35 загинати во судар на возови во Кина

Во судар на два брзи воза во кинеската провинција Жеијанг загинаа најмалку 35-мина патници, а над 200 се повредени. Сударот се случил на мост, каде што едниот воз налетал на другиот кој запрел, најверојатно откако снемало струја поради удар од гром. Несреќата покрена прашања за безбедноста на кинеската мрежа брзи возови која е во подем. Пекинг потроши милијарди долари за подобрување на најголемата железничка мрежа, но нејзината изградба беше проследена со серија скандали кои во последниве месеци резултираа со инциденти во безбедноста. Само годинава под истрага за корупција во железницата беа ставени три високи функционери.
| | веќе видена | слични

ПЕКИНГ – Сомнежите дека се опасни плановите на Кина за проширување на брзата железница низ земјата се потврди викендов по несреќата на брзиот воз во кој загинаа најмалку 36 лица. Министерот за железници, Шенг Гуангжу, им се извини на жртвите од саботната несреќа и на нивните семејства. Американската амбасада во Пекинг соопшти дека меѓу загинатите има и двајца американски државјани. Возот удри во задниот дел од друг воз што запрел откако бил погоден од гром. Шест вагони беа исфрлени од колосекот, а четири паднаа од вијадуктот од висина 20-30 метри. Повеќе од 190 лица беа повредени. Ова е најкрвавата железничка несреќа во Кина од 2008 година. Државната телевизија ЦЦТВ вчера објави дека едно двегодишно девојче било извлечено од еден од излетаните вагони 21 час по несреќата и врз него била изведена тричасовна операција. Уште се додава дека таа се здобила со повреди на нозете, бубрезите и белите дробови и сега се наоѓа на интензивна нега. Нејзините родители загинале во несреќата. Министерството за железница и ...
| | веќе видена | слични

Несреќата се случила откако се прекинал доводот на струја од контактната мрежа заради удар на гром, па возот, кој се движел на линија меѓу градовите Ханџоу и Венџоу во источната провинција Џеџијанг застанал на пругата, по што на него директно налетал друг воз. Во моментот на сударот, возот кој застанал излетал од шините, а два вагони паднале од мостот. Кинеските власти побараа ремонт на железниците поради безбедносните пропусти кои често пати се причина за појава на големи несреќи во кои голем број жртви страдаат на железничките пруги. Кинеската Влада потроши милијарди долари за да ја унапреди железничката мрежа, а се планира во наредните неколку години да вложи 120 милијарди долари годишно во изградба и модернизација на пругите.
| | веќе видена | слични

Спасувачките служби вчера успеаја да спасат четиригодишно момче и уште едно машко дете од вагоните на брзите возови што се судрија во источниот дел од земјата Ова е најсмртоносна железничка несреќа во Кина од 2008 година Најмалку 43 лица настрадаа во судир на два брзи воза во источна Кина, а властите отпуштија тројца високи функционери во кинеската железница во обид да ги смират гневните реакции на јавноста. Спасувачките служби вчера успеаја да спасат четиригодишно момче и уште едно машко дете од вагоните, јави кинеската државна телевизија Најсмртоносната железничка несреќа во Кина од 2008 година се случила во саботата, кога удар на гром прекинал довод на струја во еден брз воз. Возот застанал на мост, по што на него налетал друг брз воз. Од силината на ударот возот што стоел излетал од пругата, а вагоните паднале од мостот. - Предниот дел од возот летна во воздух - изјавил Каи Ки, 30-годишен фармер, кој спасил пет деца, четири жени и еден маж. Според кинеските медиуми, во возовите имало над 1.400 ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 35 лица загинаа, 210 повредени во железничка несреќа која се случи во источниот дел на Кина. Несреќата се случила откако заради удар на гром е прекинат доводот на струја од контактната мрежа, па возот, кој се движел на линија меѓу градовите Ханџоу и Венџоу во источната провинција Џеџијанг застанал на пругата, по што на него директно налетал друг воз. Во моментот на сударот, возот кој застанал излетал од шините, а два вагони паднале од мостот. Кинеските власти побараа ремонт на железниците поради безбедносните пропусти кои често пати се причина за појава на големи несреќи во кои голем број жртви страдаат на железничките пруги. Кинеската Влада потроши милијарди долари за да ја унапреди железничката мрежа, а се планира во наредните неколку години да вложи 120 милијарди долари годишно во изградба и модернизација на пругите.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 207 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

35 загинати во судар на возови во Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: