Средношколци од „Јосип Броз Тито“ заглавени на аеродром во Хановер


2 копии

Седум средношколци и еден наставник од гимназијата Јосип Броз Тито останале заглавени на аеродромот во Хановер бидејќи им било кажано дека нема место во авионот. Тие денеска требало да се вратат од тридневната екскурзија заедно со своите соученици, но тоа не се случило. Заглавените средношколци биле пренесени до Хамбург и од таму барале лет за Скопје – вели за сестра на еден од заглавените средношколци. „Во последен момент ги раздвоиле децата, бидејќи немало доволно карти, немало доволно место за назад, не знам, останати се седум деца, а мислам дека беа околу 30“ изјави сестра на еден од заглавените средношколци. Средношколците ќе полетаат од Хамбург пред 16 часот, ќе го променат авионот во Загреб и до вечер треба да пристигнат во Скопје, велат од туристичката агенција „Одмори се“ која била ангажирана за екскурзијата. Непријатноста се случила бидејќи на дел од средношколците им била побарана кредитна картица како доказ дека не е злоупотребена сметката од која се платени картите. „Ситуацијата ескалираше кога ...
| | веќе видена | слични

Од денешна перспектива, покрај конфронтанцијата со скоро целиот свет, интересно изгледаат снимки кои настанале пред 40 години. Тогаш во официјална посета на Северна Кореја дошол претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито. Многу светски земји му оддавале голема почит на југословенскиот претседател, но многумина сметаат дека ништо не се споредува со она кога тој слетал во Пјонјанг во 1977 година. Погледнете го видеото од кое застанува здивот:
| | веќе видена | слични

Претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито бил познат по своите раскошни патувања. Многу случки говорат за моќта, почитта и угледот што ги поседувал во светот претставувајќи ја Југославија. Па така во 1971 година тој бил личен гостин на Ричард Никсон, претседателот на САД. Заедно со својата сопруга ја посетиле Белата Куќа каде биле пречекани со највисоки почести, а снимката од пречекот го заобиколила светот. На таа посета на САД се случила случка за која уште се зборува во светот и која покажува колку бил голем Тито, а Југославија силна држава. Додека треал состанокот со Никсон, во собата полна со новинари, Тито запалил пура. Тито најверојатно сакал да направе мала провокација и тоа го изведил на маестрален начин. Прво во Белата куќа пушењето било забрането уште од 1946 година. А другата интересна работа е тоа што состанокот се одвивал во време кога нетрпеливоста помеѓу Америка и Куба била на најголемо ниво, а Тито со пури се снабдувал од Куба. Никсон пробал да реагира. – Господине претседателе, ние овде во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средношколци од „Јосип Броз Тито“ заглавени на аеродром во Хановер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: