Раздолжени старите девизни заштеди

Државата ги намири обврските Намирена е и последната рата од долгот наречен старо девзино штедење, во износ од 25,7 милиони евра. Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставреески, соопшти дека процесот на исплата на старите двизни заштеди заврши, и со тоа е заокружен еден процес во историјата на независна Република Македонија. „Со заокружувањето на овој процес, целосно се обештетија граѓаните и фирмите на еден транспарентен и ефикасен начин, со кој се докажа цврстата определба на државата за намирување на своите обврски. Дополнително, со оваа исплата ќе се подобри ликвидноста на стопанството за нови 1,5 милијарди денари“, истакна Ставрески. Тој потесети дека по појавата на проблемот, при распадот на СФРЈ државата се обиде да го реши, така што донесе два закони за обештетување на граѓаните во 1992 и 1993 година, со кои овозможи исплата на депонираните девизни влогови за одредени намени и под одредени услови. Сепак, додаде, со нив се исплати само дел од заробените девизи. Затоа, во 2000 година е ...
| | веќе видена | слични

Со исплатата на последната рата од обврзницата за старо девизно штедење во износ од 25,7 милиони евра е исправена неправдата кон македонските граѓани и фирми со заробени девизни заштеди од времето на поранешна СФРЈ, изјави вчера вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески Според Ставрески, Македонија е пример како се решава еден историски наследен проблем од поранешна Југославија, бидејќи некои од земјите од поранешната федерација сé уште го немаат решено ова прашање. За оваа намена за 10 години, од буџетот на државата биле исплатени вкупно 576 милиони евра, од кои 512 милиони главница и 64 милиони евра камата.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раздолжени старите девизни заштеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: