Либерализацијата на пазарот за струја стартува за три месеци

За десет години колку што не бил либерализиран пазарот на електрична енергија во Македонија, малите и средни компании имале загуба од околу 100 милиони евра, тврди вицепремиерот Кочо Анѓушев. Во 2014 година владата на ВМРО-ДПМНЕ ја одложи либерализацијата на енергетскиот сектор на државата, со oбразложение дека тоа ќе ја зголеми цената на струјата кај фирмите. За тоа сега вицепремиерот смета дека нема да се случи. Се очекува либерализацијата на пазарот на струја да стартува за околу три месеци. „Проценката може многу лесно да ја направите ако видите дека тие денеска плаќаат околу 140 до 150 евра по мегават електрична енергија и притоа ако се на слободен пазар, цената на електричната енергија не би била повеќе од 75 до 80 евра по мегават час и ја помножите по количината коишто тие годишно ја консумираат. Таа количина јас не би можел во моментов да ја кажам на памет да не погрешам, но станува збор за многу десетици милиони евра на годишно ниво“, изјави Кочо Анѓушев, вицепремиер Според вицепремиерот, со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонија и Бугарија ќе ги поврзат организираните пазари за тргување со електрична енергија, предвидува Меморандумот за разбирање што го потпишаа претставници на Регулаторната комисија за енергетика и МЕПСО од македонска страна и претставници на бугарската Регулаторна комисија за енергетика, бугарскиот електропреносен систем оператор ЕСО и бугарската берза за електрична енергија ИБЕКС, вчера во Софија. Намерите од овој меморандум ќе може да се реализираат откако Македонија ќе формира организиран пазар за електрична енергија на кој ќе се тргува на принципот „ден однапред“, што е предвидено со новиот Закон за енергетика, кој е во подготовка.Од македонска страна Меморандумот го потпишаа Димитар Петров, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и Симон Шутиноски, член на Управен одбор и директор на Операторот за пазар на електрична енергија во МЕПСО. Од бугарска страна документот го потпишаа Иван Иванов, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни ресурси на Бугарија, Ангелин Цачев, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во извештајот за одржлив развој на Енергетската заедница, посветен на земјите од Западен Балкан, Република Македонија е рангирана на првото место во регионот во однос на напредокот во исполнувањето на енергетските реформи, соопшти Министерството. „Македонија има највисоки оценки на листата од шесте земји од Западен Балкан: Албанија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора, и тоа во областа на енергетската ефикасност, обновливите извори на енергија, заштитата на животната средина, транспарентноста и условите за инвестиции во областа на енергетиката. Благодарение на динамиката на енергетските реформи, Македонија оваа година е рангирана на прво место, а во извештајот за одржлив развој на Европската енергетска заедница за јуни 2017 година беше рангирана во групата земји со значителна стагнација во однос на одржливите реформи во областа на енергетиката. Кон крајот на март македонската Влада го одобри новиот Закон за енергетиката, предложен од Министерството за економија, а донесувањето на овој закон, ...
| | веќе видена | слични

Како што укажуваат, Македонија има највисоки оценки на листата од шесте земји од Западен Балкан: Албанија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во областите енергетска ефикасност, обновливи извори на енергија, заштита на животната средина, транспарентноста и условите за инвестиции во областа на енергетиката. - Благодарение на динамиката на енергетските реформи, Македонија оваа година е рангирана на прво место, а во Извештајот за одржлив развој на Европската енергетска заедница за месец јуни 2017 година, беше рангирана во групата на земји со значителна стагнација во однос на одржливите реформи во областа на енергетиката, потенцираат од ресорното Министерство. Потсетуваат дека кон крајот на минатиот месец македонската Влада одобри нов закон за енергетика, предложен од Министерството за економија. Носењето на овој закон, укажуваат, главно, има економско влијание, бидејќи го означува крајот на монополот и доделувањето на правото на избор на потрошувачите, што значи дека  малите и средните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со Меморандумот за разбирање се предвидува македонскиот организиран пазар за тргување со електрична енергија, кој ќе функционира на принципот „ден однапред“, по неговото основање предвидено со новиот Закон за енергетика, да се поврзе со бугарската берза за електрична енергија ИБЕКС. Македонија и Бугарија ќе ги поврзат организираните пазари за тргување со електрична енергија, предвидува Меморандумот за разбирање што го потпишаа претставници на Регулаторната комисија за енергетика и МЕПСО од македонска страна и претставници на бугарската Регулаторна комисија за енергетика, бугарскиот електропреносен систем оператор ЕСО и бугарската берза за електрична енергија ИБЕКС, вчера во Софија. Намерите од овој меморандум ќе може да се реализираат откако Македонија ќе формира организиран пазар за електрична енергија на кој ќе се тргува на принципот „ден однапред“, што е предвидено со новиот Закон за енергетика, кој е во подготовка. Од македонска страна Меморандумот го потпишаа Димитар Петров, претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Намерите, како што информираат од МЕПСО, од овој меморандум ќе може да се реализираат откако Македонија ќе формира организиран пазар за електрична енергија на кој ќе се тргува на принципот „ден однапред“, што е предвидено со новиот Закон за енергетика, кој е во подготовка. Од македонска страна Меморандумот го потпишаа Димитар Петров, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и Симон Шутиноски, член на Управен одбор и директор на Операторот за пазар на електрична енергија во МЕПСО. Од бугарска страна документот го потпишаа Иван Иванов, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни ресурси на Бугарија, Ангелин Цачев, генерален директор на бугарскиот електропреносен систем-оператор ЕСО и Константин Константинов, директор на бугарската берза за електрична енергија ИБЕКС. - Овој чекор ќе ја олесни трговијата со електрична енергија, ќе ја унапреди соработката меѓу двете земја и е дел од техничката поддршка која Секретаријатот на енергетската заедница ја дава на земјите од Западен Балкан ...
| | веќе видена | слични

Македонија е високорангирана во однос на реформите во енергетиката што ги спроведуваат Владата и Министерството за економија. Во Извештајот за одржлив развој на Енергетска заедница, посветен на земјите од Западен Балкан, Република Македонија е рангирана на првото место во регионот, во однос на напредокот во исполнувањето на енергетските реформи. Македонија има највисоки оценки на листата од шесте земји од Западен Балкан: Албанија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора, и тоа во областа на енергетската ефикасност, обновливите извори на енергија, заштитата на животната средина, транспарентноста и условите за инвестиции во областа на енергетиката. Благодарение на динамиката на енергетските реформи, Македонија оваа година е рангирана на прво место, а во Извештајот за одржлив развој на Европската енергетска заедница за месец јуни 2017 година, беше рангирана во групата на земји со значителна стагнација во однос на одржливите реформи во областа на енергетиката. Кон крајот на март, македонската Влада го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Никој не може да гарантира дека либерализацијата нема да ја поскапи струјата. Од владата тврдат дека тоа нема да се случи, но експертите се сомневаат. Велат точно е дека со новиот закон за енергетика домаќинствата ќе излезат на слободен пазар и сами ќе одлучуваат кој ќе ги снабдува со струја. Во игра ќе бидат повеќе трговци кои ќе нудат различни услови. Но тоа не е гаранција дека цената нема да поскапи. Се останува на пазарните услови- од тоа како ќе се движат цените на енергенсите на светските берзи. Ако таму има бранувања тие не може да се избегнат. Со новиот закон за енергетика кој наскоро треба да биде изгласан во собрание се предвидува домаќинствата за парно да плаќаат онолку колку што потрошиле. Димитров со препорака до купувачите да не купуваат станови во згради кои имаат само еден мерач – долу во подстаницата. Забелешки има и во делот на гасификацијата. Според Димитров не е утврдено каде заршува преносот, а каде почнува дистрибуцијата. Со тоа вели се остава простор големите потрошувачи да ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Либерализацијата на пазарот за струја стартува за три месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: