Брзо растат економиите на новите земји-членки на ЕУ

Економиите на 11 земји што ѝ се придружија на ЕУ од 2004 година се очекува да продолжат да растат следната година. Во другите бизнис-вести: официјалните преставници на Западен Балкан бараат нови начини за подобрување на економијата. Клиентите си заминуваат од продавница во Будимпешта по еден ден пазарување. Економскиот раст во 11 земји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година се очекува да се удвои оваа година. [АФП] Економскиот раст во 11 замји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година, вклучувајќи ги Бугарија , Хрватска и Романија , речиси ќе се удвои оваа година и ќе продолжи да се забрзува во 2015 година, рече Светска банка во својот Редовен економски извештај за ЕУ11. Општо, БДП на ЕУ11 ќе се зголеми од 1,4 отсто минатата година на 2,6 во 2014 година. Бугарската централна банка ќе ја одземе лиценцата на нејзиниот четврти најголем зајмувач, „Корпоративната комерцијална банка“ откако ревизија на работењето на банката откри „дејства некомпатибилни во законот и со добрите банкарски практики“. Во меѓувреме, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 81 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 182 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 152 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 73 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брзо растат економиите на новите земји-членки на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: