Кралицата Елизабета Втора официјално е монарх кој најдолго владеел со Обединетото Кралство

3 копии

Британската кралица Елизабета Втора денеска одбележува 63 години и 217 денови, односно седум месеци на престолот, што претставува најдолг „стаж“ на еден монарх во историјата на Велика Британија. Претходно рекордот го држеше нејзината прабаба кралицата Викторија која на престолот беше 63 години и седум месеци. Според прецизните пресметки што се направени, попладнево во 17,30 часот по британско време, Елизабета Втора ќе биде 23.226 денови, 16 часови и 30 минути на престолот на Обединетото Кралство. Премиерот Дејвид Камерон изјави дека милиони Британци ќе го прослават овој “историски момент“. „Преку 63 години, Нејзиното Величество е симбол на стабилност во свет на постојани промени“, изјави Камерон. Кралицата ќе го прослави настанот во Шкотска каде што е на одмор со нејзиниот сопруг принцот Филип кој е со неа за време на целото нејзино владеење. На престолот таа се наоѓа откако го наследи својот татко, кралот Џорџ Шести, кој почина на 6 февруари 1952 година.
| | веќе видена | слични

Кралицата Елизабета II неодамна го сруши рекордот на нејзината чукунбаба, кралицата Викторија и стана суверен орган со најдолго владеење. На британскиот престол застана на 6 февруари 1952 година, а нејзиното крунисување една година подоцна стана првиот и најгледан пренос во живо во тоа време.Таа во центарот на медиумското внимание е веќе подолго време, односно околу 63 години и за многумина и понатаму е енигма.Иако таа ретко дава интервјуа и ги избегнува медиумите, сепак Бритнаците навикнаа нејзиниот глас да го слушаат миниму два пати годишно: за време на „говорот на кралицата“ кој се случува секоја година на отварањето на парламентот. Исто така, Елизабета секоја година му се обраќа на народот за Божиќ, чие телевизиско емитување многу семејства не го пропуштаат после божиќниот ручек.Меѓутоа, тоа што на сите Британци им е познато е дека кралицата обожава коњи и коњичкиот спорт. Поради тоа, омилено случување на британската владарка е 5-дневниот коњички „Кралски митинг“ кој се случува секоја година во близина ...
| | веќе видена | слични

Кралицата Елизабета Втора ќе стане монарх кој најдолго владеел со Велика Британија откако вчера попладне го надмина рекордот на нејзината пра-пра-баба, кралицата Викторија Кралицата вчера, околу 17.30 часот по средноевропско време, исполни точно 63 години и седум месеци – или пресметано 23.226 дена, 16 часа и 30 минути, на власт. Британскиот премиер Дејвид Камерон ги предводеше почестите во Долниот дом. Кралицата, која сега има 89 години, го помина денот на официјални должности во Шкотска. Точниот момент кога кралицата го достигне историскиот момент не е познат, бидејќи нејзиниот татко, Џорџ Шести, почина во раните утрински часови на 6 февруари 1952 година. Работата во Долниот дом беше одложена за половина час, за пратениците да може да и' оддадат почит на кралицата. На Темза флотила од историски бродови, јахти за крстосување и патнички бродови учествуваа во процесијата меѓу „Тауер Бриџ“ и парламентот. Мостот беше подигнат во знак на почит, а од „ХМС Белфаст“ беше истрелан поздрав од четири орудија. На „БТ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Колку навистина „тежи" британската кралица? И покрај приказните за пропаста и падот на кралицата Елизабета на списокот на најбогати луѓе, британската монархија, денес монрахот што најдолго владее со Британија, ќе стане најбогата во историјата.Ројтерс објави анализа на имотот на монархијата, која покажува дека таа го зголемила своето богатство во изминатите неколку децении благодарение на растот на цената на недижностите и земјиштето. На прашањето колку навистина „тежи" британската кралица, одговорот е околу 22,8 милијарди фунти (34, 8 милијарди долари).Сепак таа цифра не е доволна за британската монархија да се најде на едно од првите 10 места на глобалната листа на „Форбс" на најбогати луѓе, која ја предводи Бил Гејтсм но сепак е доволна за да се најде помеѓу првите 20 заедно со агенцијата „Блумберг" или основачот на Фејсбук Марк Цукерберг.Сепак процената на монархијата е комплицирана, затоа што дел од имотот е во приватна сопственост, дел во сопственост на компанијата за недвижности на нејзиното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се се менува освен кралицата а нејзината љубов кон кучињата и коњите, ритуалот на пиење џин тоник секоја вечер, летувањето во Балморал и зимувањата во Сандрингхем остануваат непроменлива константа која пак е рефлексија на долгата традиција на култура и државност на Велика Британија, чија важност вчера ја потврди Елизабета Втора Во британската претстава "Аудиненција" претставена е вистинска сцена во која поранешниот премиер на Велика Британија, Винстон Черчил, жали што мора да се сретне со кралицата Елизабета Втора, која, според зборовите на познатиот премиер, била само дете. Тоа се случило во 1952 година, набрзо по смртта на кралот Џорџ Шести кога неговата дваесет и петгодишната ќерка, принцезата Елизабета го наследи тронот, пишува хрватскиот весник "Јутарњи". Черчил брзо увидел дека кралицата е многу повеќе од дете и тие двајца потоа воспоставуваат речиси пријателски однос. Черчил своевремено изјавил дека тие често разговарале и за коњски трки. Неговиот наследник Харолд Вилсон не знаел ништо за коњските ...
| | веќе видена | слични

Kралицата Елизабета Втора вчера влезе во историјата како британски монарх со најдолг стаж, надминувајќи го рекордот поставен од нејзината чукунбаба кралицата Викторија. Според прецизно направените пресметки, вчера во 17 часот и 30 минути, минаа 63 години и седум месеци како кралицата Елизабета е на тронот, а тоа се 23.226 дена, 16 часа и околу 30 минути, пренесе Би-би-си. Kралицата Викторија го презела тронот на 20 јуни 1837 година, а умрела во 1901 година. Принцезата Елизабета станала кралица на своја 25-годишна возраст, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести на 6 февруари 1952 година. По повод овој јубилеј, британскиот премиер Дејвид Kамерон одржа претпладнево пригодна седница на владата, а попладне ќе зборува и во Парламентот, оддавајќи ~ признание на кралицата за нејзините години поминати на престолот и за сето она што таа го има направено за земјата. Специјална флотила од бродови вчера помина по реката Темза низ центарот на Лондон, од зградата на Парламентот, до мостот Тауер, кој беше подигнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската кралица Елизабета II најдолго опстојува на тронот, владеејќи 63 години и 216 дена. Кралицата Елизабета денеска го презеде рекордот на кралицата Викторија, за монарх кој најдолго владеел. „Јас не претендирав на тоа... Но ви благодарам на сите“, изјавила кралицата, пренесе британски Mirror. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Денес кралицата Елизабета Втора подобрува рекордот за најдолго монарх на власт, поставен од пра-прабаба ио кралицата Викторија, која владеела 63 години и 216 дена од 1837 до 1901 година, а токму момент кога тоа ќе се случи, не е познат, бидејќи не е запишан часот на смртта на кралот Џорџ Шести на 6 февруари 1952 година. Се смета дека тој починал околу 1 часот. Во текот на ноќта, па кралицата Елизабета Втора ќе влезе во историјата околу 17,30 часот по Гринич. Тогаш, според пресметките на Бакингемската палата, таа ќе била на тронот 23 226 дена, 16 часа и 30 минути. Елизабета Втора видела како десетина премиери доаѓаат и си одат и била на тронот шест децении од британската историја – од војната со Германија до смртта на принцезата Дијана до терористичките напади во Лондон. Таа работела со 12 британски премиери – од Винстон Черчил до Дејвид Камерон, кој дури не бил роден во времето на нејзиното крунисување. И продолжува да учествува во јавни настани и да патува на 89-годишна возраст. За нејзиното владеење се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кралицата Елизабета Втора официјално е монарх кој најдолго владеел со Обединетото Кралство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: