По втора година ќе се оджи ‘‘Конект‘‘ фестивалот за средношколците во Скопје


Конект Фестивал е средношколски фестивал покренат по иницијатива на група ученици и поранешни ученици од четирите гимназии СУГС Јосип Броз Тито, СУГС Георги Димитров, СУГС Орце Николов и СУГС Никола Карев. Целта на фестивалот првично беше за прв пат да се организира настан за учениците, кој воедно ќе биде интерекативен, меѓугимназиски и различен од се што имало до сега. Со развивање на идејата успешно се организираше фестивал кој ќе биде во тек од една недела, во која секој ден ќе има различен настан во секоја гимназија која ќе биде дел од фестивалот. Настаните се од едукативен, забавен, натпреварувачки, социјален и креативен карактер. Главната идеа на фестивалот е да се организира настан, со кој ќе биде стимулиран соживотот на младите. За развојот на младите да се одвива по нагорна линија, потребно е да се има регуларна интеракција со различни луѓе. Преку запознавање на различни карактери, како на врсници така и на неврсници, можат средношколците да спознаат нешто повеќе за себеси. Преку разбирањето зошто ...
| | веќе видена | слични

Од денешна перспектива, покрај конфронтанцијата со скоро целиот свет, интересно изгледаат снимки кои настанале пред 40 години. Тогаш во официјална посета на Северна Кореја дошол претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито. Многу светски земји му оддавале голема почит на југословенскиот претседател, но многумина сметаат дека ништо не се споредува со она кога тој слетал во Пјонјанг во 1977 година. Погледнете го видеото од кое застанува здивот:
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито бил познат по своите раскошни патувања. Многу случки говорат за моќта, почитта и угледот што ги поседувал во светот претставувајќи ја Југославија. Па така во 1971 година тој бил личен гостин на Ричард Никсон, претседателот на САД. Заедно со својата сопруга ја посетиле Белата Куќа каде биле пречекани со највисоки почести, а снимката од пречекот го заобиколила светот. На таа посета на САД се случила случка за која уште се зборува во светот и која покажува колку бил голем Тито, а Југославија силна држава. Додека треал состанокот со Никсон, во собата полна со новинари, Тито запалил пура. Тито најверојатно сакал да направе мала провокација и тоа го изведил на маестрален начин. Прво во Белата куќа пушењето било забрането уште од 1946 година. А другата интересна работа е тоа што состанокот се одвивал во време кога нетрпеливоста помеѓу Америка и Куба била на најголемо ниво, а Тито со пури се снабдувал од Куба. Никсон пробал да реагира. – Господине претседателе, ние овде во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Седум средношколци и еден наставник од гимназијата Јосип Броз Тито останале заглавени на аеродромот во Хановер, Германија, бидејќи им било кажано дека нема место во авионот, Тие денеска требало да се вратат од тридневната екскурзија заедно со своите соученици, но тоа не се случило. Заглавените средношколци биле пренесени до Хамбург и од таму барале лет за Скопје – вели за 24Вести сестра на еден од заглавените средношколци на кои се им соопштиле во последен момент. Средношколците ќе полетаат од Хамбург пред 16 часот, ќе го променат авионот во Загреб и до вечер треба да пристигнат во Скопје, велат од туристичката агенција „Одмори се“ која била ангажирана за екскурзијата. Од туристичката агенција велат дека ќе бараат одговорност од авиоагенцијата.
| | веќе видена | слични

Средношколците и наставникот од Јосип Броз Тито на кои не им било дозволено да се качат во авионот во Хамбург до вечер ќе пристигнат во Скопје – информираат од туристичката агенција ангажирана за екскурзијата откако роднини на заглавените деца реагираа во медиумите. Непријатноста се случила бидејќи на дел од средношколците им била побарана кредитна картица како доказ дека не е злоупотребена сметката од која се платени картите. „Ситуацијата ескалираше кога на дел од улчениците им барале кредитна картичка како доказ дека се упалтеникартите зошто се купени онлајн. и затоа не ги пуштиле во авионот. Вечер ќе слетаат во Скопје.“ - вели Ненад Марковски – Туристичка агенција „Одмори се“. Учениците престојувале во Хановер, а во Хамбург биле само во посета на саем и според планот сите заедно требало да летаат кон Скопје од градот во којшто престојувале. Роднини на заглавените деца велат дека проблемот настанал уште синоќа кога наставниците им кажале дека мора да се поделат и да летаат назад од различни градови. Седум ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 344 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 177 | | | веќе видена

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс ...
сите 254 | | | веќе видена

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја ...
сите 318 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По втора година ќе се оджи ‘‘Конект‘‘ фестивалот за средношколците во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: