Претприемачкиот дух зголемен кај жените – Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси со стимулативните владини мерки

2 копии

Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси во периодот од 2007-2016 година само со поддршка на стимулативна мерка на Владата. Кај жените е зголемен претприемничкиот дух и се повеќе жени отвораат сопствени бизниси.Директорката на Центарот за вработување на град Скопје Слободанка Алексовска денес потпиша Меморандум за соработка со здруженија од граѓанскиот сектор со цел вклучување, поддршка …
| | веќе видена | слични

Нема никакви пречки невработените жени во Македонија да станат претприемачи бидејќи и тие како и мажите што се без работа еднакво можат да аплицираат и да ги користат грантовите за самовработување од државата во износ од 4.000 евра и да отворат сопствен бизнис. Ова беше посочено по потпишувањето на меморандумот за соработка на Центарот за вработување на градот Скопје и на 11 здруженија од граѓанскиот сектор чија целна група се жените. Примарна задача на меморандумот е да се постигне економско јакнење на жените од сите возрасти и сите целни групи и нивно поголемо вклучување на пазарот на трудот, посветувајќи особено внимание на ранливите категории и на лицата со посебни потреби.Како што истакна Слободанка Алексовска, директорката на Центарот за вработување на градот Скопје, целта на меморандумот е да се преземат мерки за зголемено учество на жените во сите активни мерки за да се надмине родовиот дисбаланс на пазарот на трудот и да се одважат жените да ја отпочнат својата успешна бизнис-приказна. Ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Менталитетот и размислувањата наметнати од минатотот дека жената мора да биде вработена во институција е главна причина што сеуште е мал бројот на жени сопственички на бизниси. Особено кај повозрасните генерации недостасува поголема едукација и пракса за тоа што се нуди претприемништвото. Од Агенцијата за вработување посочиија дека има пораст на претприемачкиот дух кај жените, но недостасува поголема храброст и одлучност за да отпочнат бизнис. Потенцираа дека на располагање им се сите мерки кои ги нуди државата. Со државните грантови за отпочнување бизнис од вкупно над 7000 фирми 3000 се во сосптенст на жена.
| | веќе видена | слични

Никој нема пречка да стане претприемач, подеднакво сите невработени и мажите и жените можат да аплицираат за грантовите од 4.000 евра за самовработување, се огласија жените бизнисменки, по потпишувањето на меморандумот. Жените сакаат, но не знаат како се води бизнис, велат од здруженијата од граѓанскиот сектор, во насока на економско јакнење на жената. Стравот од неуспех и натаму останува кочница во впуштањето на лидерството и претприемништвото на пазарот на труд. Од здруженијата силно ги поттикнуваат жените да отворат свој бизнис, бидејќи како што велат, претприемништвото дава големи можности. Валентина Дисовска од Здружението на бизнис жени на Република Македонија потенцира дека кај нас недостига свесност за отворените можности што ги нуди претприемништвото, особено кај повозрасните граѓани кои се растени во едно друго општество. Никој нема пречка за да стане претприемач, подеднакво сите невработени и мажите и жените можат да аплицираат за грантовите од 4.000 евра за самовработување и да отворат сопствен ...
| | веќе видена | слични

НАДМИНУВАЊЕ НА РОДОВИОТ ДИСБАЛАНС Никој нема пречка за да стане претприемач, подеднакво сите невработени и мажите и жените можат да аплицираат и да ги користат грантовите од државата од 4.000 евра за самовработување и да отворат сопствен бизнис. Ова беше посочено по потпишувањето на Меморандумот за соработка на Центарот за вработување на град Скопје и 11 здруженија од граѓанскиот сектор чија таргет група се жените. Примарна задача на меморандумот е да се постигне економско јакнење на жените од сите возрасти и сите целни групи и нивно поголемо вклучување на пазарот на трудот, посветувајќи особено внимание на ранливите категории и на лицата со посебни потреби. Слободанка Алексовска, директорката на Центарот за вработување на град Скопје, вели дека целта на меморандумот е да се преземат мерки за зголемено учество на жените во сите активни мерки за да се надмине родовиот дисбаланс на пазарот на трудот и да се охрабрат жените да ја отпочнат својата успешна бизнис-приказна. Ќе бидат организирани заеднички обуки, ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Центарот за вработување на град Скопје, Слободанка Алексовска, денес потпиша Меморандум за соработка со здруженија од граѓанскиот сектор со цел вклучување, поддршка и поттикнување на што поголем број жени за самовработување, отворање на сопствен бизнис и зголемување на нивниот претприемачки дух. Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси во периодот од 2007-2016 година само со поддршка на стимулативна мерка на Владата. Кај жените е зголемен претприемничкиот дух и се повеќе жени отвораат сопствени бизниси. Директорката на Центарот за вработување на град Скопје, Слободанка Алексовска, денес потпиша Меморандум за соработка со здруженија од граѓанскиот сектор со цел вклучување, поддршка и поттикнување на што поголем број жени за самовработување, отворање на сопствен бизнис и зголемување на нивниот претприемачки дух. Алексовска истакна дека во изминатите десет години целосно се смени сликата и улогата на жената. Конечно и се даде шанса да биде дел од различни управувачки функции. -11-тиот по ред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 85 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претприемачкиот дух зголемен кај жените – Над 3.100 жени отвориле сопствени бизниси со стимулативните владини мерки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: