BUBO - слатки „буфчиња“

Bubo е латинското име на вид птици подобро познати како буфови. Тие се претежно ноќни птици кои живеат осаменички живот. Тие најчесто ловат мали цицачи како глувци, инсекти, мали птици, а некои видови дури се специјализирани за ловење риба. Бувовите живеат низ целиот свет, освен на Антарктичкиот Континент, северните делови на Гренланд и неколку изолирани острови. Имаат карактеристични очи кои се испакнати нанпред, како и рамно лице и карактеристични дискови од пердуви околу очите. Поставеноста на очите и пердувите околу нив овозможуваат подлабока перцепција за длабочина, што му дава извонредни ловечки способности. Како и другите птици, и бувовите немаат способност да ги вртат очите, така што мораат да ја вртат целата глава за да го следат погледот. Исто така, тие имаат извонредни својства за камуфлажа, бојата на нивните пердуви е прилагодена на средината во која живеат. Карактеристично за нив е и нивното прозевање, како и интересниот звук кој го произведуваат. Подолу има неколку фотографии од претставници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 408 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 132 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 101 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

BUBO - слатки „буфчиња“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: