Двајца новинари од Северна Каролина загинаа додека известуваа за последици од бура


2 копии

Телевизиски новинар и снимател во американската држава Северна Каролина загинаа вчера откако дрво падна врз нивниот автомобил додека известувале за последиците од невремето во округот Полк, на 150 километри западно од Шарлот.Водителот на вестите во телевизија „WYFF“ Мајк Макормик и снимателот Арон Смелцер загинаа од ударот на паднатото дрво врз нивниот џип, ддодека се движеле по автопатот, соопшти телевизијата.Шефот на локалната противпожарна служба Џефри Тенант рече дека неколку минути откако му дал изјава на Макормик му јавиле за несреќата. Кога заминал на самото место, видел дека жртвите биле токму двајцата мажи со кои само што се разделил.
| | веќе видена | слични

Најмалку две лица загинаа при лизгање на земјиштето во американската сојузна држава Северна Каролина, со што бројот на жртви во несреќи предизвикани од невремето неделава, се искачи на четири. Свлечиштето е предузвикано од суптропската бура Алберто што го погоди југоисточниот дел на САД. Гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер изјави дека поради обилните дождови продолжува надзорот на четири брани. Поради бурата Алберто во Северна Каролина е прогласена вонредна состојба. Според метеоролозите до крајот на неделата ќе има изолирани бури со обилни дождови. – Бурата уште не е замината. Ги повикувам граѓаните да ја следат внимателно временска прогноза – вели Купер. Алберто продолжува да се движи како класична тропска бура кон Флорида. Според временската прогноза бурата се уште може да донесе и дожд и ветер во регионот на Големите Езера оваа недела.
| | веќе видена | слични

Најмалку две лица загинаа при лизгање на земјиштето во американската сојузна држава Северна Каролина. Свлечиштето е предузвикано од суптропската бура Алберто што го погоди југоисточниот дел на САД. Најмалку две лица загинаа при лизгање на земјиштето во американската сојузна држава Северна Каролина. Свлечиштето е предузвикано од с уптропската бура Алберто што го погоди југоисточниот дел на САД. Гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер изјави дека поради обилните дождови продолжува надзорот на четири брани. Поради бурата Алберто во Северна Каролина е прогласена вонредна состојба. Според метеоролозите до крајот на неделата ќе има изолирани бури со обилни дождови. - Бурата се уште не е замината. Ги повикувам граѓаните да ја следат внимателно временска прогноза, вели Купер. Алберто продолжува да се движи како класична тропска бура кон Флорида. Според временската прогноза бурата се уште може да донесе и дожд и ветер во регионот на Големите Езера оваа недела.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Северна Каролина, во планинско подрачје евакуирани се 2.000 лица поради можно пукање на браната на езерото Тахома, предизвикано од силната бура Алберто. Евакуацијата е објавена во вчера вечерта, затоа што инженерот, кој бил во инспекција, проценил дека браната би можела да попушти. Браната се наоѓа на 129 километри од градот Шарлот. Обилните дождови предизвикаа поплави во западниот дел на Северна Каролина, десетици патишта се блокирани поради одрони или поплави.
| | веќе видена | слични

Суптропската бура Алберто се очекува да се намали денес напладне, штом ќе почне да се движи кон Долината на Тенеси Суптропска бура Алберто, прва во сезоната на урагани годинава, се движи северно од Флорида, предизвикувајќи големи врнежи. Алберто се очекува да донесе 30 сантиметри дожд во делови на сојузните држави Флорида, Алабама и во Џорџија. Атлантската сезона на урагани трае од први јуни до крајот на ноември Метеоролозите предвидуваат дека јачината на бурата ќе се намали денес напладне, штом ќе почне да се движи кон Долината на Тенеси. Минатата година беше неочекувано тешка, со ураганите Харви, Ирма и Мариа, кои предизвикаа огромни штети во Порторико, Хјустон, Тексас и заливското крајбрежје на Флорида.
| | веќе видена | слични

Телевизиски новинар и снимател загинаа во Северна Каролина додека известувале на периферијата на тропската бура Алберто, која стигна до јужните американски држави. Тие вчера го возеле своето теренско возило по автопат во близина на градот Трајон, кога големо дрво паднало врз автомобилот и ги убило на местото, објави официјален претставник на сообраќајната патрола во Северна Каролина. Новинарот Мајк Макормик и снимателот Аром Смелцер работеле за телевизија со седиште во Гринвил, Јужна Каролина. Тие непосредно пред несреќата го интервјуирале шефот на противпожарната служба, Трајон Џефри Тенент. Кога заминале, му рекле да биде внимателен во врска со бурата, а и тој им го кажал истото. Десет минути подоцна пожарникарите добиле повик за несреќен случај во кој учествувал репортерскиот автомобил, рече Тенент на прес-конференција. Тој изјавил дека коренот на големото дрво се олабавил во земјата натопена од дождот кој врнел цела недела. Тенант додал дека новинарите загинале на самото место.
| | веќе видена | слични

Водителот на вестите во телевизија „WYFF“ Мајк Макормик и снимателот Арон Смелцер загинаа од ударот на паднатото дрво врз нивниот џип, ддодека се движеле по автопатот. Телевизиски новинар и снимател во американската држава Северна Каролина загинаа вчера откако дрво падна врз нивниот автомобил додека известувале за последиците од невремето во округот Полк, на 150 километри западно од Шарлот. Водителот на вестите во телевизија „WYFF“ Мајк Макормик и снимателот Арон Смелцер загинаа од ударот на паднатото дрво врз нивниот џип, ддодека се движеле по автопатот, соопшти телевизијата. Шефот на локалната противпожарна служба Џефри Тенант рече дека неколку минути откако му дал изјава на Макормик му јавиле за несреќата. Кога заминал на самото место, видел дека жртвите биле токму двајцата мажи со кои само што се разделил.
| | веќе видена | слични

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 243 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје изутринава заминала во Гевгелија на погреб на нејзината мајка, ...
сите 412 | | | веќе видена

Во целиот случај рекет кој, очигледно, според темпото на работа на Јавното обвинителство се развлекува и разводнува се провлекува еден детал кој јавно го ...
сите 122 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца новинари од Северна Каролина загинаа додека известуваа за последици од бура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: