Бесквасно тесто за веганска пица


Јадете ли пица? Квасците во храната се оние кои предизвикуваат чувство на подуеност во стомакот па за таа цел ви препорачуваме следниот пат кога ќе подготвувате пица да jа поготвите без квасец 2 1/2 шолји сенаменски брашно 1 лажица сода 1/2 лажичка сол 1 лажичка маслиново масло 2/3 шолја млака вода Инструции: Комбинирате ги брашното, содата и солта во голем сад. Додадете ги маслото па и водата полека се додека се добие тесто кое не е премногу лепливо. Тестото се меси веднаш се дели на два дела и секој дел се сука во форма на круг и се аранжира со вкусни вегански состојки. Наш предлог за вкусна веганска пица е следен: 1. Тестото премачкајте го со четкичка со маслиново масло , додадете малку доматно пире, маслинки, растителен кашкавал, претходно малку пропржени на масло кругови од црн домат и секако печурки и ситно исецкан кромид и пиперка. Уживајте во добриот вкус!
| | веќе видена | слични

Се што ви треба за оваа пита се едноставни, базични состојки и зачини по желба. Се подготвува за 10 минути додека печењето ќе ви одземе околу 20 минути. Питата со рикота и шери домати е идеална за летните денови, особено ако имате однапред подготвено тесто. Ако немате, можете да употребите и замрзнато купечко лиснато тесто . Состојки: 200 г шери домати 250 г рикота (урда) 50 г рендан кашкавал 2 чешниња лук 1 јајце Босилек Сол, црн пипер Маслиново масло Лиснато тесто (може и кори за пита) Приготвување: Во сад измешајте ги рикотата, ренданиот кашкавал, јајцето и згмечените чешниња лук. Додадете сол и црн пипер и добро измешајте ги состојките. Шери доматите измијте ги и преполовете ги. Еден лист од лиснатото тесто ставете во тепсија, премачкајте го со маслиново масло, па врз него ставете друг лист. Повторете го тоа со трет лист, а делот кој останува од страните, превиткајте ги кон внатрешната страна на тепсијата. Тестото премачкајте го со смесата со рикота, a потоа наредете ги доматите. Попрскајте со маслиново ...
| | веќе видена | слични

Потребно е само да ги следите чекорите прикажани во видеото и така ќе ја приготвите оваа вкусна закуска. Благодарение на ова видео можете да направите еден сосема поинаков оброк. Веројатно до сега не сте имале можност да пробате пица-компир. За ова вкусно јадење потребно ви е: 4 големи компири за првиот вид: моцарела, песто сос, шери домати, зачини по вкус. За вториот вид: павлака,кромид,сланина, сол, бибер За третиот вид: фета, тиквичка,маслинки,сол,бибер За четвртитот вид: рендана моцарела или кашкавал по вкус, пиере од домати, колбас или салама по желба.
| | веќе видена | слични

Лето е сите сакаме да облечеме нешто полесно и пократко за да ни биде поладно, а ако имаме некоја модринка од повреда е незгодно. Потребни ви се само компир и мед. Дополнително прочитајте и други интересни совети. Ако сакате да исчезнат сите модринки, тогаш направете ја оваа смеса: Прочитај повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука Еве како да ослабете според хороскопскиот знак Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Чиа пудинг
| | веќе видена | слични

Досега пица со тиквички сум правела само на тој начин што тиквичките биле дел од состојките што сум ги редела врз тестото, но оваа варијанта кога и тестото е направено од тиквички е дефинитивно најздравата верзија на пица за која сте слушнале досега. Сега може да јадеме пица секој ден. Кога подлогата ќе се направи, се запекува и можете да ја наредите со било што, по ваш избор. Препорачуваме едноставна верзија: домати, кашкавал, малинки, неколку ливчиња свеж босилек и оригано. Ако сте по мевцето, ставете и неколку парчиња пршут. Количината е доволна за 2 пици. Добро исцедете ги тиквичките откако ќе ги изрендате затоа што ќе пуштат доста вода. Состојки: 3 тиквички 3 јајца 2-3 големи лажици урда и пармезан Сол, црн пипер, куркума, сув босилек, оригано, лук во прав 1 лажица маслиново масло Малку гриз (по потреба) Приготвување: 1. Изрендајте ги тиквичките и посолете ги. После 10 минути добро исцедете ги. 2. Изматете ги јајцата, урдата и пармезанот и зачините па се заедно соединете со тиквичките. Печете ја ...
| | веќе видена | слични

Сите уживаме во вкусот на лубеницата која е богата со вода, витамини, не освежува и разладува, а и многу е вкусна и го прави летото лето.Сепак, сите грешиме во едно нешто со неа, а тоа е фактот дека не ја миеме пред употреба како секое друго овошје или зеленчук. Причината е што таа има милион бактерии на кората, а со сечењето ножот продиира внатре и така ги внесуваме во неа, па во нашето тело. Затоа секогаш мијте ја лубеницата, а еве и корисно видео како: Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?
| | веќе видена | слични

Состојки : 3 супени лажици маслиново масло 2 поголеми главици кромид, грубо исечкан 2 моркови 5 чешниња лук Две конзерви од околу 750 мл пире од домати (ако го правите сами, ви требаат околу 1,5 литар исечкани, варени домати) 4 шолји вода 1 ипол шолја цеден сок од портокал 1/4 шолја шеќер Сол по вкус 10 ливчиња свеж босилек + неколку за декорација 1/3 шолја павлака Приготвување : Загрејте го маслото во поголемо тенџере, на средна температура. Додадете ги морковите исечкани на тркалца, кромидот и згмечениот лук и повремено мешајте додека зеленчукот не омекне. Додадете ги доматите, водата, сокот од портокал, шеќерот, солта, босилекот и варете додека не проврие, а потоа поклопете го тенџерето и оставете да се вари околу 25 минути. Кога ќе се олади, измешајте се во блендер или со миксер, додадете ја павлаката и ставете ја супата во фрижидер добро да се излади. Украсете со ливчиња свеж босилек и служете ја ладна.
| | веќе видена | слични

Имаме нов рецепт и специјалитет! Ваква убава солена торта со домати и бешамел неможе да се најде ниту во еден ресторан. Креативноста на Катерина уште еднаш е докажана на дело! Веруваме дека сликата ве освои и вам, па ајде во кујната и започнете со месење. Состојките кои се потребни за да ја направите оваа солена торта се едноставни и сигурно ги имате на располагање. На крај ќе добиете мека и сочна солена торта, полна со фил и преубав медитерански вкус. Состојки за тесто: 300 брашно околу ¾ чаша (од 200мл) млако млеко 2 лажици неутрална павлака за готвење ¼ лажичка сол малку сода бикарбона. За бешамел сос: 150 мл млеко 100 мл неутрална павлака за готвење 4 полни лажици пармезан 25 гр путер 25 гр брашно по потреба сол и црн пипер. Други состојки: 500 шери домати исечкани на четвртини (може да се користат било какви домати) 2 чешниња сечкан лук малку сув босилек, оригано, сол, црн пипер, маслиново масло. Подготовка: Од состојките за тесто замесете средно меко тесто. Завиткајте го во најлонска фолија и оставете ...
| | веќе видена | слични

Компир, шунка, совршено надополнети вкусови, меко како душа, лесно за правење и навистина неодоливо.Направете компир деликатес: Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?
| | веќе видена | слични

Направете вкусни кокос коцки кои се топат во устата. Брзо се и лесни, ова е се што ви треба: Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесквасно тесто за веганска пица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: