Бучковски: Груевски ја купува довербата на Ахмети со хашките случаи!

„Шпиц“ од партиски извори неофицијално дознава дека деновиве треба да се одржи средба меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, на која, меѓу другото, ќе се разговара и за хашките случаи, кои се предмет на сопнување меѓу коалициските партнери. Поранешниот премиер Владо Бучковски тврди дека актуелниот премиер Никола Груевски го „држи в рака“ коалицискиот партнер Али Ахмети со четирите хашки случаи - „Гробница Непроштено“, „Мавровски работници“, „Водство на ОНА“ и „Липковска брана“, кои се однесуваат на киднапирање, измачување и најверојатно ликвидација на македонски цивили за време на конфликтот во 2001 година што го предизвика паравоената ОНА, која од 2002 година, безмалку до денес, е албански партнер во власта како трансформирана политичка структура под називот ДУИ. - Периодично, а понекогаш и пречесто, Груевски ја купува довербата на Ахмети, чувајќи ги отворени хашките предмети, од кои два веќе се изгубија во преводот. Најмалку два случаи, кои се злостор против човештвото и не застаруваат, мора да бидат затворени ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ реагира на одлуките на апелацискиот суд да одреди мерка притвор за Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, иако според опозицијата, истите ги почитувале ...
сите 410 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 258 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 276 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 223 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бучковски: Груевски ја купува довербата на Ахмети со хашките случаи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: