15-годишник од Оризари заработи кривична пријава за претепување на својот татко

07.07.2017 Случај на семејно насилство регистрирала охридската полицијата, во кој малолетен син од Кочанско го претепал својот татко. Од увидот што го направиле полициските службеници е констатирано дека има доволно основи за да биде поднесена кривична пријава за нанесување телесна повреда. Според информациите од СВР инцидентот се случил минатиот месец во стан во Охрид каде пријавеното лице заедно со својот родител имало привремен престој. Од полицијата велат дека 15-годишниот малолетник од кочанската населба Оризари, на 9 јуни годинава околу 19,50часот започнал вербална расправија со татка си.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 24-годишно лице од Охрид. Како што информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски, пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти мај оваа година во 14 часот и 45 минути во Специјална болница „Свети Еразмо” во Охрид. Тој, на висок тон упатил вербални навреди кон вработен портир во болницата, кој во моментот бил на своето работно место и ги извршувал работните задачи. Во еден момент пријавениот физички го нападнал портирот, со двете раце го фатил за вратот и силно го притискал а потоа му задал повеќе удари со тупаници во пределот на градниот кош нанесувајки му повеќе телесни повреди. По извршениот физички напад пријавениот веднаш заминал од местото на настанот. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „с пречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 24-годишниот Б.З. од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти мај оваа година во 14 часот и 45 минути во Специјална болница ,,Свети Еразмо” во Охрид. Тој, на висок тон упатил вербални навреди кон С.А. вработен портир во болницата, кој во моментот бил на своето работно место и ги извршувал работните задачи. Во еден момент од вербалните напади, сега пријавениот Б.З. физички го нападнал портирот, со двете раце го фатил за вратот и силно го притискал, а потоа му задал повеќе удари со тупаници во пределот на градниот кош нанесувајки му повеќе телесни повреди. По извршениот физички напад, Б.З. веднаш заминал од местото на настанот.
| | веќе видена | слични

24 годишен охриѓанец, со тупаници се пресметал со портирот на болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Според соопштението од Канцеларијата за односи со јавноста на охридската полиција, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.З.(24) од Охрид. Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид вели дека пријавениот, казненото дело го сторил на 30-ти мај оваа година во 14 часот и 45 минути во Специјална болница ,,Свети Еразмо” во Охрид. Пријавениот, на висок тон упатил вербални навреди кон С.А. вработен портир во болницата, кој во моментот бил на своето работно место и ги извршувал работните задачи, информита портпаролот Димоски. Во еден момент од ваербалните напади, сега пријавениот Б.З. физички го нападнал портирот, со двете раце го фатил за вратот и силно го притискал а потоа му задал повеќе удари со тупаници во пределот на градниот кош нанесувајки му повеќе телесни повреди. По извршениот физички напад, Б.З. ...
| | веќе видена | слични

МВР Билтен Единица за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје вчера до Основното јавно обвинителство-Скопје поднесе кривична пријава против А.Ч (57), поранешен директор на Клиниката за неврохирургија во Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „Противправно стекнување и прикривање имот“ предвидено и казниво по член 359-а од КЗ. По дополнително преземени мерки и активности од страна на Единица за економски и компјутерски криминал утврдено е дека пријавениот, во временскиот период од 2007 до 2017 година, спротивно на законската должност за пријавување на имотна состојба, согласно член 33 од Законот за спречување на корупцијата, со намера да го прикрие противправно стекнатиот имот, не ја пријавил својата имотна состојба во Државната комисија за спречување на корупција, со што се стекнал со значителен износ на парични средства, недвижен имот и монети од благороден метал. Од страна на Единица за економски и компјутерски криминал која ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против 24- годишниот А.В од село Конопница за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ по член 383 од Кривичниот закон. Според информациите на 02.овој месец, околу 01,30 часот, на ул. „Свети Јоаким Осоговски“, при интервенција на полициски службеници поради претходно нарушен јавен ред и мир, пријавениот физички нападнал полициски службеник, удирајќи го со двете тупаници 4 пати во пределот на градите.Од очевидци дознаваме дека,причина за напад врз полицаецот била претходна расправија и тепачка меѓу млади од Крива Паланка. Ноќта на втори јули час и половина по полноќ,три момчиња во алкохолизирана состојба неправилно го паркирале автомобилот при што на момче и девојка кои исто така се паркирале до нив им го блокирале излезот.По ова, девојката што била во другиот автомобил му рекла на едно од момчињата да ја тргне колата за да може да излезе, едно од момчињата,најверојатно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.В.М.(28) и И.С.(22) двајцата од Охрид за сторено кривично дело ,,тешка телесна повреда”. На 26.06.2017 година, околу 16,00 часот, во дворно место од куќата сопственост на Ѓ.М.(72), дошле пријавените и по кратка вербална расправија со него, физички и со дрвена столица го нападнале, со што му нанеле тешка телесна повреда. Засега полицијата не соопштува кои се причините за нападот на старецот. Извор:ОхридНет
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 36-годишен жител на охридското село Подмољје кој со метален пендрек го нападнал обезбедувачот во кабарето „Даг“ во Охрид. Г.Ц.(36) ќе одговара за „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Инцидентот, според полицијата, се случил на 27 мај, во 3.50, пред влезната врата на кабарето ,,Даг” кое се наоѓа на ,,Кеј Македонија” во Охрид. Триесет и шестгодишникот, кој бил под дејство на алкохол, бил замолен да го напушти објектот и да не ги вознемирува гостите. „Пред влезната врата од кабарето лице од обезбедувањето му кажало на сега пријавениот дека не може повторно да се врати во објектот. Во тој момент, Г.Ц. почнал да му се заканува, набрзо извадил метален пендрек на расклопување и го удрил на обезбедувачот М.В. во пределот на вратот и левата нога. Нападнатиот успеал да го совлада пријавениот и го задржи сè до доаѓање на полициските службеници, по што бил пренесен во Општата болница во Охрид“, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против 15 годишно лице од Кочани за сторено кривично дело ,„напад на службено лице при вршење работа на безбедноста“, а заедно со В.М.(20), Ф.Ј.(30) и 14 годишно лице од Скопје, за сторено кривично дело - „тешка кражба“. Пријавените со употреба на тврд предмет извршиле тешка кражба во магацин на ГТД „Бетон“-Кочани, каде биле затекнати од страна на полициски службеници на ПС Кочани, при што 15 годишниот малолетник од Кочани со секира замавнал кон полицискиот службеник, го удрил и соборил на земјата нанесувајќи му телесна повреда. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца малолетници на возраст од 15 и 14 години, заедно со 20-годишниот В.М. и 30-годишниот Ф.Ј., краделе од магацин на ГДТ „Бетон“ - Кочани. При кражбата биле затекнати од полицаец, при што 15-годишникот замавнал со секира кон полицаецот, го удрил и го соборил на земја, повредувајќи го. Надворешна канцеларија за криминалистички работи - Кочани поднесе кривична пријава за напад на службено лице против малолетникот. Против сите четири лица е поднесена кривична пријава за тешка кражба.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

15-годишник од Оризари заработи кривична пријава за претепување на својот татко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: