Стејт Департмент: Осудено лице е директор на клиника, а член на ИК на СДСМ.....


Стејт департментот во извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, нотира и именувања функционери од новата влада. – Во земјата постои активен систем што овозможува партиите да им даваат посебни бенефиции и предности на своите членови. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата за продолжување на тие практики, наведувајќи дека не се следат образовните и професионалните квалификации пропишани со закон за позиции во јавната администрација, се вели во извештајот. Во извештајот се наведува дека, на 6 јули членот на ИК на СДСМ, Спасе Глигоров беше назначен да ја предводи непартиската Агенција за администрација. – Именувањето на Иван Барбов за в.д. директор на Универзитетската клиника за неврологија во Скопје, исто така, беше контроверзно. Барбов беше осуден и доби условна казна во 2012 година за учество во група која им наплаќа на пациентите за нелегални документи за инвалидска пензија. Меѓутоа, повеќе извори тврдат дека некои обвинети во случајот биле предмет на политички мотивирани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Клиниката за неврологија за прв пат по повеќе години од ден на ден се зголемува бројот на лица од мултиплекс склероза кои не можат да добијат соодветна терапија. На почетокот на годинава на листа за чекање беа шеесеттина пациенти сега се осумдесеттина. За ова реагираше Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет „Мобилност Македонија“ кој ги застапува и лицата болни од милтиплекс склезора. Причината за ова е што не се трошат дополнителните 350 илјади евра кои Клиниката ги добива од Фондот за здравствено осигурување, а се наменети за нови поефикасни лекови. Години наназад Клиниката за неврологија добиваше околу 2 милиони евра за лекови за болните од мултиплекс склероза, и сите пациенти имаа навремена терапија и адекватен третман. Значи претходните години немаше листа на чекање зошто одобремните средства се трошеа. Сега дополнителните 350 илјади евра иако одобрени не се користат. Оттука се поставува прашањето каде ќе завршат овие пари? За што ќе ги искористи в.д. директорот? Инаку станува збор за Иван ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неказнивоста на организираниот криминал и корупцијата се едни од главните забелешки во Извештајот на американскиот Стејт департмент за Македонија. Ова тесно се поврзува со државниот буџет, кажа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој побара максимална одговорност за начинот на трошење на јавните пари, Спасовски уверува дека внимателно ги проследиле сите забелешки за реформите во секторот за безбедност и дека презеле конкретни мерки, во согласност со законот. Според него, строгите контроли биле зголемени и во МВР, но како што вели, не само поради Извештајот на Стејт департментот и на Европската комисија, туку и поради приоритетните реформи во областа на безбедноста, со што ја засилиле работата на полицијата против организираниот криминал и корупцијата. Во Извештајот се вели дека Владата презела мали чекори за спроведување истрага, да поведе судски постапки и да ги казни извршителите на делата. Но, според забелешките, правосудниот систем видливо заостанал, каде случаите што ги покренало СЈО ...
| | веќе видена | слични

Потребно е воведување на нов систем кој ќе овозможи независно функционирање на судовите, велат познавачи, додaвајќи дека за тоа клучна е политичката волја. Коментарите доаѓаат по оценките на Стејт департменентот и Европската комисија дека се потребни реформи за обезбедување независност на судството. Потребно е да биде завршен процесот на донесувањето на новите закони, за да се обезбеди легислативна можност за независност на судството, а уште поважна ќе биде нивната примената, вели поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски . Коментарите доаѓаат по заклучоците на Стејт департментот на САД во најновиот извештај за почитувањето на човековите права во 2017 година. Во делот за Македонија, Стејт департментот наведе дека недостатокот на независноста во судството останува едно од најзначајните прашања во однос на човековите права во земјава. Слични заклучоци за судството се нaведени и во годинешниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. Трпеновски вели дека прво потребна е промена на ...
| | веќе видена | слични

Неказнивоста и натаму е широко распространет проблем во Македонија, е заклучокот за земјава во Извештајот за човекови права за 2017 на американскиот Стејт департмент, објавен денеска. Во делот за Македонија се вели дека Владата презела извесни чекори за да спроведе истрага, да поведе судски постапки и да ги казни извршителите на делата, меѓу кои и припадници на полицијата, обвинети за прекумерна употреба на сила. Во Извештајот за човекови права што секоја година го издава Стејт департментот е документиран статусот на човековите права и правата на работниците во 200 земји. Во делот за Македонија, најголемите прашања за човековите права се во врска со извештаите за тортура од вработени во затворите, мешање во приватноста, насилство против новинари, недостиг на независно судство, корупција и прекршување на правата на лицата од ЛГБТИ заедницата. Во Извештајот е споменат организираниот напад на Собранието на 27 април, 2017. „На 27 април, откако мнозинството пратеници го избра Талат Џафери за спикер, демонстранти ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турција денеска го критикуваше Извештајот за човековите права на Стејт департментот. – Турција е длабоко разочарана од Извештајот. Тој е полн со тврдења и обвинувања во делот кој се однесува за нашата земја, кои не може да бидат прифатени, пишува в о соопштението на турското Министерство за надворешни работи. Во соопштението натаму стои дека и покрај интензивната борба против сериозни, многубројни терористички закани, Турција продолжува да ги почитува принципите за демократија, како и човековите права и владеењето на правото. Во извештајот на Стејт департментот, мерките кои Турција ги презема во рамките на борбата против терористичките групи како ДАЕШ ( Исламска држава), СЗН, ПКК (Сили за заштита на народот, Курдистанска работничка партија), ФЕТО (Фетулахистка терористичка организација) и ДХКП-С ( Револуционерна партија и фронт за народно ослободување) се опишани како „пристрасни“, се вели во соопштението. – Извештајот ја игнорира борбата на Турција против радикалната терористичка група ФЕТО, која стои ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стејт Департмент: Осудено лице е директор на клиника, а член на ИК на СДСМ.....

Од:
До кого (е-маил):
Порака: