Цел вмровски мандат за едно снимање на клиника

Освен магнетната резонанца, на популарната листа на чекање за испитувања се и компјутерскиот томограф за кој пациентите чекаат три месеци, гастроскопија каде што болните талкаат по болничките ходници по четири месеци, а за операција на кила и жолчка на Дигестивна хирургија се чека од три до седум месеци. Хроничен удар за јавното здравство и за пациентите претставуваат долгите листи на чекање по повеќе од една година за испитувања и анализи, дијагностички услуги и интервенции. Пациентите талкаат по болничките ходници со месеци за да им се открие точната дијагноза, а потоа да се изврши интервенцијата. Дополнителен проблем за болните претставуваат и дополнителните испитувања кои треба да ги прават, а за кои треба да поминат месеци, како и старата и амортизирана опрема на која снимања се закажуваат од 5-12 месеци. Поради долгите листи на чекање се одложуваат и операциите и определувањето на дијагнозата на пациентите од кои зависи квалитетот и должината на животот. На прво место на топ-листата за најбарани ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цел вмровски мандат за едно снимање на клиника

Од:
До кого (е-маил):
Порака: