Одложени продолженијата на собраниските седници закажани за денеска


Собранието на Република Македонија ги одложи за денеска закажаните продолженија на пет седници единаесетата, дванаесетата, тринаесеттата, петнаесеттата и дваесет и втората седница. Единствено засега за утре е префрлена дваесет и втората седница, на која на дневен ред се реформските закони од правосудството. Информација за тоа зошто се одложени седниците засега нема. Голем дел од заостанатите точки на четирите седници се или предлози на опозицијата или се очекува и нејзин предлог, како што е онаа за потпретседатели на Собранието. За утре во Собранието се закажани седница за пратенички прашања, продолжение на 22. седница, како и седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.
| | веќе видена | слични

Податокот дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 15 јануари, а да си земат цела плата за првиот месец од годината, предизвика лавина од коментари и незадоволсто на социјалните мрежи. По вчерашниот текст кој го објави А1он се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска, без објаснување што доколку ВМРО-ДПМНЕ се вратат во март во собранието. Од опозцисиката ВМРО-ДПМНЕ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламетот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одморале и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на одмор до деветти, месецов – неделава нема пленарни седници, ниту комисиски расправи на собраниската агенда. Овој период освен за прослава на празниците, како што велат дел од пратениците, ќе биде искористен за интензивен дијалог помеѓу пратеничките групи на власта и опозицијата, по што ВМРО- ДПМНЕ би требало да одлучи дали и натаму ќе ги бојкотира седниците. Оттаму потврдуваат дека се во контакт со колегите од мнозинството, меѓутоа како што неофицијално дознаваме, овие консултации се одвиваат отежнато, а дел од опозиционерите не се оптимисти за скоро решение. Официјален став побаравме и од Владимир Ѓорчев - новиот координатор на правата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, но тој не упати на денешното партиско соопштение, преку кое бараат ослободување на приведени пратеници и обвинуваат со тоа се блокира контролната функција на Собранието. „Притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон. Тие се под директна закана со измислено обвинение за тероризам. Ова е обид да се замолкне секаква ...
| | веќе видена | слични

Додека македонските граѓани ги извршуваат работните обврски, пратениците уживаат на зимски распуст. Народните избраници одлучиле да ги спојат новогодишните и божиќните празници, а на работа ќе се вратат на 9-ти јануари. Според информациите првата пленарна седница ќе биде закажана на 15-ти јануари. Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, во телефонски разговор за ТВ21 истакна дека одлуката да се спојат празниците е на собранискиот спикер Талат Џафери, кој со оваа постапка и дава простор на опозицијата да се врати во Собранието, да учествува во расправите и да гласа за законите. Според Тунтев пратениците пред себе имаат големи одлуки затоа што треба да се изгласаат закони кои владата ги донесе на последната седница, и кои имаат приоритет. Меѓу нив е законот за формирање на новата агенција за прислушување, ОТА, како и измените во законот за следење на комуникациите. На телефонскиот повик одговорија и од ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека тие не учествувале во одлуката за спојување на слободните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По објавата дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 9 јануари, по Божик, со коментар на социјалните мрежи се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска во коментар на оваа тема што ја отвори граѓанскиот активист Владимир Милчин. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за „Макфакс“ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламентот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одмораат и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа одговорност, а ВМРО-ДПМНЕ не кажала дека не е за конструктивност, но треба да има доверба од двете страни“, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Пратениците нема да работат до следната недела, односно до 9 јануари. Оваа одлука народните избраници ја донеле на координација со собранискиот спикер, при што се договориле да ги спојат деновите и по Божик да почнат со работа кога се очекува да се одржат две комисиски расправи. На агендата на Собранието, всушност, нема закажани активности до 15 јануари, но собраниските служби информираат дека седници на неколку комисии ќе се одржат во периодот од 9 до 12 јануари, кои ќе бидат ставени дополнително во програмата на Собранието. Инаку, на веб-страницата на Собранието единствена закажана активност е седницата на Комисијата за европски прашања за 15 јануари во 11 часот кога ќе се одржи презентација на програмата и на приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари – јуни 2018 година. Програмата пред пратениците ќе ја претстави амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија, Иван Великов Петков.
| | веќе видена | слични
2 копии

Народните избраници ќе ги слават празниците и на работа ќе се вратат дури на 9 јануари. Тие решиле на пратеничка координација со претседателот на Собранието Талат Џафери да ги спојат деновите меѓу и за празниците и да не одат на работа. Без оглед што Владата сака да наметне силно темпо на работа за да се движат сите ветени реформски процеси, во Собранието ќе има подолга пауза на активностите и засега во програмата за работа не се внесени сите предвидени седници, освен таа што е закажана на 15 јануари кога е предвидена седницата на Комисијата за европски прашања за презентација на програмата и на приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари – јуни 2018 година. Активностите кои треба да започнат од 9 јануари допрва ќе бидат внесени во програмата за работа на Собранието.
| | веќе видена | слични

Собранието нема да работи до 9 јануари, односно до третиот ден Божик, се договориле пратениците со собранискиот спикер. По враќањето во Собранието, ќе започнат две комисиски расправи. Според собраниската агенда првите активности се закажани од 15 јануари, а дотогаш ќе има само седници на неколку комисии. На 15 јануари во 11 часот ќе има презентација на програмата и на приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари – јуни 2018 година. Сепак пред пратениците има многу работа. Планот 3-6-9 се повеќе личи на предизборно ветување зошто повеќето обврски остануваат токму за последниот месец, а часовникот отчукука.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 28-ми декември до 9-ти јануари во парламентот нема никакви активности. Како ќе почне реформската 2018-та година, зависи и од тоа дали во работата ќе се вклучат пратениците од опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ, пишува Дојче веле . Законските предлози со кои треба да се спроведат реформските процеси во Македонија, ќе ги чекаат пратениците да се вратат во Собранието по двонеделен новогодишен и божикен одмор. Иако Македонија е во реформски период, во кој, според премиерот Заев „луксузот на одлагање не е предвиден во Планот и патоказот за итни реформи“, сепак, од 28-ми декември во законодавниот дом нема никакви активности. Првиот работен ден на пратениците во Новата година ќе биде на 9-ти јануари кога треба да се одржат седници на собраниски комисии, но ни тие официјално не се ставени на агендата на законодавниот дом. Засега, на веб-страницата на Собранието е закажана само една активност: седница на Комисијата за европски прашања закажана на 15 јануари во 11 часот. Тогаш треба да се одржи презентација на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Закажување, па откажување седници, гласање, па прегласување поради немање кворум, блокади и долги паузи по барање на десетте координатори на опозицијата беа честа појава во Собранието во последната година кога во собраниските клупи влезе овој парламентарен состав. Од формирањето на новото парламентарно мнозинство донесени се едвај 20-ина закони и одлуки, а во процедура за носење се над 40 закони. Според ова, може да се каже дека овој парламентарен состав работел со најзабавено темпо досега. Новиот парламентарен состав почна 29, успеа да реализира 19 седници, а десет како незавршени се префлаат на агендата в година. Најкарактертистично за овој состав беше гласањето за новиот јавен обвнител, кој беше избран од трет обид, кога конечно се обезбеди кворум. Собранието не успеа да ги донесе така што на агендата за в година се префрлаат пакет од десет закони за реформи во правосудството, потоа измените на законот за пушење, како и законот за употреба на јазиците. Собранието за овој парламентарен состав нема издадено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложени продолженијата на собраниските седници закажани за денеска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: