Царината од Нова година целосно ја превзема наплатата на акциза

2 копии

Царинската управа од 1 јауари ја презема наплатата на акцизата на целата територија на Република Македонија. Царината сега наплаќа акцизата  само при увозот, а онаа внатре во земјата се наплаќа од страна на Управата за јавни приходи.Од Царината велат дека на ваков начин ќе се зголеми ефикасноста на наплатата на акцизата. Царината постепено во текот на годината ќе ги промени одобренијата и обрасците кои ќе го добијат логото на Царината. За компаниите нема да има промени, тие наместо во Управата за приходите барањата ќе ги поднесуваат до Царинската управа. За ваквиот вид наплата постојат искуства во другите земји кои се позитивни. Царината ќе ја издава акцизната дозвола на компаниите, како и одобрението за акцизно повластено користење. Акцизни стоки се нафтените деривати, автомобилите, алкохолните пијалоци и цигарите. Во Царината, од сега ќе се поднесуваат месечните акцизни пријави за минерални масла, алкохолни пијалоци, тутунски надомест, пријава за пласирани количини за контролни марки за тутунски добра, ...
| | веќе видена | слични

Царинската управа од 1 јануари ја презема наплатата на акцизата на целата територија на земјата. Царината сега наплаќа акцизата само при увозот, а онаа внатре во земјата се наплаќа од страна на Управата за јавни приходи.Од Царина велат дека на ваков начин ќе се зголеми ефикасноста на наплатата на акцизата. Царината постепено во текот на годината ќе ги промени одобренијата и обрасците, кои ќе го добијат логото на Царината. За компаниите нема да има промени, наместо во Управата за приходи, тие барањата ќе ги поднесуваат до Царинската управа. За ваквиот вид наплата постојат искуства во другите земји кои се позитивни.Царината ќе ја издава акцизната дозвола на компаниите, како и одобрението за акцизно повластено користење. Акцизни стоки се нафтените деривати, автомобилите, алкохолните пијалаци и цигарите.Сите неизвршени постапки пред Управата за јавни приходи кои се однесуваат на акцизата ќе продолжат да се водат пред Царинската управа.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако било кога сте се запрашале дали успехот може да биде препишан на ѕвездите, одговорот е потврден. Најуспешните луѓе насекаде на светот, родени се токму во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царината од Нова година целосно ја превзема наплатата на акциза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: