Цел вмровски мандат за едно снимање на клиника

Освен магнетната резонанца, на популарната листа на чекање за испитувања се и компјутерскиот томограф за кој пациентите чекаат три месеци, гастроскопија каде што болните талкаат по болничките ходници по четири месеци, а за операција на кила и жолчка на Дигестивна хирургија се чека од три до седум месеци. Хроничен удар за јавното здравство и за пациентите претставуваат долгите листи на чекање по повеќе од една година за испитувања и анализи, дијагностички услуги и интервенции. Пациентите талкаат по болничките ходници со месеци за да им се открие точната дијагноза, а потоа да се изврши интервенцијата. Дополнителен проблем за болните претставуваат и дополнителните испитувања кои треба да ги прават, а за кои треба да поминат месеци, како и старата и амортизирана опрема на која снимања се закажуваат од 5-12 месеци. Поради долгите листи на чекање се одложуваат и операциите и определувањето на дијагнозата на пациентите од кои зависи квалитетот и должината на животот. На прво место на топ-листата за најбарани ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 40 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цел вмровски мандат за едно снимање на клиника

Од:
До кого (е-маил):
Порака: