Над 3,5 илјади евакуиrани поради вулканска ерупција во Чиле

4 копии

-Чилеански власти евакуираа повеќе од 3.500 луѓе во јужниот дел на Чиле, поради активноста на вулканскиот масив крај градот Кауље Кордон, пренесува Аssocaited press Претходната броја што ја соопштија локалните власти изнесуваше 2,5 илјади луѓе коишто ги напуштиле своите домови поради вулканската активност. Засега нема информации за настрадани и повредени Според агенцијата, според првичните информации на чилеанските власти дошло до ерупција на вулканот Пијеуе, кој се наоѓа 800 километри јужно од главниот град во земјата на Сантијаго, во чилеанскиот дел од Андите. Меѓутоа, таа информација подоцна беше повлечена и дополнета дека станува збор за ерупција којашто се случила на околу четири километри од кратерот на овој вулкан. На површината на земјата е забележана пукнатината во должина од околу десет и ширина од пет километри. Според Аssocaited press , во саботата наутро во близина на вулканот биле почувствувани неколку помали потреси, но од неделата започнала ерупција. Националното биро за итни случаи на Чиле ...
| | веќе видена | слични

Последиците од силната ерупција на вулканот Пајхуе во Чиле не познаваат граници. Густа пепел се истури и врз соседна Аргентина. Гратчето Барилоче во јужниот дел на земјата вообичаено е познат скијачки центар. Но, сега, наместо со снег, падините се покриени со топла вулканска пепел. Машините за чистење на снегот и уредување на скијачките патеки добија пренамена. Поради висината на паднатата пепел која е до околу половина метар, затворен е патниот планински граничен премин меѓу Аргентина и Чиле. Во воздухот се чувствува силна реа на сулфур, а постојано има земјотреси. Во градовите кои ја чувствуваат вулканската ерупција, ситуацијата не е воопшто лесна. Затворени се сите јавни установи, а поради намалената видливост на граѓаните им се советува да останат дома. Се штеди на сè, а најмногу на вода за пиење. "Ние ќе обезбедиме вода, но луѓето исто така треба да внимаваат како и колку ќе ја користат. Водата сега ни е приоритет и не смее да се дозволи да ја снема...“– Маркос Арече, претставник на полицијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вулканот Пајхуе, на југот на Чиле, „се разбуди“ во неделата по скоро половина век. Поради силната ерупција, чии фотографии асоцираат на крај на светот, 3,500 лица се евакуирани. Геолозите претпоставуваат дека изненадната активност била предизвикана од земјотресот со јачина од најмалку 8,8 степени по Рихтеровата скала, кој го погоди Чиле минатата година. Се проценува дека огромниот облак на пепел кој го исфрлал вулканот, бил висок околу 10 и широк околу пет километри, јавува Чилеанската Национална служба за геологија и рударство. Ветрот го разнел пепелот над Андите, поради што е затворен аеродромот во туристичкото место Сан Карлос де Барилоче. Вулканот Пајхуе се наоѓа на составот на планинскиот масив Пајхуе – Кордон, 870 километри јужно од престолнината Сантијаго. Минатата година Дејвид Пајл од Универзитетот Оксфорд, кој ја анализираше вулканската активност во Чиле по силните земјотреси од 1906 и 1960 година, предвиде дека по земјотресот кој го зафати Чиле во 2010 година ќе следи вулканска ерупција. ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови откако бил активиран ланецот на вулкани во Чиле. Од вулканите "Puyehue" и "Cordon Caulle", кои се наоѓаат околу 800 километри јужно од главниот град Сантиаго, се издигнуваат густи облаци од чад, кои влеваат страв кај локалното население, но истовремено приредуваат и неверојатна глетка на ноќното небо. Пред ерупцијата на вукланот се забележани и неколку помали земјотреси. Дождот кој паѓал ги намалил штетите од пепелта, односно нема извештај за евентуални повредени или жртви. Облаците од пепел стигнале и до територијата на соседна Аргентина, каде властите им наредиле на жителите да останат во затворен простор. Од домовите се евакуирани околу 3 500 луѓе и сите летови во регионот каде што се наоѓа ланецот на вулкани се откажани. "Ситуацијата е многу комплицирана. Дождот и пепелта ќе нанесат огромни штети на земјоделството", изјавил Сантиаго Розас, градоначалник на Ланго Ранко, град кој се наоѓа 70 километри од вулканот, пренесува "AFP". Во Чиле има ...
| | веќе видена | слични

Околу 870 километри јушно од Сантијаго во Чиле се пробудил вулкан Puyehue поради кој се евакуирани 3.500 луѓе. Овој вулкан мирувал скоро пола век, но овој викенд се 'пробудил' и ги натерал жителите кои живееле околу него да ги напуштат своите домови засекогаш. Поради големата ерупција биле евакуирани 3.500 луѓе, а тој достигнал висина до 10 км и ширина од 5 км, па така да се гледал од Аргентина, а богами и од вселената.
| | веќе видена | слични

Заспаниот вулкан Пујеуе (Puyehue) во јужниот дел на Чиле еруптираше по педесет години и предизвика евакуација на повеќе од 3500 лица, а мораше да биде затворена и границата со Аргентина. Засега нема извештаи за истекување на лава од вулканот, но изфрлената пепел достигна висина од речиси 10 километри и широчина од речиси 5 километри. Пепелта покри голем дел од околината, но и делови од Аргентина. Во Чиле има 2000 вулкани, од кои 50-60 веќе еруптирале, а околу 500 се потенцијално активни. Само Индонезија може да “се пофали“ дека е пред Чиле на листата држави со најголем број вулкани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради ерупција на вулканот Пајхуе во јужниот дел на Чиле, кој исфрли во воздух пламен и гас висок 10 километри, евакуирани се 3.500 луѓе кои ќе бидат згрижени во засолништа во безбедна област, соопштија локалните власти. Засега нема информации за повредени лица. Националната канцеларија за итни случаи вчера регистрирала најмалку 230 земјотреси, а според националната телевизија активирањето на вулканот е последица од серијата силни земјотреси во земјата. Вулканот се наоѓа на околу 800 километри јужно од главниот град Сантјаго.
| | веќе видена | слични

Поради силната ерупција на вулканот Puyehue на југот на Чиле евакуирани се повеќе од 3.500 жители од најблиската околина. Вулканот кој мируваше од 1960. година вчера започна да исфрла вулкански плин и пепел на височина од 10 километри, а облак чад се формира и над дел од соседна Аргентина. Властите ги предупредија жителите на подрачјето да останат во своите домови, а затворена е и границата помеѓу Чиле и Аргентина. Вулканот исфрла и растопени карпи, но сеуште не е забележано истекување на лава. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 3,5 илјади евакуиrани поради вулканска ерупција во Чиле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: