ВМРО-ДПМНЕ: Во наредниов период ќе се дефинираат чекорите за натамошно делување на пратениците


Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на координација одлучи во наредниов период да ги дефинира чекорите за натамошно делување, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја повтори поддршката за неправедно притворените колеги и останатите граѓани во врска со настаните од 27-ми април, реафирмирајќи ги позициите дека правото не смее да биде погазено од мотивите за политички прогон. -Одговорност на власта, односно мнозинството на СДСМ е да обезбеди нормално функционирање на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Република Македонија може да напредува само доколку законодавниот дом функционира во демократска атмосфера каде што ќе бидат создадени услови за учество на опозицијата и нејзино партиципирање во носењето на законите, стои во соопштението. Координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во текот на денешниот ден ќе одржат средба на која што ќе се разговара околу идното функционирање на Собранието.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во политичката историја на Македонија 2017 година ќе останe запаметена по повеќе настани што не биле случај никогаш. По предвремените избори што се одржаа на 11 декември 2016 година, Македонија дури на 1 јуни 2017 година доби нова влада, а претседател на Собранието на 27 април – ден кој ќе се запамети како најлош за македонската демократија. Наместо на 16 февруари, како што се предвидуваше според законските рокови, македонската влада беше избрана пет и пол месеци по предвремените парламентарни избори. По долгата политичка криза во земјата овие декемвриски избори, преговорите за формирање влада и на крај инцидентот од 27 април ќе останат запаметени и по тоа што донесоа целосен политички пресврт во земјата, и нови поместувања воопшто на политички план, но и во партиските редови и во македонскиот и во албанскиот блок партии. ДУИ - главен „играч“ во преговорите за фомирање Влада На предвремените избори најмногу мандати освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51, потоа коалицијата на СДСМ 49, ДУИ 10, Беса 5, ...
| | веќе видена | слични

Податокот дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 15 јануари, а да си земат цела плата за првиот месец од годината, предизвика лавина од коментари и незадоволсто на социјалните мрежи. По вчерашниот текст кој го објави А1он се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска, без објаснување што доколку ВМРО-ДПМНЕ се вратат во март во собранието. Од опозцисиката ВМРО-ДПМНЕ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламетот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одморале и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на одмор до деветти, месецов – неделава нема пленарни седници, ниту комисиски расправи на собраниската агенда. Овој период освен за прослава на празниците, како што велат дел од пратениците, ќе биде искористен за интензивен дијалог помеѓу пратеничките групи на власта и опозицијата, по што ВМРО- ДПМНЕ би требало да одлучи дали и натаму ќе ги бојкотира седниците. Оттаму потврдуваат дека се во контакт со колегите од мнозинството, меѓутоа како што неофицијално дознаваме, овие консултации се одвиваат отежнато, а дел од опозиционерите не се оптимисти за скоро решение. Официјален став побаравме и од Владимир Ѓорчев - новиот координатор на правата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, но тој не упати на денешното партиско соопштение, преку кое бараат ослободување на приведени пратеници и обвинуваат со тоа се блокира контролната функција на Собранието. „Притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон. Тие се под директна закана со измислено обвинение за тероризам. Ова е обид да се замолкне секаква ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот вицепремиер, министер и пратеник Насер Зибери вели дека претседателот Ѓорге Иванов не може да го спречи стапувањето на сила на Законот за употреба на јазиците откако ќе биде изгласан во Собрание, и покрај правото на вето. „Ставот на Иванов за Законот за употреба на јазиците е познат – тој во неколку наврати повторуваше дека оценува оти некои одредби од овој закон ги надминуваат границите на Уставот и не се во согласност со него. Оттаму, не би било изненадување ако по одобрувањето на Законот и поднесувањето на текстот од претседателот на Собранието на потпис кај Претседателот, тој да одбие да го потпише декретот. Но, тоа не може да го спречи влегувањето во сила на Законот, бидејќи ова прашање е регулирано: Законот повторно ќе се врати во Парламентот, кој ќе ја повтори постапката за одобрување и, ако ги има потребните 61 глас по втор пат, Законот ќе стапи во сила. Значи, одобрувањето или неодобрувањето на овој закон нема да зависи од волјата на Иванов, туку од волјата на парламентарното ...
| | веќе видена | слични

Додека македонските граѓани ги извршуваат работните обврски, пратениците уживаат на зимски распуст. Народните избраници одлучиле да ги спојат новогодишните и божиќните празници, а на работа ќе се вратат на 9-ти јануари. Според информациите првата пленарна седница ќе биде закажана на 15-ти јануари. Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, во телефонски разговор за ТВ21 истакна дека одлуката да се спојат празниците е на собранискиот спикер Талат Џафери, кој со оваа постапка и дава простор на опозицијата да се врати во Собранието, да учествува во расправите и да гласа за законите. Според Тунтев пратениците пред себе имаат големи одлуки затоа што треба да се изгласаат закони кои владата ги донесе на последната седница, и кои имаат приоритет. Меѓу нив е законот за формирање на новата агенција за прислушување, ОТА, како и измените во законот за следење на комуникациите. На телефонскиот повик одговорија и од ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека тие не учествувале во одлуката за спојување на слободните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По објавата дека народните избраници се договориле да се појават на работа на 9 јануари, по Божик, со коментар на социјалните мрежи се јави пратеничката на НСДП, Соња Мираковска, која е дел од колацијата на СДСМ. „Тоа е така затоа што опозицијата вети дека ќе се врати на 9 јануари во Собранието“, напиша Мираковска во коментар на оваа тема што ја отвори граѓанскиот активист Владимир Милчин. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за „Макфакс“ велат дека сè уште се на ставот за конструктивен однос и дека местото им е во парламентот, но дека од партијата сè уште нема конечна одлука кога ќе се вратат во Собранието. Од таму додаваат дека доколку СДСМ се правда со опозицијата за да почне со работа во Собранието, тогаш може да одмораат и пред празниците со истото образложение. „Нашиот став е познат, ние порачавме дека парламентарното мнозинство е тоа што треба да обезбеди услови за работа во Собранието. Власта ја има таа одговорност, а ВМРО-ДПМНЕ не кажала дека не е за конструктивност, но треба да има доверба од двете страни“, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Пратениците нема да работат до следната недела, односно до 9 јануари. Оваа одлука народните избраници ја донеле на координација со собранискиот спикер, при што се договориле да ги спојат деновите и по Божик да почнат со работа кога се очекува да се одржат две комисиски расправи. На агендата на Собранието, всушност, нема закажани активности до 15 јануари, но собраниските служби информираат дека седници на неколку комисии ќе се одржат во периодот од 9 до 12 јануари, кои ќе бидат ставени дополнително во програмата на Собранието. Инаку, на веб-страницата на Собранието единствена закажана активност е седницата на Комисијата за европски прашања за 15 јануари во 11 часот кога ќе се одржи презентација на програмата и на приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари – јуни 2018 година. Програмата пред пратениците ќе ја претстави амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија, Иван Великов Петков.
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичките бури во македонското општество од 2017 година не завршија со затворањето на изминатиот турбулентен календарски циклус од 365 дена. Еден од позначајните закони што предизвикуваат пожестока стручна, законодавна и уставна полемика за нивната оправданост, а за кои треба да се одлучува во оваа 2018 година, е секако и контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Конкретниот закон веќе длабоко е навлезен во собраниска процедура, која се спроведува со итноста и заштитата на европското знаменце. Тој е ставен на дневен ред на 15-та пленарна седница на Собранието на Р. Македонија, која е прекината пред новогодишните празници. Продолжението на седницата треба да го закаже претседателот на Собранието, Талат Џафери, но извесно е дека тоа нема да се случи пред 15 јануари. Имено, пратениците во Собранието на Р. Македонија до 9 јануари речиси и немаат никакви работни активности, а на прва пленарна седница за оваа година треба да се соберат на 15 јануари. Инаку, собраниската дебата за Законот за употреба на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народните избраници ќе ги слават празниците и на работа ќе се вратат дури на 9 јануари. Тие решиле на пратеничка координација со претседателот на Собранието Талат Џафери да ги спојат деновите меѓу и за празниците и да не одат на работа. Без оглед што Владата сака да наметне силно темпо на работа за да се движат сите ветени реформски процеси, во Собранието ќе има подолга пауза на активностите и засега во програмата за работа не се внесени сите предвидени седници, освен таа што е закажана на 15 јануари кога е предвидена седницата на Комисијата за европски прашања за презентација на програмата и на приоритетите за работа на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија за периодот јануари – јуни 2018 година. Активностите кои треба да започнат од 9 јануари допрва ќе бидат внесени во програмата за работа на Собранието.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 301 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Во наредниов период ќе се дефинираат чекорите за натамошно делување на пратениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: