Нов напад на НАТО врз Триполи, бунтовниците напредуваат

3 копии

Авионите на западната воена алијанса во текот на ноќта кон средата извршиле нов напад врз либиската престолнина Триполи, откако либиските бунтовници ги принудија на повлекување силите лојални на лидерот Гадафи на три фронта, со што напредувале кон главниот град на Либија, јавувa Reuters Воздушните напади на НАТО уследија по затишјето во бомбардирањето на Триполи кои траеја целиот вторникот, но во вечерните часови силни експлозии го потресле градот проследени со облаци од чад кои се издигнуваат високо од источните квартови на либиската престолнина, како и постојано надлетување на сојузничките авиони, пренесува агенцијата. Либиската државната телевизија соопшти дека бомбите погодиле воени и цивилни цели во Фиранг, еден од најнаселените квартови во главниот град, како и населбата Аин Зара. Според телевизијата, во нападите на НАТО имало жртви, но нивниот број не е соопштен. Како доказ за повлекувањето на силите лојални на полковникот Моамер ел-Гадафи , се наведува податокот дека бунтовниците го зазеле градот ...
| | веќе видена | слични

Силите на НАТО, наводно, по грешка извеле напад на либиските бунтовници, близу до градот Аџдабија, при што биле ранети најмалку 16 лица. Портпаролот на бунтовниците во Аџдабија, Фараг ал Мограби изјавил дека нападот се случил близу до Амрер Габс, на околу 30 километри северозападно од Аздабија и дека е во прашање, веројатно, воздушен напад на НАТО во кој по грешка е погодена таа локација. “Истражуваме од каде дојде нападот. Дали беше напад на НАТО или на силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи“, изјавил Ал Мограби за агенцијата “Ројтерс“. Во нападот, според него, нема загинати, но уништени биле шест возила. Портпаролот на НАТО изјавил дека немаат информации за тој напад. Алијансата, претходно неколку пати по грешка напаѓаше позиции на бунтовниците, наведувајќи дека е тешко да се разликуваат бунтовничките и силите на Гадафи во пустините, каде двете страни користат слични возила. Во либиската престолнина Триполи во текот на ноќта се слушнале осум експлозии во југоисточниот и југозападниот дел на ...
| | веќе видена | слични

Дванаесет лица загинале во денешниот воздушен напад на силите на НАТО врз еден автобус јужно од Триполи, пренесе агенцијата Франс прес, повикувајќи се на либиската државна телевизија. Според медиумот, автобусот се наоѓал на пат за градот Кикла, кога бил погоден од силите на НАТО. Авионите на западната воена алијанса во текот на ноќта кон средата извршиле нов напад врз либиската престолнина Триполи, откако либиските бунтовници ги принудија на повлекување силите лојални на лидерот Моамер ел-Гадафи на три фронта, со што напредувале кон главниот град на Либија. Воздушните напади на НАТО уследија по затишјето во бомбардирањето на Триполи кои траеја целиот вторникот, но во вечерните часови силни експлозии го потресле градот проследени со облаци од чад кои се издигнуваат високо од источните квартови на либиската престолнина, како и постојано надлетување на сојузничките авиони, пренесува агенцијата Ројтерс.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 201 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 49 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов напад на НАТО врз Триполи, бунтовниците напредуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: