Раздолжени старите девизни заштеди

Државата ги намири обврските Намирена е и последната рата од долгот наречен старо девзино штедење, во износ од 25,7 милиони евра. Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставреески, соопшти дека процесот на исплата на старите двизни заштеди заврши, и со тоа е заокружен еден процес во историјата на независна Република Македонија. „Со заокружувањето на овој процес, целосно се обештетија граѓаните и фирмите на еден транспарентен и ефикасен начин, со кој се докажа цврстата определба на државата за намирување на своите обврски. Дополнително, со оваа исплата ќе се подобри ликвидноста на стопанството за нови 1,5 милијарди денари“, истакна Ставрески. Тој потесети дека по појавата на проблемот, при распадот на СФРЈ државата се обиде да го реши, така што донесе два закони за обештетување на граѓаните во 1992 и 1993 година, со кои овозможи исплата на депонираните девизни влогови за одредени намени и под одредени услови. Сепак, додаде, со нив се исплати само дел од заробените девизи. Затоа, во 2000 година е ...
| | веќе видена | слични

Со исплатата на последната рата од обврзницата за старо девизно штедење во износ од 25,7 милиони евра е исправена неправдата кон македонските граѓани и фирми со заробени девизни заштеди од времето на поранешна СФРЈ, изјави вчера вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески Според Ставрески, Македонија е пример како се решава еден историски наследен проблем од поранешна Југославија, бидејќи некои од земјите од поранешната федерација сé уште го немаат решено ова прашање. За оваа намена за 10 години, од буџетот на државата биле исплатени вкупно 576 милиони евра, од кои 512 милиони главница и 64 милиони евра камата.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател - криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 259 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 217 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раздолжени старите девизни заштеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: