Насмеани лица: Заев во Давос се сретна со пријателот Борисов (ФОТО)


На економскиот форум во Давос премиерот Заев се сретна со неговиот бугарски колега Борисов Во разговорите со Борисов, доминирала повторно темата за евроинтеграциите и забрзувањето на овој процес. – Разговараме за иднината на Европа и забрзување на интеграцијата на Западен Балкан, пишува на твитер профилот на премиерот Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Мое најголемо задоволство беше што земјите од Западен Балкан, како Македонија, со која веќе имаме ексклузивни односи, го поздравија Бојко Борисов на самитот во Давос. „Историскиот момент за Балканот е сега“, изјави Лилјана Павлова министерката задолжена за бугарско претседателство на ЕУ за учеството на Бугарија на Светскиот економски форум во Давос. „Значајно е на самитот на 17-ти мај да може да ги собереме сите лидери и да се потпише изјава во Софија, која што ќе биде јасен и силен политички сигнал дека ова ќе остане долгорочен приоритет за Европа“, рече Павлова, како што пренесува бугарската агенција Фокус. Првиот чекор е политичкиот консензус, рече таа, а вториот е идентификувањето на значајните стратешки локации што може да се реализираат во балканските земји од следната година. Според агенцијата, по поранешниот премиер Симеон Сакскобурготски, Бугарија во Давос беше поканета по цели 13 години. Пред две години тема на Форумот била Америка, минатата година Кина, а годинава Европа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека успеал да издејствува 120 милиони евра од Европа за Македонија, за автопат Скопје-Софија. Тој тврди ги убеди Меркел и Јункер дека тој автопат е од животно значење за Западен Балкан и за сигурноста во регионот. – Зборував со Меркел и со Јункер и тие ми ветија пари за Македонија и за нас, за да се изгради автопат од Скопје до Софија, што отсекогаш беше приоритет. Зоран Заев ме замоли да се заложам за тоа, што го потврдува фактот дека сум приемчив за сите соседи како лидери на Балканот. Успеав да ги убедам Меркел и Јункер дека тој автопат е од животно значење за Западен Балкан и за сигурноста во регионот и дека со тоа уште еднаш ќе им докажеме на сите дека Европа е едно семејство во кое сите се еднакви. Приоритетите на бугарското европско претседавање вистински се оценува од сите во Европа и тие ни помагаат да се развие Балканот – вели Борисов. Овој договор бугарскиот премиер Борисов го постигнал за време на неговиот престој во Давос на Светскиот економски форум.
| | веќе видена | слични

Лажна е веста дека бугарскиот премиер Бојко Борисов договорил 120 милиони евра во Давос за изградба на автопат Скопје-Софија, пишуваат бугарските медиуми, кои признаваат дека се повеле по информација објавена на сајтот xaknews.blogspot.bg, кој објавува лажни вести. Оваа вест беше преземена и од македонските медиуми. „Во врска со текстот, ве информираме дека премиерот не дал изјави за ниеден медиум при учеството на Светскиот економски форум во Давос, освен за БНТ. За сите негови средби и разговори доставена е информација од прес службата“, е наведено во соопштението од кабинетот на бугарската влада.
| | веќе видена | слични

Најголемите бугарски медиуми, но и дел од македонските медиуми објавија вест од сајтот за лажни вести xaknews.blogspot.bg, според која „на Светскиот економски форум во Давос, бугарскиот премиер Бојко Борисов соопштил дека издејствувал 120 милиони евра од Европа за изградба на автопат Софија – Скопје откако ги убедил Меркел и Јункер“. Бугарските медиуми по кратко ја избришаа лажната вест од нивните интернет страници, а реагираа и од бугарската влада. „Во врска со текстот за изјава на премиерот во Давос, објавен на блог, ве информираме дека премиерот не дал изјава за ниту еден медиум во Давос, освен за државната телевизија БНТ. За сите негови состаноци и разговори, јавноста е информирана преку прес-службата на владата“, соопштија од бугарската Влада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека во Давос издејствувал 120 милиони евра од Европа за Македонија, за изградба на автопат од Скопје до Софија, објави Xaknews – Зборував со Меркел и со Јункер и тие ми ветија пари за Македонија и за нас, за да се изгради автопат од Скопје до Софија, што отсекогаш беше приоритет. Зоран Заев ме замоли да се заложам за тоа, што го потврдува фактот дека сум приемчив за сите соседи како лидери на Балканот. Успеав да ги убедам Меркел и Јункер дека тој автопат е од животно значење за Западен Балкан и за сигурноста во регионот и дека со тоа уште еднаш ќе им докажеме на сите дека Европа е едно семејство во кое сите се еднакви. Приоритетите на бугарското европско претседавање вистински се оценува од сите во Европа и тие ни помагаат да се развие Балканот – вели Борисов. На прашањето, зошто бара пари за Македонија, наместо да побара за северозападна Бугарија за автопатот од Софија до Видин, тој одговори: – Парите за северозапад одамна и се пуштени на Бугарија и ние работиме, па ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лажна е веста дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов успеал да издејствува 120 милиони евра од Европа за Македонија, за автопат Скопје-Софија. Според веста која ја објави бугарски сајт за лажни вести, a потоа брзо се рашири и во други медиуми беше наведено дека Борисов успеал да ги убеди Меркел и Јункер дека тој автопат е од животно значење за Западен Балкан и за сигурноста во регионот. Бугарските власт ја демантираа веста. Лажната вест ја пренесоа многу бугарски и македонски медиуми.
| | веќе видена | слични
6 копии

Средбата на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е од големо значење и за поместување на евроинтеграциските процеси на Република Македонија, и ги прави многу пореални очекувањата дека 2018 година може да биде историска година за Македонија, за регионот и за ЕУ. Ова било истакнато на средбата помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан, што се одржа денеска на маргините на економскиот фирум во Давос, Швајцарија. Комесарот за односи со соседите и за проширување на ЕК, Јоханес Хан, му го пренел на премиерот Заев и непосредно неговиот став за средбата со Ципрас искажан веднаш после настанот на социјалните мрежи и подвлекол дека средбата е многу добра вест, која покажува храброст, визија и државништво, и дека решавање на долгогодишниот спор ќе биде добро за двете земји, регионот и Европа. Премиерот Заев на средбата нагласил дека средбата е значајна и за охрабрување на имплементацијата на отпочнатите одржливи реформи во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постоечките отворени прашања во билатералните односи на балканските земји треба да бидат решени пред нивниот приемот ЕУ, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на дискусијата за долгорочните перспективи за развој на Западниот Балкан, што се одржа во рамки на Светскиот економски форум во Давос.Како пример за подобрување на односите меѓу земјите од регионот Борисов го посочи Договорот за пријателство и добросоедство меѓу Македонија и Бугарија потпишан лани во август.- Парламентите на Бугарија и Република Македонија го ратификуваа Договорот, кој меѓунардоната заедница го оцени како одличен пример за изградба на нов тип односи на Балканот. Двете држави покажаа дека во нив постои реална волја за развој на односите на прагматична основа во духот на добрососедството и довербата, нагласи Борисов.Бугарскиот премиер порача и дека воспоставувањето врски меѓу земјите од Западен Балкан претставува клучен фактор за стимулирање на инвестиции во регионот. Борисов, чија земја е актуелен преседавач со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На последниот ден од 48-от Светски економски форум во Давос, министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан.На средбата со Хан се разгледуваше претстојната Стратегија за проширување на ЕУ, при што Димитров ги повтори очекувањата дека истата соодветно ќе го рефлектира напредокот на Република Македонија во реформските процеси и добрососедските односи, со што ќе донесе дополнителен поттик за реализирање на реална и достижна европска перспектива. Беа дискутирани и наредните чекори неопходни за исполнување на критериумите за интегрирање на Република Македонија во Унијата, како и за заедничката европска иднина на сите земји од регионот.На маргините на Форумот, во разговор со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со поранешниот британски премиер Тони Блер, меѓу другото, стана збор и за европската иднина на нашата земја, како и за конкретните мерки во насока на подобрување на патната и железничката инфраструктура по Коридорот 8.Димитров нагласи дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Насмеани лица: Заев во Давос се сретна со пријателот Борисов (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: