Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

3 копии

Бугарија денеска почна со распоредување на 1.000 војници на границата со Турција поради зголемениот бран бегалци, соопштија од министерството за внатрешни работи. Од министерството за внатрешни рабти соопштуваат дека разместувањето на војската ќе се врши чекор по чекор, по должина на границата со Турција. „Изминатите неколку дена дојде до промена на ситуацијата и тешко е да се предвиди каде ќе се насочи бранот бегалци, затоа сме подготвени“, вели бугарскиот министер за одбрана Николај Ненчев. Тој рече дека веќе утрово на границата се испратени 50 бугарски војници, а уште 160 би можело да бидат распоредени до крајот на денот.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот Министер за одбрана Николај Ненчев посочи дека статистичките податоци покажуваат дека на секои пет бегалци само еден е Сириец, се проблематични и покажуваат дека има многу економски емигранти, а меѓу нив може да се протнат и терористи. “Во оваа ситуација треба да има засилен граничен режим. Испративме Арабисти од службата ” Воени информации “(военото разузнавање), кои можат да проценат кој од каде доаѓа”, најави министерот за одбрана. Нивната задача е со разговори мигрантите, да утврдат дали нивните приказни се вистински. Војните специјалисти Арабисти можат да утврдат дали соодветниот човек зборува на јазикот и дијалектот, типичен за националноста, за која се декларира. Засега нема информации за поминати терористи на наша територија терористи, рече Ненчев.
| | веќе видена | слични

Бугарија вчера почна да се распоредува околу 1.000 војници со цел „поради сложена ситуација“ да ја зајакне границата кон Турција од приливот на мигранти. Министерството за внатрешни работи на земјата објави дека распоредувањето на војската ќе се спроведе „чекор по чекор“ по должината на границата со Турција, пренесе Ројтерс. „Во последниве неколку дена дојде до промена на ситуацијата и тешко е да се предвиди каде ќе се насочи бранот бегалци... затоа ние сме подготвени“, изјави министерот за одбрана, Николај Ненчев за радио БНР. Бугарија презема дополнителни мерки за заштита на границата, по информациите дека стотици, главно, сириски бегалци ја поминаа ноќта на отворено во близина на границата на Турција и Грција, која пак е во непосредна близина на бугарско-турската граница. Во последните 25 часа, 600 бегалци се обиделе да преминат од Турција во Бугарија, но се откажале од намерата откако виделе колку добро е чувана таа граница, изјави главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Георги ...
| | веќе видена | слични

Големиот наплив на бегалци ја натера и Бугарија да преземе мерки во врска со овој проблем. Поради тоа, Министерството за внатрешни работи на земјата денеска започна со распоредувањето на 1.000 војнивци долж границата со Турција. Вчера околу 600 бегалци се обиделе да навлезат во Бугарија преку Турција, но се откажале од намерата по увидот на границата која била добро чувана. „Изминатите неколку дена дојде до промена на ситуацијата и тешко е да се предвиди каде ќе се насочи бранот бегалци, затоа сме подготвени“, изјави бугарскиот министер за одбрана Николај Ненчев за радио БНР.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 386 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија распоредува 1.000 војници на границата со Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: