Бутарис: Наместо да ги нарекуваме соседите Цигано-скопјани, губиме ако не влезат во ЕУ и НАТО

Наместо да му олесниме на соседот, ние ги нарекуваме Цигано – скопјани, вели солунскиот градоначалник и се прашува „однесување ли е ова?“. Наместо да му олесниме на соседот, ние ги нарекуваме Цигано – скопјани, вели солунскиот градоначалник и се прашува „однесување ли е ова?“.Во изјава за локалните медиуми од Солун, Јанис Бутарис коментира дали и што губи Грција, доколку нашата земја не се интегрира во евро- атлантските институции.- Ние губиме многу работи, го губиме нашето достоинство кон НАТО и Европската унија, не му олеснуваме на соседот кој е како мало дете, бара да си го најде неговиот идентитет. И ние што правиме? Ги пцуеме со цигано-скопјани. Однесување е ова?, коментира Бутарис.Солунскиот градоначалник вели дека преговорите се работа на владата, а ниту тој ниту граѓаните не можат да и кажуваат како да преговара.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, градоначалникот Бутарис ја повторил неговата лична позиција за прашањето за името, но изразил и став дека проблемот меѓу двете земји ...
| | веќе видена | слични

Грција нема ексклузивно право на Македонија, исто така и на терминот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, коментирајќи го вчерашниот протест во Атина. За мене не претставува проблем новото име да е Нова Македонија, додека Горна Македонија означува земја која е поделена на два дела, додава градоначалникот во интервјуто за грчката телевизија „Скај“. Во селата околу Костур, Воден и Лерин, и во самите градови, има луѓе кои зборуваат славомакедонски, изјавил солунскиот градоначалник, оценувајќи ги вчерашните говори во Атина како потпалувачки и воинствени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, како „потпалувачки“ ги оцени изјавите на познатиот грчки композитор Микис Теодоракис, споредувајќи ги со воинствените изјави на генералот Франгос во Солун и потенцираше дека, иако митинзите можеби биле големи и впечатчиви, тие не треба да ги попречуваат преговорите. Бутарис, за телевизијата СКАЈ, повтори дека Грција го нема ексклузивното право на терминот Македонија, како и дека тој нема проблем новото име на северниот сосед да биде „Нова Македонија“. – Горна Македонија значи дека некоја земја се поделила на две, а Нова Македонија не претставува никаков проблем – рече Бутарис. Според него, Грците подолу од Олимп, или оние од Крит, не го познаваат проблемот. – Тие не знаат дека Македонија грографски не е само грчка и дека во голем број села околу Костур и Лерин има луѓе кои зборувале и се уште зборуваат славомакедонски – рече Бутарис.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис со својата изјава дека Грците не треба Македонците да ги нарекуваат „Цигани“ туку треба да им помогнат, потсети на една стара навика на Македонците и Грците. И едните и другите во приватни разговори се нарекуваат меѓусебно со погрдни имиња како „Цигани“ а во исто време соработуваат на многу полиња, бизнис, туризам, индустрија или трговија. Всушност и Грците и Македонците иако припаѓаат на две различни нации а имаат иста вероисповест имаат многу сличности: во лесните квалификации на тие што не им се допаѓаат, во генерализацијата на сите припадници на некоја група, во нерационалните стравови од непознатото. И тие тука не се во ништо поразлични од многу други карактеристики кои што ги имаат речиси сите балкански и други европски народи. Колку и Грците да не сакаат да бидат „мерени со ист кантар“ со нас, колку и Македонците да не сакаат да бидат ставани во ист кош со Грците реалноста е таа. И ние и тие јадеме мусака, носиме папучи и слушаме иста музика со различни зборови. ...
| | веќе видена | слични

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека Грција ќе изгуби многу од спорот за името со Македонија, бидејќи го навредуваат својот сосед. “Ние ќе изгубиме многу од овој спор. Ќе го загубиме достоинството во НАТО и ЕУ. Не му помагаме на нашиот сосед, кој се наоѓа на крстосница како мало дете во потрага по својот идентитет. Што правиме? Ги пцуеме и ги нарекуваме циганоскопјани. Како изгледа тоа”, изјави Бутарис. Според него, преговорите ги спроведува владата во Атина и никој нема право, вклучувајќи го и него, да ѝ каже како да преговара. Бутарис ја повтори својата позиција за решавање на спорот за името. „Мојата позиција за ова прашање е да се прифати име според одлуките од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Второ, мора да се исполнат барањата од Привремената спогодба – таму јасно е напишано откажување од секакви иридентистички манифестации. Сето ова да се исполни во две фази. Во првата да се постигне договор за името, а во втората – во период од 3 или 5 години да се исполнат обврските од ...
| | веќе видена | слични

Недела ќе биде тежок ден за безбедносните служби во Атина. На најавените протести за процесот на преговори и употребата на терминот Македонија ќе му претходи и протест на анархистите, а истиот ден во главниот град на соседна Грција ќе си ги одмерат силите и навивачите на дербито Олипијакос – АЕК. И додека полицијата во Атина подготвува план за се да заврши во мирна атмосфера, политичките опоненти ја вжештуваат ситуацијата. Нова демократија побара од vладата заштита за демонстрантите кои сакаат да го искажат револтот од преговорите со Скопје. - По протестите во Солун, се чини дека владата паничи дури и против неотуѓивото право на граѓаните да покажат единство за нашата земја. Ова е единствениот начин да се објасни нејзиното одбивање да се осудат сите кои не се согласуваат со митингот во Атина, пишува НД во соопштението. Градоначалникот на Солун пак повторно ја повика јавностa во Грција да не го минира процесот преку провокации. Бутарис повторува дека за него прифатливо би било сложено име со географска ...
| | веќе видена | слични

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис го критикува односот на Грците кон соседите од север, кои „во текот на 100 години се нарекуваа Македонци“, како што вели тој. Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис го критикува односот на Грците кон соседите од север, кои „во текот на 100 години се нарекуваа Македонци“, како што вели тој. -„Ние ќе загубиме многу нешта. Ќе си го загубиме достоинството во НАТО и во ЕУ. Не му помагаме на нашиот сосед, кој лута како мало дете во барањето на својот идентитет. А ние што правиме, всушност? Ги пцуеме и ги нарекуваме Цигани од Скопје. На што личи тоа?“, прашува Бутарис во изјава за грчките медиуми. Иако нагласува дека „преговорите ги води Владата во Атина и никој нема право, вклучувајќи го и него, да кажува како да се водат тие“, „градскиот татко“ на Солун, сепак, смета дека спорот за името мора да се реши. -„Мојот став за тоа прашање е да се прифати име според одлуките од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Второ, мора да се ...
| | веќе видена | слични

Ние ќе изгубиме многу од овој спор. Ќе го загубиме достоинството во НАТО и ЕУ, вели градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, говорејќи за спорот меѓу Република Македонија и Грција. Според него, наместо Грците да помогнат на соседот, го навредуваат со зборови како циганоскопјани. „Не му помагаме на нашиот сосед, кој се наоѓа на крстосница како мало дете во потрага по својот идентитет. Што правиме? Ги пцуеме и ги нарекуваме циганоскопјани. Како изгледа тоа“- изјави Бутарис за локалните медиуми. Вели дека преговорите ги спроведува владата во Атина и никој нема право, вклучувајќи го и него, да ѝ каже како да преговара. Бутарис ја повтори својата позиција за решавање на спорот за името. „Мојата позиција за ова прашање е да се прифати име според одлуките од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Второ, мора да се исполнат барањата од Привремената спогодба – таму јасно е напишано откажување од секакви иридентистички манифестации. Сето ова да се исполни во две фази. Во првата да се постигне договор за името, ...
| | веќе видена | слични

„Ние ќе изгубиме многу од овој спор. Ќе го загубиме достоинството во НАТО и ЕУ. Не му помагаме на нашиот сосед, кој се наоѓа на крстосница како мало дете во потрага по својот идентитет. Што правиме? Ги пцуеме и ги нарекуваме циганоскопјани. Како изгледа тоа“, изјави Бутарис за локалните медиуми. Според него, преговорите ги спроведува владата во Атина и никој нема право, вклучувајќи го и него, да ѝ каже како да преговара. Бутарис ја повтори својата позиција за решавање на спорот за името. „Мојата позиција за ова прашање е да се прифати име според одлуките од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Второ, мора да се исполнат барањата од Привремената спогодба – таму јасно е напишано откажување од секакви иридентистички манифестации. Сето ова да се исполни во две фази. Во првата да се постигне договор за името, а во втората – во период од 3 или 5 години да се исполнат обврските од Привремената спогодба. Не е лесно да ги промениш учебниците. Тие 100 години се нарекуваа Македонци“, рече Бутарис.
| | веќе видена | слични

Наместо да му помагаме на нашиот сосед, ние го навредуваме со зборови како циганоскопјани. Ова го изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, говорејќи за спорот меѓу Република Македонија и Грција. „Ние ќе изгубиме многу од овој спор. Ќе го загубиме достоинството во НАТО и ЕУ. Не му помагаме на нашиот сосед, кој се наоѓа на крстосница како мало дете во потрага по својот идентитет. Што правиме? Ги пцуеме и ги нарекуваме циганоскопјани. Како изгледа тоа“, изјави Бутарис за локалните медиуми. Според него, преговорите ги спроведува владата во Атина и никој нема право, вклучувајќи го и него, да ѝ каже како да преговара. Бутарис ја повтори својата позиција за решавање на спорот за името. „Мојата позиција за ова прашање е да се прифати име според одлуките од самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Второ, мора да се исполнат барањата од Привремената спогодба – таму јасно е напишано откажување од секакви иридентистички манифестации. Сето ова да се исполни во две фази. Во првата да се постигне договор за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 196 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и Гордана Силјановска, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и кандидатката за претседател на партијата, од денеска се наоѓаат во дводневна посета на ...
сите 229 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 222 | | | веќе видена

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата Стевчо Јакимовски на кој вчера му беше одреден куќен притвор од страна на Кривичниот суд, не е ...
сите 180 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бутарис: Наместо да ги нарекуваме соседите Цигано-скопјани, губиме ако не влезат во ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: