Споменик на Цар Самoил ќе биде поставен на плоштадот „Македонија“

2 копии

Скопје - На централниот плоштад во Скопје пред почетокот на улица „Македонија“, денеска почнува монтажата на спомен обележјето на Цар Самоил, информира општина Центар. Споменикот е изработен од бел мермер, висок е 5 метри, поставен на постамент исто така од бел мермер со висина од 3,5 метри. На постаментот ќе бидат поставени бронзени релјефи. Автор на делото е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија „Пиетро Базанти и Фиљо“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца, Италија.
| | веќе видена | слични

Додека се занимаваме со кучињата на Борисов, во Скопје креваат споменик на бугарски цар. Мислам дека Министерството за надворешни треба во декларација да го пофали овој пријателски гест на македонската Влада. Само со хумор можат да се пречекуваат ваквите иницијативи. Вака бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин ја прокоментира веста за поставувањето на споменикот на цар Самоил на плоштадот во Скопје. Веста ја прокоментира и Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј. “Срцето ми се полни со радост и гордост, поради тоа што во центарот на Скопје е кренат споменик на еден голем бугарски цар. За пофалба се напорите на македонската власт и јас и се заблагодарувам на владата на Груевски што крева споменици на бугарски национални херои“, изјави Димитров во изјава за агенцијата Фокус. Димитров вели дека не се сомнева дека споменикот ќе биде означен како споменик на бугарски владетел.
| | веќе видена | слични

На плоштадот „Македонија“, во близина на ресторанот „Пелистер“ вчера почна поставувањето на спомен-обележјето на Цар Самоил Споменикот е висок пет метри, а е поставен на постамент од три и пол метри. Постаментот ќе биде украсен со бронзени релјефи. Споменикот е правен по идејното решение на Димитар Филиповски, а го изработи уметничката галерија „Пиетро Базамти е Фиљо“ и уметничката леарница „Фернандо Маринели“ од Фиренца, Италија.
| | веќе видена | слични

На улица Македонија пред почетокот на плоштадот вчера почна поставувањето на спомен-обележјето на цар Самоил, информираат од општина Центар. Монументот посветен на македонскиот цар е изработен од бел мермер и е висок пет метри, а постаментот на кој ќе стои е со висина од 3,5 метри. Автор на делото е Димитар Филиповски, а како што се вели во соопштението од општина Центар, изработувач е уметничката галерија Pietro Bazzanti & Figliо и уметничката леарница Фердинандо Маринели од Фиренца, Италија.
| | веќе видена | слични

Споменикот на Цар Самуил, вреден речиси 1,4 милион евра, вчера се исправи во непосредна близина на споменикот на Александар Македонски, во центарот на Скопје. Споменикот, изработен од бел мермер, висок е пет метри и поставен е на постамент висок 3,5 метри, исто така, изработен од бел мермер. Автор на делото е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија „Пиетро Базанти е Фиљо“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца. Во текот на вчерашниот ден се привршуваше и со составувањето на споменикот на Јустинијан Први, кој, исто така, е изработен од бел мермер, а интензивно се работеше и на фонтаната на која неодамна застана Александар Македонски. За поголемиот дел од спомениците предвидени со проектот „Скопје 2014“ беа потрошени стотици илјади евра, а за дел од нив беа потрошени и милионски суми. Според договорите кои во изминатиот период беа објавувани на веб-локаторот на Бирото за јавни набавки, најскапи се спомениците на Александар Македонски, кој без фонтаната чини 4,5 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Цар Самуил до Александар Македонски На плоштадот Македонија, веднаш до споменикот на Александар Македонски, вчера почна поставувањето на споменикот на цар Самуил. Споменикот и постаментот на кој ќе стои се изработени од бел мермер. Споменикот е висок е пет метри, а постаментот, на кој ќе бидат поставени бронзени релјефи, е висок 3,5 метри. Автор на споменикот на цар Самуил е Димитар Филиповски, а се лееше во леарниците "Пиетро Базанти е Фиљо" и "Фердинандо Маринели" во Фиренца. (А.А.)
| | веќе видена | слични

На воинот Александар на скопскиот плоштад вчера му се придружи и Цар Самоил. Споменикот, висок 5 метри, изработен во бел мермер, се исправи на почетокот на улицата „Македонија“. Поставен е на 3,5-метарски постамент, исто така, изработен од бел мермер, а украсен со бронзени релјефи. Автор на споменикот на Цар Самоил е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија „Пиетро Базанти е Фиљо“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца, Италија. (Сн.К.)
| | веќе видена | слични

Пред старата градска кафеана Пелистер, на централниот плоштад Македонија, во тек е поставувањето на споменикот на Цар Самоил. Изработен е од бел мермер, висок е 5 метри, поставен на постамент исто така од бел мермер со висина од 3,5 метри. На постаментот ќе бидат поставени бронзени релјефи. Автор на делото е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија "Пиетро Базанти и Фиљо" и уметничката леарница "Фернандо Маринели" од Фиренца, Италија. Оттаму споменикот беше донесен во неколку делови кои ќе треба да се состават во следните неколку дена.
| | веќе видена | слични

На скопскиот централен плоштад пристигна уште еден споменик, дел од проектот „Скопје 2014“. Пет-метарска мермерна статуа на Цар Самоил, претставен како седи на трон, денеска беше поставена на постамент висок 3,5 метри, на просторот пред зградата „Пелистер“. Монтирањето на релјефите сеуште не е започнато. Изработката на споменикот се одвиваше во галеријата „Пиетро Базанти е Фиљо“, а делумно и во леарницата „Фердинандо Маринели“, обете од Италија. Вкупниот цех изнесува нешто над 1,5 милиони евра, од кои 113 илјади евра му се исплатени на авторот, Димитар Филиповски. Димитар Филиповски е автор и на споменикот на Ченто, како и скулптурите „Шмизла“, „Заљубени“ и „Еј“.
| | веќе видена | слични

Споменик на Цар Самоил од мермер - претставен како седи на трон се постави на скопскиот плоштад. Скулптурата висока пет метри, на постамент од 3,5 метри е лоцирана во непосредна близина на споменикот на Александар Македонски. Авторот Димитар Филиповски вели дека при изработката на споменикот користел симболи од артефактите пронајдени во гробот на Цар Самоил, на Свети Ахил во грчкиот дел на Преспа и од скопската црква Свети Пантелејмон изградена во 11 век. Постаментот ќе биде украсен со рељефи. Италијанскиот леар Франко Бардучи вели дека во галеријата „Пиетро Базанти„ и во леарницата „Фердинандо Маринели„ на споменикот работеле две години. За изработка на споменикот на Цар Самоил вкупно се потрошени 1. 513.000 евра – за неговата изработка во мермер 1.400.000 евра и за изработка на уметничкото дело од скулпторот 113.000 евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Споменик на Цар Самoил ќе биде поставен на плоштадот „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: