Тенис: Ѓоковиќ падна на четврто место, Надал се проби на второто

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос. Како што проценуваат аналитичарите, српскиот тенисер би можел да го загуби и четвртото место. Најголем конкурент за оваа позиција е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој има 860 бода помалку од Ѓоковиќ, но со оглед дека претстојат турнири што се играат на трева, како и фактот дека Федерер на овие натпревари ќе игра одморен по паузата што ја направи на земјена подлога, можни се промени на АТП листата. Победникот на Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал се проби на второто место на АТП ранг листата објавена денеска. Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран ...
| | веќе видена | слични

Евгени Бушар од Канада е последната, која испрати комплименти на сметка на Рафаел Надал. „Тој не е човек. Она што го направи во Париз е неверојатно. Сите мислевме дека е способен да стигне до трофејот, но сеедно не остави во шок. Секогаш го дава максимумот и мислам дека ќе продолжи да ги одушевува навивачите. Тоа што тој го прави навистина е неверојатно и не е нормално“ - изјави Бушар.
| | веќе видена | слични

Fédération Française De Tennis и Eurosport претставуваат ексклузивни и никогаш претходно невидени снимки од Рафаел Надал на неговиот пат до историската десетта победа на Ролан Гарос. Еуроспорт во соработка со Француската Тениска Асоцијација ( Fédération Française de Tennis FFT) го претставува ексклузивниот документарец „Ла Децима“ , кој го следи Рафаел Надал на патот до неговата десетта победа на Роланд Гарос. Надал на камерите на Еуроспорт и ФТА им дозволи целосен пристап во текот на овогодишниот турнир. Камерите го следеа додека се подготвуваше за потврда на позицијата, најголем тенисер на сите времиња на земјена подлога, и освојување на 15 Гранд Слем титули. La Décima - The Story се емитуваше на ТВ и дигиталните платформи на Еуроспорт (понеделник, 12 јуни) во 20:30. Документарецот ќе ни открие што го мотивираше „Кралот на земјената подлога“ во подготовките за освојување на десеттата победа на Ролан Гарос и прата Гранд Слем титула од 2014 година. La Décima - The Story на фановите ќе обезбеди место во прв ...
| | веќе видена | слични

Еуген Бушар, тенисерката од Канада, на пресконференцијата за медиумите пред ВТА турнирот во Мајорка, имаше само пофални зборови за Рафаел Надал. Медиумите во тоа веднаш препознаа нешто повеќе од обична пофалба, па веднаш тргнаа со нагодувања, дека можеби меѓу оваа тенисерка и Надал се случило нешто. „ Надал е супер тенисер, знаевме дека Рафа може многу да освои. Секогаш дава максимум од себе и мислам дека ќе продолжи да ги импресионира лушето. Тоа е навистина неверојатно. Рафа не е човек, неверојатно е тоа колку пати Надал триумфираше во Париз “, изјави Бушар. Шпанецот го освои својот 15ти Грен слем трофеј во кариерата, и со победата на Ролан Гарос, можеби повторно си ги подгреа надежите дека ќе успее да го стигне недопирливиот Роџер Федерер, кој е најуспешен тенисер.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер Енди Мареј не крие дека очекува за скоро време да го загуби првото место на АТП листата. – Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци во кој играте лош тенис. Кај мене тоа беше случај до Ролан Гарос и веројатно ќе го загубам првото место на АТП листата – вели Мареј. Британецот го задржа првото место на АТП листата поради лошата форма на Новак Ѓоковиќ и паузата на Роџер Федерер. Рафаел Надал по титулите во Монте Карло, Барселона и Ролан Гарос сега има шанса дури и по Вимблдон да се врати на првото место на АТП листата.
| | веќе видена | слични

Првиот светски рекет, Енди Мареј, на британските новинари им дал искрена изјава дека очекува да го загуби првото место на АТП листата. „Најверојатно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци во кој играте лош тенис. Кај мене тоа беше случај до Ролан Гарос“, рекол Мари. Исто така, шкотскиот тенисер рекол дека поради лична цел, а не поради поените ќе се обиде да го освои Вимблдон. Во изминатите неколку месеци Мареј го задржа првото место на АТП листата најмногу поради лошата форма на Новак Ѓоковиќ и паузата што ја направи Роџер Федерер. Во меѓувреме Рафа Надал по титулите во Монте Карло, Барселона и Ролан Гарос му претставува најголема закана. н.ц. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Моментално првиот тенисер на светот Енди Мареј си ја отворил душата на британските медиуми каде рекол дека знае дека наскоро ќе го загуби првото место. „Најверојтно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот не смеете да имате период од три месеци лош тенис, како што имав јас пред Ролан Гарос“ рекол Мареј. Првиот рекет на светот напоменал дека е свесен дека наскоро ќе ја загуби лидерската позиција на АТП листа. „Знам дека тоа веројатно ќе се случи и тоа за мене е потполно во ред. Не сакам да го освојам Вимблдон поради поени, туку поради мојата лична цел“ објаснил Мареј. Првата позиција на табелата Мареј ја „задржал“ благодарение на лошите игри на Новак Ѓоковиќ, како и паузата на Роџер Федерер. Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, за разлика од овие двајца сериозно се приближил до првото место. После лошиот прв дел на сезоната Енди сега го очекува сезона на трева, а првиот турнир на кој ќе настапи е Квинс. „Сеуште сум далеку од она каде што сакам да бидам, такашто се враќам на тренингот и ...
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка на сите времиња, Лина Ѓорческа (22), има уникатна можност да стане првата Македонка што ќе избори настап на т.н. неофицијалното светско првенство во тенис на трева во Вимблдон, Велика Британија. Таа од понеделникот ги има најдобрите пласмани во кариерата на ВТА-листата (170-та поединечно и 116-та во двојки), а во квалификациите за Вимблдон ќе игра од 27 јуни во двете конкуренции. Турнирот почнува на 3 јули. За неа ова ќе биде четврти обид да се пласира на главен турнир на еден од четирите гранслем-турнири, по неуспешните обиди лани на САД опен (загуби во првото коло), и годинава на Австралија опен (играше во финалното коло во квалификациите), и на Ролан Гарос (прво коло). - Времето е на моја страна и сите овие претходни резултати не би ги нарекла неуспеси, оти од сите добив нешто, најмногу искуство за тоа како треба да се однесувам. Во спортот е нормално и да загубите, но ако успеете да го извлечете она позитивното тогаш сте добиле многу, оти веќе следниот турнир знаете што не ...
| | веќе видена | слични

Светскиот тениски рекет број еден Британецот Енди Мареј, си ја отвори душата за медиумите на Островот, на кои им изјави дека знае оти наскоро ќе го загуби првото место на АТП листата.-Најверојатно ќе го загубам првото место. Доколку сакате да бидете на врвот, не смеете во период од три месеци да не осовите ниеден турнир, како што имав јас пред Ролан Гарос, изјави Мареј.Првиот светски рекет напомена и дека е свесен дека наскоро ќе ја загуби првата позиција на АТП листата.-Знам дека наскоро ќе паднам од првото место на АТП, но не сакам да го осовјам Вимблдон само заради поените, туку заради моите лични цели, објасни Мареј.Британецот ја задржа првата позиција благодарение на лошата игра на Србинот Новак Ѓоковиќ, како и паузата на Роже Федерер. Но, за разлика од ове двајца, Шпанецот Рафаел Надал сериозно се доближи до врвот на АТП и со победа на Вимблдон повторно ќе биде број еден.
| | веќе видена | слични

Белгискиот тенисер Давид Гофин поради повреда на зголобот нема да учествува на третиот Грен слем во сезоната, Вимблдон. Гофан се повреди на Ролан Гарос, кога во третото коло мораше да го предаде мечот против Зебаљос. Белгискиот тенисер на минатогодишниот Вимблдон успеа да стигне до четвртфиналето, каде беше поразен од Милош Раониќ. Неофицијалното светско првенство во тенис започнува на 3 јули, а титулата од минатата година ја брани Енди Мареј.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тенис: Ѓоковиќ падна на четврто место, Надал се проби на второто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: