Сончево со умерена облачност

9 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во утринските часови по одделни котлини и речни долини ќе има услови за појава на слаба магла. Попладне ќе дува слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 14 до 19 степени. Во Скопје времето ќе биде умерено облачно. Изутрина ќе има услови за слаба магла, а во текот на денот повеќе Сонце. Утринската температура ќе се спушти до осум, а дневната ќе се искачи до 16 степени. Од недела до среда ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд и појава на магла по одделни котлини. Температурата ќе биде без големи промени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, а се очекува да наврнат и над 30 литри на метар квадратен, особено во западните делови. Во источните делови локално ќе има услови за интензивен пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Во доцните пладневни часови ќе има извесно намалување на облачноста и постепено врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер кој во попладневните часови ќе го промени правецот во северен и ќе донесе заладување и постепено стабилизирање на времето. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 11 до 17 степени. Во Скопје претпладне и во утринските часови ќе има повремени врнежи од дожд и претежно ќе биде облачно, а веќе во попладневните часови постепено врнежите ќе се намалуваат, односно ќе престануваат. Ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец во попладневните часови. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 16 степени. Во следните денови времето ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни.во источните делови ќе има локална појава на интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе го смени правецот во северен. Дневните температури ќе се движат од 9 до 17 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 16 степени.
| | веќе видена | слични

Врнежи, а локално во северната половина од земјата и грмежи ќе го започнат денот среда. Претпладне ќе има мало намалување на интензитетот на врнежите, а попладне повторно локално тие ќе бидат позначителни, особено во североисточниот регион. Најслаби врнежи се очекуваат во југозападниот регион и истите во тој крај ќе бидат позастапени наутро, пишува Метеопро. Минималната температура ќе биде во границите од 8°С до 12°С. Максимална температура околу 15°С се очекува во котлините на северниот и источниот регион. Југозападниот регион очекува топол ден со максимални 15°С. Во југоисточниот крај температурата ќе достигне до 17°С. Во скопската котлина позначителни врнежи се очекуваат наутро и попладне и истите ќе бидат проследени со ретка појава на грмежи. Вечерта ќе донесе постепен престанок на дождот. Минималната температура ќе има вредност околу 10°С. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне до 16°С.
| | веќе видена | слични

Во источните делови локално ќе има услови за интензивен пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Во доцните пладневни часови ќе има извесно намалување на облачноста и постепено врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер кој во попладневните часови ќе го промени правецот во северен и ќе донесе заладување и постепено стабилизирање на времето. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 11 до 17 степени. Во Скопје претпладне и во утринските часови ќе има повремени врнежи од дожд и претежно ќе биде облачно, а веќе во попладневните часови постепено врнежите ќе се намалуваат, односно ќе престануваат. Ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец во попладневните часови. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 16 степени. Во следните денови времето ќе биде претежно стабилно и суво. Дневната температура ќе опадне за пет до шест степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во средината на оваа недела ќе ставиме крај на серијата на релативно топли ноемвриски денови. Но, тоа не значи дека се очекува „кочан“ студено време. Дневниот максимум на температурата останува „далеку“ над нулата, додека минималната ќе има тренд на вредности околу 0°С. Еве што прогнозира Метеопро : Среда ќе биде потопла од вторник. Минималната температура ќе има вредност од 8°С до 14°С. Дневниот максимум на температурата ќе биде за околу 1°С повисок во однос на вторник и ќе достигне вредност до 18°С во гевгелискиот регион. Во текот на денот се очекуваат повремени и локални врнежи од дожд, но и кратки повремени сончеви периоди. Ноќта ќе донесе умерен северозападен ветер кој паќ ќе помогне за разведрување на небото. Четврток е денот кој ќе го донесе заладувањето. Северниот ветер кој ќе значи и доаѓање на значително постуден воздух, ќе го намали максимумот на температурата за околу 5°С. Утрото ќе биде значително посвежо, со минимална температура која низ котлините ќе има вредност околу 5°С, а на повисоките ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Обилни врнежи од дожд, заладување и пад на температурите за четири до шест степени, најавуваат метеролозите. Од УХМР посочуваат дека денеска во доцните попладневни часови постепено подрачјето на земјава ќе подпадне под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од југозапад. Преку ноќта ќе има обилни врнежи од дожд, особено во западните делови на Македонија. Врнежите ќе продолжат и во текот на утрешниот ден, кога повторно на повеќе места ќе бидат пообилни. Во источните делови ќе има локална појава на интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места се очекува да наврнат над 30 литри дожд на метар квадратен. Во попладневните часови ќе почне да дува умерен северен ветер, кој во четврток и петок повремено ќе се засилува. Во наредните денови времето ќе биде претежно стабилно, но посвежо. Утринската температура за време на викендот ќе биде во интервал од минус три до четири степени. Максималната темпертура во четврток ќе се движи од 7 до 14 степени, во петок од 6 до 12, во сабота од 8 до 14, во недела ...
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден во Македонија ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат пообилни проследени со грмежи. Ќе дува умерен јужен ветер кој кон крајот на денот ќе го смени правецот во северен и ќе предизвика заладување со пад на температурата. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска...
| | веќе видена | слични

Од УХМР посочуваат дека денеска во доцните попладневни часови постепено подрачјето на земјава ќе подпадне под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од југозапад. Преку ноќта ќе има обилни врнежи од дожд, особено во западните делови на Македонија. Врнежите ќе продолжат и во текот на утрешниот ден, кога повторно на повеќе места ќе бидат пообилни. Во источните делови ќе има локална појава на интензивен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места се очекува да наврнат над 30 литри дожд на метар квадратен. Во попладневните часови ќе почне да дува умерен северен ветер, кој во четврток и петок повремено ќе се засилува. Во наредните денови времето ќе биде претежно стабилно, но посвежо. Утринската температура за време на викендот ќе биде во интервал од минус три до четири степени. Максималната темпертура во четврток ќе се движи од 7 до 14 степени, во петок од 6 до 12, во сабота од 8 до 14, во недела од 8 до 13 степени, во понеделник од 5 до 10 степени. Негативни утрински температури не очекуваат од сабота. ...
| | веќе видена | слични

Среда ќе биде уште потопла од вторник. Минималната температура ќе има вредност од 8 С до 14 С. Дневниот максимум на температурата ќе биде за околу 1 С повисок во однос на вторник и ќе достигне вредност до 18 С во гевгелискиот регион. Во текот на денот се очекуваат повремени и локални врнежи од дожд, но и кратки повремени сончеви периоди. Ноќта ќе донесе умерен северозападен ветер кој паќ ќе помогне за разведрување на небото. Четврток е денот кој ќе го донесе заладувањето. Северниот ветер кој ќе значи и доаѓање на значително постуден воздух, ќе го намали максимумот на температурата за околу 5 С. Утрото ќе биде значително посвежо, со минимална температура која низ котлините ќе има вредност околу 5 С, а на повисоките места околу 2 С. Дневниот максимум на темпратурата ќе има вредност околу 12 С во поголем дел од населените места низ котлините, додека на повисоките места тој ќе има вредност околу 8 С. Во текот на денот ќе има умерена облачност, но со подолги сончеви периоди. На високите места можни се врнежи од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 316 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 126 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сончево со умерена облачност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: