Саем за вработување и кариера

Саемот за вработување и кариера, организиран од студентската организација БЕСТ (Борд на европски студенти по технологија) од денеска до 12 април ќе се одржува на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје. На саемот студентите можат да се информираат за се што нудат компаниите учеснички, како и за потенцијално работно место или пракса. Компаниите, пак, имаат можност да стапат во контакт со нивните потенцијални вработени. – Нашата цел е да ги доближиме амбициите на студентите до компаниите и да бидеме дел од нивниот чекор поблиску до кариерата. Минатата година Job fair се покажа како најуспешен досега, со вкупно 36 присутни компании, велат од БЕСТ. Според организаторите, овој саем е одлична можност за студентите да добијат пракса или работа во некоја од најдобрите компании во земјата. Потребно е да ги остават своите биографии на www.jobfair.org.mk и со тоа да станат дел од датабазата до која имаат пристап сите компании – учеснички од Република Македонија и надвор од неа, во текот на целата година. Компаниите ...
| | веќе видена | слични

IT.mk е медиумски спонзор на CareerLaunch, текстот е ПР текст на Career Launch. CareerLaunch е место каде што ќе најдеш одговор на прашањето „Што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш?” Summer Work & Travel Алумни Македонија и Младински Инфо Клуб — Скопје по втор пат го организираат CareerLaunch , кој е саем за започнување на кариера во иновативни tech и стартап компании. Преку саемот за кариера сакаме да им овозможиме на индивидуалците да ја пронајдат својата работа од соништата, а на стартап и tech компаниите да го унапредат својот тим со таленти кои ќе придонесат во реализацијата на идеите, иновативните проекти и нивниот целосен развој! Без разлика дали си студент, вработен или фриленсер, CareerLaunch 2.0 е можност за сите кои бараат прилика за започнување на кариера во тимови и компании каде што постои интензивна средина за учење, и се негува креативноста и иновативноста. Настанот ќе се одржи во Петок (5-ти Мај) и Сабота (6-ти Мај) од 14:00 – 19:00 во Универзитетска библиотека “Св. Климент Охридски” – ...
| | веќе видена | слични

Скопје травел маркет 2017 е најдобрата дестинација за сите оние кои сакаат да патуваат и да прошетаат низ интересни дестинации низ светот. Токму затоа пред самиот старт на летната сезона туристичките агенции од земјава и странство на едно место нудат атрактивни понуди за сечиј џеб. Годинава главна атракција на саемот е штандот на Советништвото за Култура при Амбасадата на Република Турција во Македонија, каде покрај туристичките понуди поситителите можат да се запознаат во уникатниот уметник од Турција, Феридун Пекеш. Уметникот на штандот пред посетителите изработува најразлични фигури и облици од стакло, кои што уникатно ги украсува. Како што посочи Пекеш во неговата работа користи ориентални елементи, кои датираат од периодот на Отоманската империја. -Се работи за семеен бизнис што го работам од мали години. Веќе 26 години правам од стакло интересни фитури, привезоци за накит кои ги продавам и така заработувам. Ми се случило со оваа стара уметност дневно да направам и по 400 фигури - вели Пекеш за Вечер и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје травел маркет 2017, кој свечено се отвори на 6-ти и ќе трае до 8-ми април на Скопски саем во Хала 3, е местото каде се претставуваат бројни туристички понуди и други можности од сферата на туризмот... Овој маркет е најдобрата дестинација за сите кои сакаат да го видат светот. Пред самиот почеток на летната сезона Скопје травел маркет овозможува уникатни и незаборавни моменти. „Дваесет години од сега ќе бидеме повеќе разочарани од патувањата што не сме ги оствариле, отколку од оние што сме ги реализирале. Значи, треба да ги рашириме едрата и да испловиме, да истражуваме, да откриваме со понудите и на годинешните изложувачи, бидејќи живееме во прекрасен свет кој е полн со убавини, атракции и авантури. Секако, патувањето е повеќе од разгледување на места, тоа е промена која се случува во нас, длабока и трајна, и дава големо значење на нашето живеење.“, порача Даниела Глигоровска, извршен директор на Скопски саем. „Интернационалните саеми за туризам се можност за квалитетни претставувања на туристичката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Седмиот Меѓународен саем за туризам „Скопје травел маркет 2017“ денеска беше отворен на Скопски саем. На саемот учествуваат туристички агенции и тур-оператори, хотели од Македонија, општините, компании за производство на хотелска опрема, а посетителите ќе може да се информираат за понуди и можности за патувања. И оваа година покровител е Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, а партнер Стопанската комора за туризам. Традиционално, Република Турција ќе учествува со свој штанд, а странски изложувачи ќе бидат и општините Тиват, Бујановац и Врање. Саемот го отвори директорка на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија Лела Крстевска, која истакна дека тој е дополнување на алтаките за промоција на сите чинители на туристичката фела во Македонија и пошироко. - Туризмот нуди низа бенефити, од економски до социјални, а за тоа е свесна Владата која оваа економска гранка ја гледа како приоритетен економски сектор и презема бројни активности за нејзино ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Годинава главна атракција на саемот е штандот на Советништвото за Култура при Амбасадата на Република Турција во Македонија, каде покрај туристичките понуди поситителите можат да се запознаат во уникатниот уметник од Турција, Феридун Пекеш. Скопје травел маркет 2017 е најдобрата дестинација за сите оние кои сакаат да патуваат и да прошетаат низ интересни дестинации низ светот. Токму затоа пред самиот старт на летната сезона туристичките агенции од земјава и странство на едно место нудат атрактивни понуди за сечиј џеб. Годинава главна атракција на саемот е штандот на Советништвото за Култура при Амбасадата на Република Турција во Македонија, каде покрај туристичките понуди поситителите можат да се запознаат во уникатниот уметник од Турција, Феридун Пекеш. Уметникот на штандот пред посетителите изработува најразлични фигури и облици од стакло, кои што уникатно ги украсува. Како што посочи Пекеш во неговата работа користи ориентални елементи, кои датираат од периодот на Отоманската империја. -Се работи за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И оваа година покровител е Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, а партнер Стопанската комора за туризам. Традиционално, Република Турција ќе учествува со свој штанд, а странски изложувачи ќе бидат и општините Тиват, Бујановац и Врање. Саемот го отвори директорка на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија Лела Крстевска, која истакна дека тој е дополнување на алтаките за промоција на сите чинители на туристичката фела во Македонија и пошироко. – Туризмот нуди низа бенефити, од економски до социјални, а за тоа е свесна Владата која оваа економска гранка ја гледа како приоритетен економски сектор и презема бројни активности за нејзино развивање и одржливост. Крајната цел е да се зголеми присутноста на Македонија и видливоста на македонските бои во светот, рече Крстевска. Владата, како што рече, докажа дека минатите десет години туризмот беше само во пораст и фактот дека бележиме 140 отсто раст на странски туристи во минатите десет години е доказ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На Скопски саем, каде што е во тек 29. Саем на книгата, од денеска до 8 април ќе се одржуваат и 20. Денови на образование и кариера – во втората хала. Како и во минатите години, на Деновите на образование и кариера ќе учествуваат високообразовни установи, домашни и странски факултети, кои ќе ги претстават програмите за студии, информации за стручно усовршување, преквалификации, можностите за вработување и развој на кариерата итн. Од странските учесници ќе се претстават два универзитета од Словенија – од Марибор и од Нова Горица. Влезниците се по цена од 30 денари, односно 20 денари за организирани и групни посети. Работното време е од 10 до 20 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како и во минатите години, на Деновите на образование и кариера  ќе учествуваат високообразовни установи, домашни и странски факултети, кои ќе ги претстават програмите за студии, информации за стручно усовршување, преквалификации, можностите за вработување и развој на кариерата итн. Од странските учесници ќе се претстават два универзитета од Словенија - од Марибор и од Нова Горица. На меѓународниот саем за туризам ќе учествуваат туристички агенции и тур-оператори, хотели од Македонија, општините, компании за производство на хотелска опрема... а посетителите ќе може да се информираат за понуди и можности за патувања. И оваа година покровител е Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, а партнер Стопанската комора за туризам. Традиционално, Република Турција ќе учествува со свој штанд, а странски изложувачи ќе бидат и општините Тиват, Бујановац и Врање. Влезниците се по цена од 30 денари, односно 20 денари за организирани и групни посети. Работното време е од 10 до 20 часот.  /МИА
| | веќе видена | слични

CareerLaunch е место каде што ќе најдеш одговор на прашањето „Што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш?” Summer Work & Travel Алумни Македонија и Младински Инфо Клуб — Скопје по втор пат го организираат CareerLaunch, саем за започнување на кариера во иновативни tech и старт-ап компании. “Преку саемот за кариера сакаме да им овозможиме на индивидуалците да ја пронајдат својата работа од соништата, а на старт-ап и tech компаниите да го унапредат својот тим со таленти кои ќе придонесат во реализацијата на идеите, иновативните проекти и нивниот целосен развој!”, стои во соопштението. Без разлика дали си студент, вработен или фриленсер, CareerLaunch 2.0 е можност за сите кои бараат прилика за започнување на кариера во тимови и компании каде што постои интензивна средина за учење, и се негува креативноста и иновативноста. Место и датум Настанот ќе се одржи во петок (5-ти мај) и сабота (6-ти мај) од 14:00 – 19:00 во Универзитетска библиотека Св. Климент Охридски – Скопје. ПРОГРАМА Саем за кариера во иновативни tech и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Саем за вработување и кариера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: