Свет - Сто дена војна во Либија

НАТО веќе сто дена ја бомбардира Либија, но засега без успех бидејќи Моамер Гадафи и натаму е на власт, крвопролевањата и натаму траат, а двете страни не можат да извојуваат целосна победа. Иако членките на НАТО истрелаа околу 5.000 проектили врз силите на полковникот, а дипломатите бараат решение за судирот, борбата меѓу бунтовниците и силите на Гадафи се уште беснее. Најжестоките борби сега се водат на околу 80 километри југозападно од главниот град на Либија, Триполи. Во меѓувреме, Гадафи се согласи со предлогот на Африканската унија (АУ) да не учествува во преговорите за ставање крај на четиримесечниот конфликт. Бунтовниците тврдат дека најкрваво е во областа Нафус, во близината на стратегиски важниот град Бир ел Ганам. Тој дел е особено важен бидејќи се наоѓа на околу 30 километри од западната капија на либиската престолнина. Бунтовниците во овој момент го контролираат источниот дел од Либија и делови од западниот дел. Во меѓувреме, на состанокот на АУ во Јоханесбург е поздравена одлуката на Гадафи да ...
| | веќе видена | слични

Бугарија и Хрватска го признаа Националниот транзициски совет како легитимен претставник на либискиот народ, објави бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, во вторникот (28-ми јуни). [Ројтерс] Бугарија и Хрватска им се придружија на најмалку 19 земји од светот во вторникот (28-ми јуни), признавајќи го бунтовничкиот Национален транзициски совет (НТЦ) во Бенгази како единствен легитимен претставник на либискиот народ. Бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, и неговиот хрватски колега, Гордан Јандроковиќ, ја објавија одлуката на нивните земји во заедничка изјава, истакнувајќи дека „времето на либискиот водач Муамер Гадафи заврши“ и го повикаа итно да поднесе оставка. „Повеќе од три месеци либискиот народ го брани своето право на слобода. Нивните легитимни барања наидоа на насилни напади од страна на силите на Муамер Гадафи“, рекоа тие. „Со бруталните напади на сопствениот народ полковник Гадафи го изгуби целиот свој легитимитет.“ Со ова, бројот на земјите што јавно го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хаг, 29 јуни 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи може да биде симнат од власт по два или три месеци изјави главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Лиус Морено Окампо. Во понеделникот Морено Кампо објави дека Судот во Хаг издал наредба за апсење на лидерот на либискиот режим Моамер Гадафи, за неговиот син Сејф ал Ислам и за шефот на либиското разузнавање Абдула ал Сануси. Тројцата се обвинети за злосторства против човештвото. - Прашање на време е. Гадафи ќе се соочи со обвиненија, изјави Морено Кампо. - Не мислам дека ќе чекаме многу. По два или три месеци играта ќе заврши, додаде тој. Според него, за време на бунтот во Либија загинале илјадници луѓе, и тој натерал околу 750 илјади луѓе за побегнат од домовите. Доказите велат дека тој во февруари сакал да ги искористи сите средства за да се задуши бунтот вклучително и крваво насилство, наведува Окампо. Тој вели дека НАТО нема мандат да апси осомничени и поради тоа повикува соработниците на Гадафи да го уапсат и предадат на правдата.
| | веќе видена | слични

Триполи ги отфрли обвинувањата што Меѓународниот кривичен суд ги подигна против полковникот Моамер Гадафи, неговиот син Саиф ал Ислам и шефот на разузнавачката служба Абдула Сануси, и соопшти дека нема намера да апси никого, јавија светските медиуми. - Тој суд е оружје што Западот го користи за да ги прогонува лидерите од третиот свет. Лидерот на револуцијата и неговиот син немаат никакви официјални места во Либија - изјави либискиот министер за правда Мухамед Камуди. За разлика од владата во Триполи, бунтовниците ја поздравија одлуката на меѓународниот суд за апсење на Гадафи бидејќи на тој начин му е одземена целата политичка легитимност на полковникот. Западните медиуми прават споредба со налогот за апсење на Слободан Милошевиќ, но нагласуваат дека тешко е да се предвиди какви последици ќе има налогот за Либија. - Тие што веруваат дека овој налог за апсење претставува директен лет на Гадафи во затворска ќелија во Холандија - се лажат. Додека е скриен во Либија, тој е безбеден, односно надвор од дострелот ...
| | веќе видена | слични

Во понеделникот Морено Кампо објави дека Судот во Хаг издал наредба за апсење на лидерот на либискиот режим Моамер Гадафи, за неговиот син Сејф ал Ислам и за шефот на либиското разузнавање Абдула ал Сануси. Тројцата се обвинети за злосторства против човештвото. - Прашање на време е. Гадафи ќе се соочи со обвиненија, изјави Морено Кампо. - Не мислам дека ќе чекаме многу. По два или три месеци играта ќе заврши, додаде тој. Според него, за време на бунтот во Либија загинале илјадници луѓе, и тој натерал околу 750 илјади луѓе за побегнат од домовите. Доказите велат дека тој во февруари сакал да ги искористи сите средства за да се задуши бунтот вклучително и крваво насилство, наведува Окампо. Тој вели дека НАТО нема мандат да апси осомничени и поради тоа повикува соработниците на Гадафи да го уапсат и предадат на правдата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Триполи- Либиските власти ја отфрлија одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за издавање налог за апсење на Моамер Гадафи, соопштувајќи дека овој суд не е надлежен за тоа. „Либија не ја прифаќа одлуката на МКС, кој е средство на Западот за процесуирање лидери од третиот свет. Лидерот Гадафи и неговиот син немаат никаква официјална функција во либиската влада и поради тоа немаат врска со обвинувањата на МКС против нив“, изјави министерот за правда Мухамед ел-Камуди на прес-конференција во Триполи. Тој истакна и дека ваквата одлука на МКС е „изговор за НАТО, кој се уште се обидува да го убие Гадафи“. Хашкиот суд завчера издаде налог за апсење на 69-годишниот Гадафи, на неговиот син Саиф ал-Ислам (39) и шефот на либиската разузнавачка служба Абдулах ал-Сенуси (62), под обвинение за злосторства против човештвото. Одлуката е донесена по стоте дена воздушни напади на НАТО во Либија, кои влијаеле врз намалување на притисокот на силите на Гадафи врз градовите што се под контрола на бунтовниците.
| | веќе видена | слични

Воените аналитичари за Ројтерс велат дека на боиштето владее пат-позиција: Гадафи продолжува да се бори, НАТО продолжува да ги штити цивилите, бунтовниците успеваат да ги задржат своите позиции и не е сосема јасно што ќе следува Откако Меѓународниот кривичен суд објави потерница по либискиот водач Моамер Гадафи, неговиот син Саиф ал-Ислам и шефот на либиското разузнавање Абдулах ал- Сенуси, либиските власти веднаш ја отфрлија оваа одлука за издавање налог за апсење, соопштувајќи дека овој суд не е надлежен за тоа под образложение дека "Гадафи и неговиот син немаат никаква официјална функција во либиската Влада и поради тоа немаат врска со обвинувањата на МКС против нив", изјави министерот за правда Мухамед ел-Камуди на прес-конференција во Триполи. Тој истакна и дека ваквата одлука на МКС е "изговор за НАТО, кој се уште се обидува да го убие Гадафи". Во тој контекст, а по повод стоте дена воздушна кампања на НАТО врз либиски цели која има за цел побрзо симнување на Гадафи од власт, и адмиралот Семјуел ...
| | веќе видена | слични

Задачата на НАТО не е да го уапси либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и неговите соработници, но ним треба да им се суди за дела за кои се обвинети, оцени денеска Западната воена Алијанса. НАТО, меѓудругото, соопшти дека воената интервенција во Либија ќе продолжи со засилен ритам. Меѓународниот кривичен суд во Хаг, вчера издаде налози за апсење на Гадафи, неговиот син Сеиф ал-Ислам и шефот на разузнавачката служба Абдулах ал- Сануси. „Издавањето на налозите за апсење е уште една порака која меѓународната заедница му ја упати на Гадафи: вашето место е во судницата, а не на власт во Либија“, изјави на прес конференцијата во Брисел, портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску. Таа потенцира дека должноста на НАТО не е да го апси Гадафи и неговите соработници, туку да ги заштити цивилите во Либија, додека апсењето на либискиот водач треба да го спроведат надлежните служби. Портпаролката на Алијансата потсети дека целите на НАТО се јасни, а тоа е прекин на насилствата врз цивилното население, враќање на силите на Гадафи ...
| | веќе видена | слични

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Луис Морено-Окампо денеска ги повика соработниците на либискиот лидер Моамер Гадафи да го уапсат и да го предадат на правосудството за да одговара за убиства и прогон. - Најблиското опкружување на Гадафи треба да реши дали ќе биде дел од проблемот или од решението во Либија, нагласи Морено-Окампо. Неговиот повик доаѓа еден ден откако Меѓунардониот кривичен суд објави налози за апсене на либискиот лидер, неговиот син Сеиф ал Ислам Гадафи и неговиот зет и шеф на разузнавачката служба на Либија, Абдула ал Сануси, под обвиненија за воени и злосторства против човештвото. Морено-Окампо потенцира дека либиските власти треба самите да го уапсат Гадафи, бидејќи Трибуналот нема своја полиција, а силите на НАТО вклучени во нападите во Либија немаат мандат за негово апсење. Либиските власти синоќа ја отфрлија одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на Моамер Гадафи, оценувајчи дека овој Трибунал не е надлежен за тоа. - Либија не ја прифаќа ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налози за апсење на либискиот лидер, неговиот син Саиф ал Ислам и за шефот на разузнавањето Абдула ал Сануси поради злосторства против човештвото Судиите на Меѓународниот кривичен суд во Хаг вчера наредија апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, неговиот син Саиф ал Ислам и на неговиот зет и шеф на разузнавачките служби Абдула ал Сануси поради обвинение за злосторства против човештвото. Судиите изјавија оти Гадафи се бара за организирање апсења и убиства на стотици цивили во првите 12 дена од бунтот за негово соборување, како и за обид за прикривање на злосторствата. Обвинителот Луис Морено-Окампо ги обвини Гадафи и неговите сили за стрелање во демонстрантите, гранатирање на погребните поворки и за користење снајпери за ликвидирање лица додека ги напуштале џамиите во првите денови од пресметките со бунтовниците. Обвинителите сметаат оти овие рани напади се само дел од злосторствата што во текот на безредијата ги извршиле силите лојални на Гадафи. - Злосторствата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 390 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 279 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, придружуван од генералниот секретар Скендер Рецепи- Зејд, оствари средба со заменик амбасадорот на Велика Британија, ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Сто дена војна во Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: