Бутарис: Наместо да ги нарекуваме соседите Цигано-скопјани, губиме ако не влезат во ЕУ и НАТО

Наместо да му олесниме на соседот, ние ги нарекуваме Цигано – скопјани, вели солунскиот градоначалник и се прашува „однесување ли е ова?“. Наместо ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, како „потпалувачки“ ги оцени изјавите на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис, споредувајќи ги со воинствените ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис со својата изјава дека Грците не треба Македонците да ги нарекуваат „Цигани“ туку треба да им помогнат, потсети на една ...
| | веќе видена | слични

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека Грција ќе изгуби многу од спорот за името со Македонија, бидејќи го навредуваат својот сосед. “Ние ќе ...
| | веќе видена | слични

Недела ќе биде тежок ден за безбедносните служби во Атина. На најавените протести за процесот на преговори и употребата на терминот Македонија ќе му претходи и ...
| | веќе видена | слични

Наместо да му помагаме на нашиот сосед, ние го навредуваме со зборови како циганоскопјани. Ова го изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, говорејќи за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 84 | | | веќе видена

Две лица добија лесни повреди во скопската населба Ченто, откако 30-тина куршуми биле испукани во нивниот автомобил од автоматска пушка “Калашников”. Куршумите ...
сите 212 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и раководството на ...
сите 181 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 99 | | | веќе видена

Поплавите се очекува да почнат утре, поради што граѓаните во потенцијално поплавените делови треба да ги напуштат нивните домови уште денеска Илјадници жители ...
сите 87 | | | веќе видена

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели изјави дека работи посветено на обединувањето на силите меѓу политичките партии, бидејќи, како што вели, ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бутарис: Наместо да ги нарекуваме соседите Цигано-скопјани, губиме ако не влезат во ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: