Миновски: Зголемена наплатата на даноци за првиот квартал споредено со лани

5 копии

Во првиот квартал и месец април годинава, износот на наплатените даноци е повисок споредено со истиот период лани, изјави за ТВ Нова Кирил Миновски, директор на Управата за јавни приходи. – Податоците од 2015 година покажуваат задоволително ниво на наплата на даноците, а и добар тренд на наплата во првиот квартал од оваа година и месец април. Наплатата се движи во предвидените проекции и апсолутниот износ на наплата е зголемен во однос на истиот период во 2015 година, изјави Миновски. Според него, параметрите за овој прв временски период од годината не покажуваат тренд на намалување на даноците. -Во економијата е познато дека психологијата има големо влијание, пред сè во делот на потрошувачката. Знаеме дека во 2008 имаше светска економска криза чии последици беа почувствувани и во нашата земја, вели Миновски.
| | веќе видена | слични

Буџетските приходи подобри од лани. И покрај политичките случувања во наплатата на даноците и социјалните придонеси нема проблеми. За првиот квартал споредено со истиот период од 2015 кај приходите од ДДВ раст има од една четвртина или тие се за 25 отсто повисоки. Приходите од персоналниот данок зголемени се за 10 отсто, а раст е регистриран и кај наплатата на придонесите. Благо намалување има само кај данокот на добивка што главно се должи на одлуките на фирмите профитот да го реинвестираат. Аналитичарите не очекуваат да има големи отстапувања ниту од вкупно планираните приходи за годинава . И покрај тоа што дел од фирмите во стопанството се соочија со потешкотии во работата поради политичката неизвеснот, сметаат дека големо забавување на растот на бруто домашниот производ нема да има и дека ќе се соберат планираните средства во држваната каса. Вкупните приходи во буџетот за годинава се проектирани на близу 2,9 милијарди евра илу 6 отсто повеќе од лани. Расходите пак на 3,2 милијарди евра. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Податоците од 2015 година покажуваат задоволително ниво на наплата на даноците, а и добар тренд на наплата во првиот квартал од оваа година и месец април. Наплатата се движи во предвидените проекции и апсолутниот износ на наплата е зголемен во однос на истиот период во 2015 година, изјави Миновски. Според него, параметрите за овој прв временски период од годината не покажуваат тренд на намалување на даноците. -Во економијата е познато дека психологијата има големо влијание, пред сè во делот на потрошувачката. Знаеме дека во 2008 имаше светска економска криза чии последици беа почувствувани и во нашата земја, вели Миновски.
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 242 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. ...
сите 58 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 47 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Миновски: Зголемена наплатата на даноци за првиот квартал споредено со лани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: