На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ без присуство на јавноста

8 копии

Со слушање на 35 дополнителни аудио снимки, судењето по предметот „Тортура“ на СЈО, ќе продолжи на 20 септември, на кое по барање на обвинителката Лиле Стефановска, јавноста ќе биде исклучена поради можна повреда на приватноста. Денеска во судот се слушнаа „бомби“ како докази на СЈО, во кои се слушаше гласот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како на соговорниците им кажува дека е уапсен Љубе Бошковски, а во дел од нив бара да се пуштат снимките од апсењето без цензура на лицето. Во раговороте се слушнаа и гласовите на новинарката Оливера Трајковска и бизнисменот Јордан Камчев каде првично Трајковска не го одобрува апсењето, но подоцна, во разговорите се слуша дека таа вели дека тоа е во ред бидејќи Бошковски извршил кривично дело. Мијалков од сопственикот на телевизија Канал 5, Емил Стојменов, и од уредникот на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас, бара веста за апсењето да се врти на телевизиите, а тие му ветуваат дека тоа ќе биде актуелно повеќе дена. Сашо Мијалков во разговор со брат му Влатко му ...
| | веќе видена | слични

Поради промената на судечкиот совет во Основниот суд Скопје 1, наместо да се слушаат дел од прислушуваните разговори, случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска почна од почеток. Пред судот тројцата браќа Срѓан, Ѕвездан и Драган Павловиќ-Латас кажаа дека разбираат дека се обвинети за бесправна градба на три викенд-куќи во општина Зелениково но сите се изјаснија дека се чувствуваат невини. Адвокатката Анита Бегова во воведниот говор рече дека обвинението на СЈО нема правна основа затоа што, како што рече таа, специјалното обвинителство нема докази дека Латас и неговите браќа Срѓан и Ѕвездан имале намера незаконски да градат затоа што „не само што имале одобрение за градење туку градбите биле уредно запишани во Катастарот“. „Ако СЈО по секоја цена сакала да ги гони моите властодавци тогаш прво требало да докаже дека тогашниот градоначалник на оваа општина сторил злоупотреба на службената положба со тоа што го потпишал одобрението за градба. Во оваа судска постапка го нема ниту ...
| | веќе видена | слични

Поради промена во составот на судечкиот совет судењето од почеток почна судењето на Драган Павловиќ Латас и неговите двајца браќа, Срѓан и Звездан, во случајот „Тревник“ на СЈО. „Тревник“ се однесува на бесправно градење на викенд-куќи во општината Зелениково. Претходно судењето беше стигнато до доказна постапка односно до слушање на бомбите. На денешното рочиште наместо да се продолжи со слушање на 137 разговори кои СЈО ги поседува како доказ, судењето почна одново со воведни зборови и изјаснување за вина. И Латас и неговите браќа пивторно се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. По втор пат во судница се слушаа воведените излагања на обвинителката Елизабета Јосифовска и од адвокатката Анита Бегова. Според СЈО тие почнале да градат викендици без одобрение за градба кое го побарале и добиле дури кога градбата била во напредна фаза за што обвинителството како што е познато како доказ има сателитски снимки од гугл. Од одбраната и сега повторија дека ќе докажат оти обвинетите се невини и оти во тоа за што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во судот, во предметот „Тортура“ се слушнаа „бомби“ како докази на СЈО, за кои претходно адвокатот на обвинетите бараше јавноста да биде изземена, бидејќи во нив имало и дел од приватниот живот на обвинетите. Судечкиот совет по паузата одлучи да се слушнат сите разговорите освен четвртата сника, што на следното рочиште ќе се слуша без јавност заедно со останатите 34. Во еден од разговорите што денеска беа слушнати се слуша гласот на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и тогашниот портпарол на МВР Иво Котевски. Јанкуловска му кажува на Иво да не ги пуштаат снимките каде се гледа насилното приведување на Бошковски, оти Котевски ја информираше дека постоела снимка каде обвинетиот Ивица Антевски-Пуки му ставил пиштол во уста на Љубе.
| | веќе видена | слични

Во судот денеска се слушнаа „бомби“ за предметот „Тортура“ како докази на СЈО, во кои се слушаше гласот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како на соговорниците им кажува дека е уапсен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, а во дел од нив бара да се пуштат снимките од апсењето без цензура на лицето. Во раговорите се слушнаа и гласовите на новинарката Оливера Трајковска и бизнисменот Јордан Камчев каде првично Трајковска не го одобрува апсењето, но подоцна, во разговорите се слуша дека таа вели дека тоа е во ред затоа што Бошкоски извршил кривично дело. Сашо Мијалков во разговор со брат му Влатко му кажува дека Љубе за ова дело ќе добие минимум осум години. Во еден од разговорите меѓу екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и тогашниот портпарол на МВР, Иво Котевски се слуша како Јанкуловска му кажува на Иво да не ги пуштаат снимките каде се гледа насилното приведување на Бошкоски, а Котевски ја информираше дека постоела снимка каде обвинетиот Ивица Антевски-Пуки му ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се редат прислушкувани разговори во судницата за предметот „Тортура“. Во еден момент се слуша како Влатко Мијалков му вели на својот брат дека повеќе се радува на апсењето на Бошкоски отколку на победата на изборите која ВМРО-ДПМНЕ ја остварила претходниот ден. „За победата не се радувам толку како за овој, таков идиот немам видено“, му вели Влатко на Сашо Мијалков. Извор: Фокус
| | веќе видена | слични

Мијалков на својот брат: „Знаеш сега дека ќе го јаде 10 години. Чекај сега уште ќе го јаде“ На шестата снимка што денеска се пушти во судницата за рочиштето за предметот „Тортура“ се слуша како Влатко Мијалков му вели на својот брат Сашо дека повеќе се радува на апсењето на Бошковски отколку на победата на изборите која ВМРО-ДПМНЕ ја остварила претходниот ден. „За победата не се радувам толку како за овој, таков идиот немам видено“, му вели Влатко на својот брат Сашо кој пак на ова му одговара му вели на својот брат да причека бидејќи има уште планови за Бошкоски. „Слушна ли бе бате мој, знаеш сега дека ќе го јаде 10 години. Чекај сега уште ќе го јаде“. На почетокот на денешното рочиште со изведување на докази на Специјалното јавно обвинителство, односно видео и аудио снимки, денеска продолжи судењето за предметот „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошковски, адвокатот на обвинетите Љупчо Шврговски побара воопшто да не се пушта снимка од разговорот меѓу Сашо Мијалков и Драган Павловиќ-Латас со образложение дека ...
| | веќе видена | слични

Новинарката Оливера Трајковски му вели на бизнисменот Орце Камчев да му пренесе на Сашо Мијалков дека не ѝ се допаѓа апсењето на Љубе Бошкоски ден по изборите во 2011 година, во прислушуван разговор објавен денеска на судењето за предметот на СЈО „Тортура“, објави државната агенција МИА. „Не ми се допаѓа ова, да му кажеш на пријателот твој, уште прв ден по избори“, вели Трајковска во разговорот, но во следен разговор таа го одобрува апсењето, бидејќи, како што вели, Бошковски извршил кривично дело. Минатата година, на Трајковска, која е водителка на емисијата „Вин Вин“ на телевизијата „Телма“, неовластено ѝ беа објавени три прислушувани разговори на „Јутјуб“, меѓу кои и еден со Камчев. На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 беа преслушани 35 разговори, но веќе на следното рочиште на 20 септември, на барање на обвинителката од СЈО Лиле Стефановска, јавноста ќе биде исклучена поради можна повреда на приватноста. Во денешните снимки, обвинетиот Сашо Мијалков се слуша како бара од сопственикот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На еден од незаконските прислушувани разговори денеска пуштени во судницата на рочиштето за случајот „Тортура“, помеѓу бизнисменот Јордан Камчев и новинарката Оливера Трајковска, се слуша како таа му вели на бизнисменот Камчев да му пренесе на неговиот пријател, мислејќи на обвинетиот Сашо Мијалков, дека не ѝ се допаѓа тоа што го направил со апсењето на Љубе Бошкоски. „Не ми се допаѓа ова кажи му на пријателот твој, уште првиот ден по избори. Така да му пренесеш, дека не ми се допаѓа“, вели Трајковска во разговорот. На ова претходел уште еден разговор помеѓу Камчев и Трајковска каде тој го најавува апсењето.
| | веќе видена | слични

Денеска во судот се слушнаа „бомби“ како докази на СЈО, во кои се слушаше гласот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како на соговорниците им кажува дека е уапсен Љубе Бошковски, а во дел од нив бара да се пуштат снимките од апсењето без цензура на лицето. Во раговороте се слушнаа и гласовите на новинарката Оливера Трајковска и бизнисменот Јордан Камчев каде првично Трајковска не го одобрува апсењето, но подоцна, во разговорите се слуша дека таа вели дека тоа е во ред бидејќи Бошковски извршил кривично дело. Мијалков од сопственикот на телевизија Канал 5, Емил Стојменов, и од уредникот на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас, бара веста за апсењето да се врти на телевизиите, а тие му ветуваат дека тоа ќе биде актуелно повеќе дена. Сашо Мијалков во разговор со брат му Влатко му кажува дека Љубе за ова дело ќе добие минимум осум години и дека вечерта во „Шутка“ ќе му пушти некој „надарен“. Во еден од разговорите меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и тогашниот портпарол на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 291 | | | веќе видена

Владата разгледува две опции надминување на кризата со пасошите - или фирмата „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасците за пасоши или да се ...
сите 187 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 257 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на собранието Трајко Велјановски и ексфункционерите Јанакиевски, Ристовски и Атанасовски седнаа во судница но не почекаа да слушнат што ...
сите 94 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 195 | | | веќе видена

Романец има меѓу загинатите во пукањето во германскиот град Ханау. Информацијата денеска ја потврди романскиот претседател Калус Јоханис. Се работи за 23 ...
сите 87 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На 20 септември ќе се слушаат „бомби“ без присуство на јавноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: