ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла


2 копии

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот законик. Како што информираат од обвинителството, надлежен јавен обвинител испратил барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА , како и што утврдиле контролите, односно дали констатирале почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата. Државниот инспекторат за животна средина ја казни Дрисла со 8.500 евра заради пречекорување на термините за горење медицински отпад.
| | веќе видена | слични
2 копии

Зошто депонијата Дрисла добила еколошка дозвола, иако не ги исполнила барањата? Зошто се уште се чека на нова печка и дали меѓу жителите на околните села има зголем број заболени од рак? И зошто новите градски власти сакаат да распишат нов тендер за Дрисла, анализира Радио Слободна Европа . Депонијата Дрисла со години согорувала медицински отпад со печка која не ги запазувала потребните еколошки стандарди. Нејзиното несовесно работење најмногу се одразило врз околното население кое се жали на бројни заболувања како резултат на загадувањето. Но овие денови медицинскиот отпад стои складиран во контејнери. Печката престана со работа на 1 јануари, откако депонијата се најде во фокусот на јавноста по вонредниот инспекциски надзор. Мерењата на воздухот покажале надминување на просечните концентрации на јаглероден моноксид, сулфур двооксид и прашина. Државниот Инспекторат за животна средина ја казни депонијата со 8500 евра и решение за ограничување на работата од осум часа дневно и целосна забрана за работа кога ...
| | веќе видена | слични

Дрисла е единствената депонија во земјава која исполнува минимум еколошки стандарди. Но, по проверките на надлежните, Дрисла стана асоцијација за загадувањето на воздухот во Скопје. Откако Дрисла беше казнета со 8500 евра поради испуштање токсични материи во воздухот, доби рок до крајот на февруари да постави водени филтри на оџакот, а до почетокот на летово да го инсталира современиот инсенератор. Печката сега смее да работи осум часа дневно, но само кога загаденоста на воздухот во Скопје е во рамки на нормалата. Раководството на депонијата, а и надлежните државни институции тврдат дека од почетокот на годинава не се согорува медицински отпад туку дека тој само се складира. Екипата на емисијата 360 степени на Алсат М, објави видео снимено во петокот, на кое се гледа дека таму има само еден контејнер со медицински отпад што чека уништување. Тоа е премногу мала количина отпад во услови на, како што се тврди, двонеделно неработење на печката. Дали, сепак, некој ја мами јавноста?
| | веќе видена | слични

Иако аерозагадувањето е проблем кој ги мачи сите скопјани, едвај 50-ина излегоа на протест пред Владата барајќи чист воздух. Одзивот е мал бидејќи сме веќе изморени и немаме надеж дека нешто ќе се промени, а протестите немаат ефекти, велат некои од граѓаните. Додека политичките партии меѓусебно се обвинуваат кој го создаде проблемот никој не се интересира како да го реши истиот, вели организаторот на протестот Рашо Радулов. Оваа состојба трае со години, и како што рече, не се потребни препораки против аерозагадувањето, туку ефективни мерки во борбата со ПМ 10 честичките. Граѓаните се жалат дека иако носат маски како превентива од ПМ 10 честичките, сепак тешко дишат. Велат дека засега немаат респираторни заболувања, но во следните години, според нив, загадувањето ќе се одрази по нивното здравје. Побараа од Владата да има поголем слух за овој проблем и да преземе поригорозни мерки. Организаторите најавуваат нови протести се додека не се исполнат нивните барања. Се надеваат дека на следниот протест ќе има ...
| | веќе видена | слични

Граѓани организирани преку социјалните мрежи околу пладне се собраа на протест пред Владата за чист воздух. Со маски на лицето и транспаренти во рацете побараа од надлежните да го решат проблемот со загадувањето. Граѓаните се револтирани зошто неможат нормално да дишат и инсистираат да бидат донесени конкретни мерки кои ќе го намалат загадувањето. На денешниот протест граѓаните побараа воведување пар – непар во сообраќајот, поголема контрола во работењето на Дрисла и останатите индустриски капацитети како и стопирање на сите градежни активности во главниот град.
| | веќе видена | слични

Многу слабо присуство имаше на денешниот протест пред Владата на Република Македонија против загадениот воздух за кој граѓаните кои се организираа преку социјалните мрежи велат дека власта не презема доволно и дека не ги исполнува очекувањата за поконкретни мерки. Одзивот не наликува ни оддалеку од пред некоја година кога постоеше голема мобилизација за протести против загадениот воздух. „Oчигледно власта нема слух за ова прашање иако за оваа тематика треба да се зборува долго. Проблемот со загадувањето не засега со години, но се нема слух за ова прашање.“ - вели Рашо Радулов – организатор на протестот. Тие пак кои денеска дојдоа на протестот, велат дека се свесни оти борбата против загадувањето ќе трае подолго, но сметаат дека сегашните мерки се недоволни за висината на проблемот со кој се соочува главниот град. Воздухот во Скопје и во неколку други градови речиси секојдневно е загаден над дозволеното. Во главниот град беа активирани и привремени мерки за ублажување на последиците од аерозагадувањето.
| | веќе видена | слични

Дел од педесетината граѓани кои протестираа пред Владата за аерозагадувањето, изјавија дека животот во Скопје станува секојдневна фрустрација поради високите концентрации на канцерогени честички. „Не можам да отворам прозорец. Не можам детето да го прошетам…“, рече граѓанка на протестот пред новинарите. „Како што носат закони по скратена постапка, така може да го решат и ова прашање“, додаде таа. Граѓаните кои беа присутни рекоа дека ако еден ден воздухот е чист, тоа не значи дека таков ќе биде и утре во текот на следниот период. „Постои недостаток на чувство за големината на овој проблем“, рече еден од присутните. Друг граѓанин на протестот изјави дека Владата не е виновна за загадувањето. Тој предлага вработените по министерствата и останатите институции да ги собираат автобуси, како што рече, по примерот на организација во поранешна Југославија. „Оваа власт дојде на власт зашто претходната власт не го решаваше проблемот со загадувањето“, изјави друг присутен граѓанин на денешниот протест. Рашо Радулов, ...
| | веќе видена | слични

Досегашните владини мерки се само декорации, не и трајни решенија велат граѓаните. Бараат конкретни и издржливи мерки за борбата со ПМ 10 честичките. „Вие и вашите деца дишете ли друг водух ?“ „Чист воздух- здрави деца“- беа само дел од транспарентите изложени пред владата. Присутните разочарани од одзивот на протестот. Порачаа граѓаните да бидат гласни сите денови, а не само во деновите на преголема загаденост. Аерозагадувањето е проблем кој ќе остави траен белег и за сите идни генерации, велат граѓаните. Брзо и ефективно детектирање на изворот на горчливиот проблем ќе донесе решение на долг рок.
| | веќе видена | слични

Деца и возрасни со маски на лицата и пароли во рацете, некои од нив со велосипеди, денеска излегоа пред Владата на Република Македонија на протест против енормното загадување на воздухот. Организаторот на протестот, Рашо Радулов изјави дека граѓаните секојдневно се соочуваат со проблеми кои им предизвикуваат белодробни и канцерогени заболувања. Насобраните граѓани изјавија дека состојбата е алармантна и загрижувачка. Пред неколку денови, Скопското јавно обвинителство отвори предмет за кривично дело „Загадување на животната средина и природата“. Од обвинителството испратиле барање до Министерството за животна средина и просторно планирање, со цел да ги добијат потребни податоци за досегашната контрола на работата на депонијата Дрисла. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, информираше дека депонијата Дрисла, уште во 2012 година требало да постави нова печка како замена за старата која што била токсична и нефункционална, но од непознати причини, тоа не се случило. Арбана Ќерими
| | веќе видена | слични

“Животот во Скопје е секојдневна фрустрација поради високите канцерогени честички во воздухот“ ваков одговор даде еден од педесетината граѓани кои протестираа пред Владата поради секојнедното екстремно загадување на воздухот. Поради овој горчив проблем луѓето имаат навистина сериозни проблем. Не можат да отворат прозорец, не можат да си ги прошетаат децата и сметаат дека граѓаните имаат недостаток од чуство поради големината на овој проблем. Воздухот во Скопје е и понатака екстремно загаден. Максималната граница, пропишана од Европската Унија за присуство на ПМ10 честички во воздухот е 50 микрограми во период од 24 часа но доволно е да се видат резултатите од мерните станици и ќе се забележи дека загадувањето е за 5,6 ,7 па и повеќе пати поголемо од максимално дозволеното. Речиси сите скопски оштини се загадени. Во новата година па до денес речиси и да нема ден а воздухот да не е загаден. Граѓаните олеснување чуствуваат само кога врне или кога дува. Само тогаш може да се здивне од преголемата загаденост. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: