Холандија против приемот на Бугарија и Романија во Шенген зоната пред 2012-та

4 копии

Холандската влада ќе се изјасни во 2012 година за барањето на Буагрија и Романија да влезат во шенгенската зона без внатрешни погранични контроли, изјави денеска холандскиот министер за миграција, Герд Лерс „Се’ уште е прерано за носење одлука и несомнено ќе биде потребно одредено време пред да можеме да ја донесеме“, изјави холандскиот министер Герд Лерс еден ден откако Европскиот парламент изрази поддршка за влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. За влегување во Шенген просторот потребна едногласна одлука од сите 26 земји членки. „Бараме од новите земји членки ефектно да ги контролираат нашите заеднички граници и реформите во правосудствата на Бугарија и на Романија да бидат ефективни и неповратни. Внимателно ќе го проучиме извештајот“, додаде Лерс кој истакна дека на холандската влада ќе и’ биде потребно „извесно време“.. Европската комисија во јули треба да го објави извештајот за реформите во правосудните земји и борбата против корупцијата во овие две балкански држави. Пробниот период ...
| | веќе видена | слични

Холандската влада ќе донесе одлука во 2012 година по барањата за приклучување на Бугарија и Романија кон шенгенската зона, по тест период од две години, изјави во четвртокот холандскиот министер за имиграција Херд Леерс. Се уште е рано да се донесе одлука и без сомнение ќе треба да помине некое време пред да бидеме во состојба да го направиме тоа", објасни тој. "Ќе бараме од новите земји ефикасно да ги контролираат заедничките граници. Освен тоа неопходно е судските реформи во Бугарија и Романија да бидат ефективни и неповратни", нагласи холандскиот министер. Владите на земјите-членки на шенгенската зона го очекуваат извештајот на Европската комисија за реформите на судскиот систем и борбата против корупцијата во двете земји, кој треба да биде објавен во јули, пренесува МИА. Внимателно ќе го разгледаме тој извештај", изјави Леерс и нагласи дека за одлуката на неговата Влада ќе биде потребно време. Кога станува збор за корупцијата, светските медиуми веќе објавија дека заострените мерки на ЕУ против оваа ...
| | веќе видена | слични

„Не е ништо ново дека ЕУ за бегалците од Северна Африка е како бедем. Но членките и внатре во ЕУ градат се’ повисоки ѕидишта-Романија и Бугарија, земји на ЕУ, не се добредојдени во Шенгенскиот простор“, пишува „ТАЦ“ Вака онлајн-изданието на весникот „ТАЦ“ го почнува коментарот со наслов „Европа од втора класа“, по повод вчерашното (09.06) решение на Советот на министрите за внатрешни работи на Унијата да го одложат пристапот на тие две земји кон Шенгенскиот договор. Во коментарот, покрај другото, се вели: „Отворањето на границите не им одговара на министрите, посебно не во времиња на стопански и финансиски кризи. Тие веќе имаат доволно работа со речиси банкрот-државите Грција, Португалија и Ирска. На ова се надоврзуваат уште и бегалците од Северна Африка, поради кои неодамна дојде до спор меѓу Италија, Франција и Германија. Избирачите негодуваат. И поради тоа сега мораат Романија и Бугарија да трпат. Германците и Французите дури побараа и реформа на договорот за да олеснат повторно воведување на ...
| | веќе видена | слични

Членовите на Европскиот парламент гласаа во средата (8-ми јуни) за поддршка на пристапувањето на Бугарија и Романија во Шенген зоната. [Ројтерс] Европскиот парламент во средата (8-ми јуни) даде зелено светло за Бугарија и Романија да пристапат во безграничната Шенген зона, еден ден пред состанокот на министрите на ЕУ, на кој најверојатно ќе се одложи ваквата одлука до септември. Иако Бугарија и Романија се целосно подготвени за пристапување, вратата на европската безгранична зона ќе остане затворена барем уште неколку месеци. Законодавниот дом на ЕУ од 736 места во средата го даде своето одобрување, откако ги разгледа извештаите на известувачот на ЕП, Карлос Коељо, за спроведувањето на Шенген акито од страна на Софија и Букурешт, како и заклучоците на експертските тимови што ја следат состојбата. Необврзувачката одлука беше усвоена со 487 наспрема 77 гласови, со 29 воздржани и потоа беше проследена до Советот за правда и домашни работи на ЕУ. „Во позиција сме да ги примиме Бугарија и Романија во Шенген ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На денешната средба во Луксембург, министрите за внатрешни работи на државите членки на ЕУ не изразија интерес за заострување на правилата во Шенген зоната за слободно движење, за која сомнежи изразија Франција и Италија. Двете држави реагираа откако беа зафатени од бранот имигранти од Северна Африка и предложија промени во Шенген договорот, за полесно воведувањето на времени гранични контроли. Сепак, останатите членки од ЕУ покажаа дека воопшто не ја споделуваат таа позиција. “Веруваме дека во овој момент нема причини да се менува Шенгенскиот договор“ - изјави Антонио Камачо, шпански министер за внатрешни работи. Според моменталните правила се дозволува владите од ЕУ да ја обноват граничната контрола при големи настани или средби на врвот. Од Германија и денес се јавија со критики до Данска, која одлучи да ја врати постојаната царинска контрола по границите.
| | веќе видена | слични

Министрите за внатрешни работи на земјите од Европската Унија, најверојатно денеска нема да донесат одлука Бугарија и Романија да пристапат кон шенген зоната. Блокадата доаѓа од Франција и Германија. Имено, и покрај тоа што на министрите им беше приложен извештај во кој се вели дека Романија и Бугарија ги имаат целосно исполнето формалните критериуми за заштита на границите, Германија и Франција бараат и напредок во борбата против корупцијата. Оваа позиција ја застапувала и Холандија. Одлуката за проширување на шенген-зоната ,треба да се донесе едногласно. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Во програмата на седницата на Луксембург се наведува дека Советот на Европската унија за правда и внатрешни работи денеска ќе расправа за подготвеноста на Бугарија и Романија за приклучување кон Шенген зоната. Според европратеникот Карлуш Коелјо, кој е известувач на Европскиот парламент за ова прашање, денеска Советот ќе го утврди датумот на кој ќе биде донесена конечната одлука. Според неговите информации тоа ќе биде до крајот на годината, во текот на летото или есента. Процедурата на ЕП е завршена откако Парламентот вчера со големо мнозинство ја изгласа резолуцијата за поддршка на приклучувањето на двете земји кон Шенген зоната. Советот е орган од кој зависи конечната одлука, а таа треба да биде донесена со целосна едногласност. Во мај работната група на Советот, задолжена за оценка на подготвеноста на двете земји едногласно одлучи дека двете земји ги исполнуваат сите технички критериуми. Исполнувањето на критериумите е единствениот услов за прием во шенгенскиот просторот според актуелното европско ...
| | веќе видена | слични

Холандија ќе одлучи за влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната во 2012 година по пробен период. Тоа го изјави холандскиот министер за имиграцијата Герд Леерс, цитиран од АФП. - Премногу рано е да се донесе одлука. Најверојатно ќе ни треба повеќе време за тоа, рече Леерс. Тој додаде дека Холандија внимателно ќе го истражуваат претстојниот извештај на ЕК за напредокот на Бугарија и Романија во реформирањето на судскиот систем и борбата против корупцијата. Софија и Букурешт се надеваат дека ќе станат дел од Шенген зоната во 2011 година. Двете страни добија категорички поддршка од Европскиот парламент за тоа што велат дека технички биле подготвени за Шенген. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 166 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Холандија против приемот на Бугарија и Романија во Шенген зоната пред 2012-та

Од:
До кого (е-маил):
Порака: