Заев прифати 5.000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик! (ВИДЕО)


6 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија гласноговорникот на ДУИ, Бујар Османи. – Овој закон е за употреба и заштита на албанскиот јазик. Тука многу јасно се предвидени механизмите за набљудување на употребата на албанскиот јазик и казнувањето на евентуалното неупотребување на албанскиот јазик. Со прецизни казни се предвидуваат три до пет илјади евра за институцијата, 30% за физичкото лице на таа институција. Дефинирани се сите компетенции на тој инспекторат, но и на агенцијата која ќе го направи стандаризирањето и одбраната , рече Османи. На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече: – Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански… Османи вечерва откри и дека заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии. – Законот е подготвен од ДУИ во соработка со Алијансата на Албанците или политичките партии ...
| | веќе видена | слични

Во денешното издание на Бумбар можете да гласате за: Груевски до Заев: Ќе ти ја поддржиме Владата ако се откажеш од законот за јазици Фрчковски: Годинава мора да се направи нешто во врска со името Вашите гласови можете да ги дадете на телефоните 02/240-2005 и 02/240-2002, како и на нашата фејсбук страница .
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на јазиците на малцинските заедници како обврска од Охридскиот рамковен договор е донесен во 2008 и не минувал низ процедурите како закон на ЕУ. Сега, портаролот на ДУИ Бујар Осмнаи, најавува можност нвоиот закон за јазиците што го договорија со СДСМ, да биде пуштен во собраниска процедура означен зо европско знаменце, како што се носат законите преземени од Еврпоското законодавство и се во согласност и по барање на Европската унија. Овие закони се носат без општа и амандманска расправа, во скратена постапка, која трае максимум 10 дена. Но правните експерти велат дека ваквиот обид да се изгласа законот на брзина, не само што ќе биде против воспоставената пракса во 2008 година, туку ќе биде и противуставен. Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петрво, уште сега најавува иницијатива за негово опосрување пред Уставен, доколку биде изгласан на ваков начин. Од ВМРО-ДПМНЕ највауваат дека ќе се спротивстават жестоко во Собранието на донесувањето на законот, кој го сметаат за удар ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Законот во 2008-та кога е донесен не минувал низ процедурите како закон со ЕУ „знаменце Лидерот на СДСМ Зоран Заев по преговорите во ДУИ планира законите за двојазичност на парите и казните за неупотреба на албанскиот јазик да ги протне како закон со европско знаменце. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи за оваа тема говореше во гостувањето во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М каде истакна повеќе детали од преговорите меѓу двете партии. Османи вели дека со СДСМ било разговарано и на кој начин ќе се спроведе законот, па така не се исклучува можноста истиот да биде донесен како европски закон, со „ѕвездичка“, што како што вели Османи при носењето го олеснува процесот. -Да бидам искрен има две варијанти кои ги разгледуваме. Има варијанта која за да се усвои или да се стави веднаш во Парламентот по формирањето на владата. Тука има олеснување бидејќи на тој начин се става во законите, кои се усвојуваат и се со „ѕвезда“ или кои се во процес на интеграција во ЕУ и тие закони имаат 10-дневни ограничувања за одобрување. ...
| | веќе видена | слични

-И само народот може тоа да го спречи и доколку народот не реагира, политичарите не можат да го самите да го направат тоа. Едните ја бранат државата, другите одат на спротивната страна, вели Груевски. Тој на прашањето што се однесува за јазикот и неговото менување со европско знаменце за само десетина дена вели: -Прво што се однесува за законот за јазици тие планираат да го донесат насилно, тие сакаат да го донесат со знаменцето на Европската унија, законот во 2008-та јас колку што знам кога се носеше не беше така донесен, а сега тие сакаа за десетина дена да го изгласаат, а сето тоа бидејќи Заев тоа некаде го ветил. Тоа нема да помине и таа замисла силно ќе биде нападната во политичка смисла и ние ќе ја браниме Македонија. Од она што излезе во јавноста практично од целата таа тиранска платформа донесена во Албанија-Тирана тој некаде ветил дека ќе го менува јазикот, химната, знамето. Тој не може да ја промени химната, знамето и јазикот бидејќи за нив е потребно 2/3 мнозинство и ВМРО-ДПМНЕ да се согласи на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За законот за јазици по што чувме е планот е да го донесат тоа на сила. Во 2008 кога се донесе законот за јазици не беше донесен со европско знаменце,сега сакаат така , а тоа е само обид сега за да се донесе по брза постапка и да се реализира тоа што Заев некаде го ветил. Тоа нема така да помине, во парлемнтот освен пратеници на СДСМ има и други претеници. Таа замисла ќе биде силно од наша страна во политичка смисла нападаната. Ке се ставиме во одбрана. Од она што излезе во јавноста, практично до целата тиранска платформа , Заев има прифатено скоро се освен оние работи за кои треба двотретиснко мнозинство, а за тоа требаат гласови од ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Не се исклучува можноста законот за двојазичност да биде донесен како европски закон, со „ѕвездичка“, вели Бујар Османи. Портпаролот на ДУИ за оваа тема говореше во гостувањето во емисијата „Патот кон“ на „Алсат-М“, каде истакна повеќе детали од преговорите меѓу двете партии. Меѓу другото Османи вели дека со СДСМ било разговарано и на кој начин ќе се спроведе законот. Лидерот на СДСМ Зоран Заев планира законите за двојазичност на парите и казните за неупотреба на албанскиот јазик да ги протне како закон со европско знаменце, бидејќи, како што вели Османи, тоа при носењето го олеснува процесот. -Да бидам искрен има две варијанти кои ги разгледуваме. Има варијанта која за да се усвои или да се стави веднаш во Парламентот по формирањето на владата. Тука има олеснување бидејќи на тој начин се става во законите, кои се усвојуваат и се со „ѕвезда“ или кои се во процес на интеграција во ЕУ и тие закони имаат 10-дневни ограничувања за одобрување. Ова е една варијанта за олеснување на усвојување на законот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Османи вели дека со СДСМ било разговарано и на кој начин ќе се спроведе законот, па така не се исклучува можноста истиот да биде донесен како европски закон, со „ѕвездичка“, што како што вели Османи при носењето го олеснува процесот. -Да бидам искрен има две варијанти кои ги разгледуваме. Има варијанта која за да се усвои или да се стави веднаш во Парламентот по формирањето на владата. Тука има олеснување бидејќи на тој начин се става во законите, кои се усвојуваат и се со „ѕвезда“ или кои се во процес на интеграција во ЕУ и тие закони имаат 10-дневни ограничувања за одобрување. Ова е една варијанта за олеснување на усвојување на законот, истакнува Османи. Ваквото спроведување и донесување на законите би се направило шверцерски и срамно на мала врата далеку од очите на јавноста, а со тоа и ќе се обидат да ја редефинираат Македонија исто како што правеше Заев за време на преговорите. Европскиот закон со „ѕвездичка“ за кои зборува Османи не се хармонизира со никаква европска одредба, а дополнително е спорно и ...
| | веќе видена | слични

Во денешното издание на Бумбар можете да гласате за: Заев прифатил казни до 5.000 евра за неупотреба на албанскиот јазик Херитиџ: Напредокот на Македонија во овие 10 години е огромен Вашите гласови можете да ги дадете на телефоните 02/240-2005 и 02/240-2002, како и на нашата фејсбук страница .
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев прифати 5.000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: