Свет - Гадафи ќе бега за Белорусија

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели, а пред да избега од земјата ќе ги запали сите нафтени полиња во близина на Триполи, изјави поранешниот постојан претставник на Либија во Обединетите нации Абдел Рахман Шалгам. Тој додаде дека најверојатната дестинација за азил на Гадафи би била Белорусија. - Гадафи знае дека веќе не може да ја управува Либија и бара како да излезе од земјата, бара пари и колку што може да отиде подалеку од Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Можеби планира да отиде во Белорусија - истакна Шалгам во интервју за италијанскиот весник „Кориере де ла сера“. Тој нагласува дека полковникот е опасен човек од кој може да се очекува се. - Гадафи е опасен човек и не знам на што се е подготвен пред да го напушти Триполи - вели Шалгам. За можноста Гадафи да ја напушти Либија пишува и „Волстрит џурнал“, кој тврди дека Гадафи ќе го напушти Триполи бидејќи веќе не се чувствува сигурен во градот од кој владееше со децении.
| | веќе видена | слични

Индиректни преговори се водат меѓу Владата на Моамер Гадафи и опозицијата во Париз и во Јужна Африка, потврди портпаролот на опозицискиот Национален преоден совет во интервју за весникот „Фигаро”. - Да, во моментот е остварен контакт преку посредници, рече портпаролот на советот базиран во Бенгази Махмуд Шамам. Либискиот лидер неодамна испрати свој претставник во Париз за преговорите, додаде портпаролот и истакна дека условите на бунтовниците за прекин на офанзивата против режимот во Триполи остануваат непроменети - никакво учество на Гадафи и на претставници на семејството во идната влада. Според него, реакциите од Триполи на предлозите на бунтовниците засега се противречни. Гадафи „сериозно планира” да ја напушти престолнината Триполи, објави денеска весникот „Волстрит џурнал”. Разузнавачките информации во Вашингтон покажуваат дека либискиот лидер не се чувствува сигурен во престолнината, изјавил висок американски претставник од безбедноста за весникот. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Западните медиуми и понатаму ја разгледуваат можноста либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власт по повеќемесечната кампања на НАТО, додека претставници на либиските бунтовници во ОН веруваат дека тој би можел да ја напушти државата и да замине во Белорусија „Волстрит џурнал“ пишува оти Гадафи сериозно размислува да ја напушти власта, зашто повеќе не се чувствува безбедност во Триполи. Бившиот амбасадор на Либија во ОН и некогашен шеф на дипломатијата на оваа африканска земја, Абдел Рахман Шалгам, за една италијанска телевизија изјави оти Гадафи за две-три недели би можел да ја напушти државата и да замине во Белорусија. - Гадафи знае дека повеќе не може да владе со Либија и во моментов бара начин како да излезе од земјата, пари и што поголема оддалеченост од Меѓународниот кривичен суд во Хаг - нагласи Шалгам.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 144 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 225 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 47 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Гадафи ќе бега за Белорусија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: