Стејт Департмент: Реформите во безбедносниот сектор доцнат, УБК го држи монополот на следењето на комуникации


Реформите на безбедносните служби доцнат стои во извештајот на американскиот Стејт Департмент за Македонија кој се однесува на 2017 година. Надлежните не превзеле итни мерки за да се спречи натамошното прислушување а УБК сеуште го држи монополонот на следењето на комуникациите. Во извештајот, исто така се забележува и дека во УБК не се почитуваат човековите права и слободи и заштитата на личните информации. Во делот за слобода на движењето е нотирано дека Владата генерално ги почитува правата на слобода на внатрешно движење, патување во странство, емиграција и репатријација и има со работка со Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за бегалци -УНХЦР, Меѓународната организација за миграција и други хуманитарни организации во обезбедување заштита и помош на внатрешно раселените лица, бегалците, вратените бегалци, баратели на азил, мигранти и лица без државјанство. Во извештајот на Стејт Департментот е наведено дека постои неказнетост на сторителите на насилство врз новинари, притисоци и поделеност по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Клиниката за неврологија за прв пат по повеќе години од ден на ден се зголемува бројот на лица од мултиплекс склероза кои не можат да добијат соодветна терапија. На почетокот на годинава на листа за чекање беа шеесеттина пациенти сега се осумдесеттина. За ова реагираше Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет „Мобилност Македонија“ кој ги застапува и лицата болни од милтиплекс склезора. Причината за ова е што не се трошат дополнителните 350 илјади евра кои Клиниката ги добива од Фондот за здравствено осигурување, а се наменети за нови поефикасни лекови. Години наназад Клиниката за неврологија добиваше околу 2 милиони евра за лекови за болните од мултиплекс склероза, и сите пациенти имаа навремена терапија и адекватен третман. Значи претходните години немаше листа на чекање зошто одобремните средства се трошеа. Сега дополнителните 350 илјади евра иако одобрени не се користат. Оттука се поставува прашањето каде ќе завршат овие пари? За што ќе ги искористи в.д. директорот? Инаку станува збор за Иван ...
| | веќе видена | слични

Тоа со шеговит тон го изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров. Кадиров, познат по своите контроверзни изјави, се пошегува во текот на интервјуто за ТВ Русија 24. Запрашан за можност САД да го стават на проширената листа на санкции, тој одговори дека “мора да биде (на таа листа) и потсмевајќи им се на западните лидери додаде “одамна им воведовме санкции на Меркел и Трамп“. „Доколку дојдат во нашата република (во Чеченија), веднаш ќе ги уапсиме и ќе ги затвориме“ – изјави Кадиров. Лидерот на Чеченија додаде дека не се плаши од никакви санкции на Западот бидејќи нема имот таму каде западните земји би можеле да му го “замрзнат“, нити ги посетува тие земји, пренесе „РТ“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра отколку онаа во САД. Тој всушност, ова го кажа како одговор на изјавите на американскиот државен секретар, Џон Саливен. „Саливен повикува да се посвети внимание на кршењето на човековите права во Чеченија. Јас, пак, велам дека во неговата изјава нема многу вистина. Кога станува збор за човековите права, ситуацијата во Чеченија е многу подобра од онаа во САД“, рече Кадиров. Американскиот Стејт департмент неодамна објави извештај во кој се наведува дека кршење на човековите права на дневно ниво има во Русија, Иран, Кина и во Северна Кореја. Во извештајот посебно се споменуваат Чеченија, Кадиров и неговата влада. Кадиров на ваквите обвинувања одговори дека во Чеченија е многу ниска стапката на убиства, разбојништва, киднапирања и криминал. Како што рече, етничката и верската еднаквост се приоритет во регионот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неказнивоста на организираниот криминал и корупцијата се едни од главните забелешки во Извештајот на американскиот Стејт департмент за Македонија. Ова тесно се поврзува со државниот буџет, кажа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој побара максимална одговорност за начинот на трошење на јавните пари, Спасовски уверува дека внимателно ги проследиле сите забелешки за реформите во секторот за безбедност и дека презеле конкретни мерки, во согласност со законот. Според него, строгите контроли биле зголемени и во МВР, но како што вели, не само поради Извештајот на Стејт департментот и на Европската комисија, туку и поради приоритетните реформи во областа на безбедноста, со што ја засилиле работата на полицијата против организираниот криминал и корупцијата. Во Извештајот се вели дека Владата презела мали чекори за спроведување истрага, да поведе судски постапки и да ги казни извршителите на делата. Но, според забелешките, правосудниот систем видливо заостанал, каде случаите што ги покренало СЈО ...
| | веќе видена | слични

Неказнивоста и натаму е широко распространет проблем во Македонија, е заклучокот за земјава во Извештајот за човекови права за 2017 на американскиот Стејт департмент, објавен денеска. Во делот за Македонија се вели дека Владата презела извесни чекори за да спроведе истрага, да поведе судски постапки и да ги казни извршителите на делата, меѓу кои и припадници на полицијата, обвинети за прекумерна употреба на сила. Во Извештајот за човекови права што секоја година го издава Стејт департментот е документиран статусот на човековите права и правата на работниците во 200 земји. Во делот за Македонија, најголемите прашања за човековите права се во врска со извештаите за тортура од вработени во затворите, мешање во приватноста, насилство против новинари, недостиг на независно судство, корупција и прекршување на правата на лицата од ЛГБТИ заедницата. Во Извештајот е споменат организираниот напад на Собранието на 27 април, 2017. „На 27 април, откако мнозинството пратеници го избра Талат Џафери за спикер, демонстранти ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турција денеска го критикуваше Извештајот за човековите права на Стејт департментот. – Турција е длабоко разочарана од Извештајот. Тој е полн со тврдења и обвинувања во делот кој се однесува за нашата земја, кои не може да бидат прифатени, пишува в о соопштението на турското Министерство за надворешни работи. Во соопштението натаму стои дека и покрај интензивната борба против сериозни, многубројни терористички закани, Турција продолжува да ги почитува принципите за демократија, како и човековите права и владеењето на правото. Во извештајот на Стејт департментот, мерките кои Турција ги презема во рамките на борбата против терористичките групи како ДАЕШ ( Исламска држава), СЗН, ПКК (Сили за заштита на народот, Курдистанска работничка партија), ФЕТО (Фетулахистка терористичка организација) и ДХКП-С ( Револуционерна партија и фронт за народно ослободување) се опишани како „пристрасни“, се вели во соопштението. – Извештајот ја игнорира борбата на Турција против радикалната терористичка група ФЕТО, која стои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Стејт департментот во извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, нотира и именувања функционери од новата влада. – Во земјата постои активен систем што овозможува партиите да им даваат посебни бенефиции и предности на своите членови. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата за продолжување на тие практики, наведувајќи дека не се следат образовните и професионалните квалификации пропишани со закон за позиции во јавната администрација, се вели во извештајот. Во извештајот се наведува дека, на 6 јули членот на ИК на СДСМ, Спасе Глигоров беше назначен да ја предводи непартиската Агенција за администрација. – Именувањето на Иван Барбов за в.д. директор на Универзитетската клиника за неврологија во Скопје, исто така, беше контроверзно. Барбов беше осуден и доби условна казна во 2012 година за учество во група која им наплаќа на пациентите за нелегални документи за инвалидска пензија. Меѓутоа, повеќе извори тврдат дека некои обвинети во случајот биле предмет на политички мотивирани ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Раширената корупција во сите сектори на власта, ограничувањата на слободата на изразување и медиумите, вклучувајќи ја и автоцензурата и заплашувањето на новинарите, предизвикани од финансиски и политички интереси, се само дел од забелешките на Стејт департментот во најновиот извештај за човековите права во Албанија во 2017 година. Во извештајот се наведува дека судството, односно неказнивоста, останува сериозен проблем. – Кривичното гонење, а особено откривањето на виновниците меѓу носителите на функции кои се огрешиле од законот, било спорадично. Функционери, политичари, судии и луѓето со силни бизнис интереси честопати биле во состојба да го избегнат кривичното гонење, се додава во извештајот. Американскиот Стејт департмент, исто така, наведува дека во текот на 2017 година, „корупцијата била широко распространета во сите сектори на власта во Албанија“. Тој, исто така, нагласува дека политизирањето на назначувањата во Врховниот и Уставниот суд ја загрозуваат независноста и интегритетот на овие институции и ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт Департмент денеска го објави Извештајот за човековите права за Македонија, во кој како најчувствителни прашања се нотирани – тортурата од вработените во затворите вработени врз затворениците, мешањето во приватноста, насилството врз новинарите, зависното судство, корупцијата и насилството врз ЛГБТ заедницата. Стејт департментот во Извештајот наведува дека законот на обвинетите им дозволува тие да разговараат со нивните адвокати, додека власта не секогаш го информира обвинетиот за тоа право и не секогаш дозволува тој да се консултира со своите бранители, пред да поднесат жалба. „Има случаи кога полицијата го повикува обвинетиот и сведоците во полициската станица на информативен разговор, без да го информираат за неговите права и без присуство на правен советник“, се вели во Извештајот на СД. Во Извештајот пишува и дека Народниот правобранител добил две жалби поради арбитрарните апсења, додека многу судски случаи против високи функционери сѐ уште не се решение, поради честото одложување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 138 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стејт Департмент: Реформите во безбедносниот сектор доцнат, УБК го држи монополот на следењето на комуникации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: