Брзо растат економиите на новите земји-членки на ЕУ

Економиите на 11 земји што ѝ се придружија на ЕУ од 2004 година се очекува да продолжат да растат следната година. Во другите бизнис-вести: официјалните преставници на Западен Балкан бараат нови начини за подобрување на економијата. Клиентите си заминуваат од продавница во Будимпешта по еден ден пазарување. Економскиот раст во 11 земји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година се очекува да се удвои оваа година. [АФП] Економскиот раст во 11 замји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година, вклучувајќи ги Бугарија , Хрватска и Романија , речиси ќе се удвои оваа година и ќе продолжи да се забрзува во 2015 година, рече Светска банка во својот Редовен економски извештај за ЕУ11. Општо, БДП на ЕУ11 ќе се зголеми од 1,4 отсто минатата година на 2,6 во 2014 година. Бугарската централна банка ќе ја одземе лиценцата на нејзиниот четврти најголем зајмувач, „Корпоративната комерцијална банка“ откако ревизија на работењето на банката откри „дејства некомпатибилни во законот и со добрите банкарски практики“. Во меѓувреме, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брзо растат економиите на новите земји-членки на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: