѓународната заедница гледаат дека ние сме ’моторот’ на враќањето на демократијата во земјава. Ова вчера беше обид за убиство со цел и со план, координирано со структури од полицијата“, изјави вчера лидерот на СДСМ, на прес-конференција во седиштето на партијата. „Направивме голем чекор, избравме нов спикер и процесите ќе продолжат до формирање на влада која сите ја очекуваат. Упатувам честитка до спикерот Талат Џафери и порачувам дека одлучно стоиме зад враќањето во земјава. Насилието вчера е поттикнато од Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Митко Чавков и Ѓорги Иванов и нивни соработници кои ги бои трансферот на власта која носи одговорност. Тие ги жртвуваат граѓаните за свои интереси. Вчерашниот ден беше тест за граѓаните и за Македонија“ рече Заев. Тој рече дека откако завчера беше избран претседател на Собранието најмалку што очекува од претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во вечерашната „Топ тема“ на телевизијата „Телма“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека очекува утре, или најдоцна до вторник, Трајко Вељаноски да му го предаде кабинетот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Заев кажа и дека очекува во рок од 10 дена претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство. – Мора да го даде мандатот, нема друго. Или, ако не го дава, нека го каже излезот, не може вака, не го давам мандатот, како децата, не ја давам играчката – рече Заев
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма рече дека е сигурен оти целта на вчерашните напади од страна на демонстрантите во Собранието била негово убиство и убиство на неколку други. Лидерот на СДСМ во емисијата раскажа што се случувало вчера во Собранието, откако демонстранти од иницијативата „За заедничка Македонија“ насилно упаднаа во него. Еден од демонстрантите откако го претепале пратеникот Зијадин Села му порачал „видете го Села заклан, вие сте следниот“. „Видовме крв во нивните очи. Тоа не беше само кај еден човек, туку кај педесеттина. Тие беа организирани со цел да падне еден живот, а потоа и неколку други’“,раскажа Зоран Заев за вчерашните случувања во Собранието. Според лидерот на СДСМ, интервенцијата на еден од полицајците кој два пати пукнал со пиштол ги натерала насилниците да се повлечат од своите убиствени намери. Освен тоа, Заев раскажа и дека пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ за време на вчерашниот инцидент, бил единствениот од партијата на Никола ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 244 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 174 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 373 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, информираат од ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети: Успеавме да ја победиме империјата Југославија и да ги избркаме окупаторите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: