“Бунт“ на Таксират

Таксират ги најавува Atari Teenage Riot, во моментов најголемата светска „digital hardcore“ ѕвезда, бенд кој ќе настапи на 29. ноември во рамките на off програмата на овогодинешниот фестивал. Аtari teenage riot е германски состав кој е особено познат по својата музичка радикалност која ја воведе во 90тите, револуционерен пристап кон музиката кој дотогаш никој не го практикувал. Нивната идеа електронските инструменти да ги комбинираат со панк филозофија ги дефинира како еден од бендовите со најоригинална естетика. Нивниот, сериозно ангажиран политички став е приказна за себе. Формирани во Берлин во 1992. година, практично како одговор на нео-наци субкултурата, Atari Teenage Riot ќе се промовираат како бенд со остри анархистички и антинаци ставови, критикувајќи го насилното општество во кое живеат Во 2000. година бендот го расформираат, за да повторно ненадејно се вратат на сцената во октомври 2009. година. Во Скопје доаѓаат во вистински момент, промовирајќи го нивниот овогодишен албум Is This ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Бунт“ на Таксират

Од:
До кого (е-маил):
Порака: