СРД нема законски рок кога да ја одземе дозволата на А1

3 копии

Советот за радиодифузија нема законски рок кога да ја прекине дозволата за работа на А1 и најверојатно одлука ќе донесе по собранието на доверителите на 4-ти октомври. Таков е ставот на претседателот Зоран Стефаноски по консултациите со неколку изготвувачи на актуелниот Закон за радиодифузија. Стечајниот управник Ацо Петров рече дека А1 емитува редуцирана програма и оти размислува дали да ангажира дел од вработените за да продолжи дејноста на телевизија, јавува Алфа ТВ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејството Цаноски за денешниот број на Утрински Весник демантира дека ја купува А2 телевизија. Сефер Цаноски, генерален менаџер на Факултетот за општествени науки (ФОН) и зет на Велија Рамковски, во вчерашната изјава за „Утрински весник“ тврди дека не се точни информациите дека тој и неговиот татко влегуваат во медиумскиот бизнис. „Наш приоритет останува факултетот“, вели Цаноски. Низ јавноста проструија гласишта дека Цаноски ја купуваат А2 и дека од есен оваа телевизија, всушност, ќе биде продолжение на А1, за која е отворена стечајна постапка и не се знае до кога ќе има дозвола за работа. Според шпекулациите, на телевизијата, која се емитува преку сателит и преку кабелските оператори, ќе се ставело акцент на филмски серии, квизови и емисии од забавен карактер.
| | веќе видена | слични

Понатамошната судбина на А1 телевизија е во рацете на доверителите, вели првиот човек на Советот за радиодифузија, Зоран Стефановски. Според него, доверителите, односно субјектите на кои А1 им должи ќе одлучат дали ќе си ги наплатат долговите на начин што ќе доведе до ликвидација на телевизијата или ќе остават простор за нејзино реорганизирање. Во Советот сe уште траат интензивните разговори дали да се прогласи престанување на дозволата на А1 за вршење радиодифузна дејност поради стечајната постапка за телевизијата, иако, потврдува и Стефановски, Законот за радиодифузна дејност е јасен – дозволата престанува да важи ако настапи стечај или ликвидација на имателот на дозволата. Опциите за исход на стечајната постапка се две: А1 да се реорганизира доколку успее да го отплати долгот на начин што ќе остави простор за понатамошно опстојување или да биде ликвидирана во случај долгот да е толку голем што телевизијата нема да може да го плати. “Сe уште траат интензивни разговори во Советот, во консултација со ...
| | веќе видена | слични

Советот за радиодифузија (СРД) никако да донесе одлука дали се исполнети сите услови на телевизијата А1 да и биде одземена дозволата за работа Шансите на телевизијата А1 да не згасне засекогаш се реални, но само доколку Советот за радиодифузија одлучи да не и ја одземе дозволата за работа. И по два дена од отворањето на стечајот за А1 и многучасовна расправа, членовите на СРД никако не можат да се договорат дали со отворањето на стечајната постапка автоматски треба да и биде одземена и дозволата за работа на А1. Вчера Советот вршеше консултации со дел од подготвувачите на Законот за радиодифузија, но одлука пак нема. - Советот нема законски рок по кој треба да одлучи за одземањето на дозволата за работа на А1. Затоа не сакаме да брзаме и секојдневно вршиме дополнителни консултации со секоја релевантна институција или поединец. Но колку повеќе траат консултациите толку повеќе се комплицира работата. Секој има различно мислење. Сепак ние, како регулаторно тело, не сакаме да испадне дека сме против слободата на ...
| | веќе видена | слични

Советот за радиодифузија се уште нема одговор на прашањето дали на Агенцијата за електронски комуникации треба да и препорача фреквенцијата на А1 да и ја одземе сега, по отворањето стечајот, или за тоа да почека да се прогласи ликвидација, за што доверителите ќе се изјаснуваат на 4 октомври Дали А1 телевизија, која од вторникот е во стечај, ќе се затвори или ќе продолжи да постои ќе се знае на 4 октомври. Стечајниот управник Ацо Петров вели дека за тогаш е закажано судското рочиште на кое доверителите, кои побаруваат 30 милиони евра, ќе решат дали теливизијата ќе се ликвидира, или реорганизирана ќе продолжи да работи. Во меѓувреме, судбината на телевизијата може да ја одреди Советот за радиодифузија, кој деновиве може да побара од Агенцијата за електронски комуникации да и ја одземе фреквенцијата, бидејќи со стечајот, по сила на закон престанала да и важи дозволата за работа. Ако СРД го направи ова, на доверителите во старт ќе им ја одземе можноста на рочиштето на 4 октомври да побараат реструктуирање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 151 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СРД нема законски рок кога да ја одземе дозволата на А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: