Градскиот превоз на Милано од 2020 на електрична енергија


Италијанскиот град Милано планира да стане еден од првите градови во Европа, кој целиот јавен превоз ќе го врши со електрични возила и се надева дека тој план ќе го постигне во 2030 година. Во моментов, 97 отсто од градските автобуси возат на дизел, а од 2020 година, Милано планира да престане да купува такви возила, соопшти компанијата за јавен превоз АТМ. До крајот на 2030 година, АТМ планира целосно да ги отстрани од јавниот превоз возилата на фосилни горива. Така, градот треба да има 1.200 електрични автобуси, со што ќе се намалат емисиите на CO2 за речиси 75.000 тони годишно. - Милано ќе биде еден од првите градови во Италија и Европа, кој ќе го организира целосно својот јавен превоз со електрични возила, се вели во соопштението. Во преодните години, дел од јавниот превоз ќе се врши со хибридни автобуси.
| | веќе видена | слични

Plug-in хибридните автомобили дефинитивно се наметнаа како најлогичен избор што се однесува до хибридите, како чекор кон премин од автомобили управувани од мотор со внатрешно согорување кон електричните возила Според проценката на веб-страницата InsideEVs, во моментов по патиштата на глобално ниво крстосуваат над 3 милиони plug-in хибридни возила. Веб страницата наведува дека само минатата, односно 2017 година, биле продадени повеќе од еден милион од овој тип на возила. InsideEVs, исто така, тврди дека продажбата на нови plug-in хибриди во тековната година ќе надмине 1,7 милиони единици. Несомнено е дека plug-in моделите со зголемената популаризација на електричните автомобили и демонизацијата на дизел агрегатите ќе станат порационално купување. Ако се земе во предвид најавата на неколку големи светски градови за забрана, прво на дизел моторите, а потоа и на бензинските, сосема е јасно е дека традиционалните автомобили се потешко ќе се позиционираат на пазарот. Според достапните информации, најпродаваниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Електричниот транспорт станува главен елемент на оваа деценија и ќе влијае врз начинот на кој ќе патуваме во наредните години. Електричните возила повеќе не се само новина резервирана за екстрентрикот. Благодарение на напорите на Илон Маск и неговиот тим од „Тесла“, светот на возилата е далеку подостапен и поефикасен за бизнисите и поединците. Електричната ревоволуција започна насекаде низ светот. И бизнисите и владите ја разбираат не само економската вредност што ја нуди електричното возило, туку и очигледните поволности за животната средина. Вашите дневни патувања би можеле да станат и електрични, а ова е и повеќе од очигледно во Шенжен, Кина затоа што ја откри својата масивна електрична автобуска флота. Проектот што траел години, сега заврши, две години пред предвидениот датум и тоа со импресивни 16.358 електрични автобуси. Автобусите ќе им служат на 12 милиони кинески граѓани, а ќе имаат 8.000 поени за полнење на 510 станици за да можат да се полнат во било кое дадено време. Се проценува дека новата ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Tesla“ соопшти дека сите нејзини нови продадени воила што ќе бидат користени во комерцијални цели нема да може да ја користат мрежата со суперполначи. Под комерцијални возила компанијата подразбира такси возила, автомобили за достава, транспорт, размена и сите видови превоз. „Ако го полните возилото за цели што не се предвидени со политиката за рамноправно користење на суперполначите, ќе имаме слобода да ве замолиме да го смените вашето однесувањ. Може да преземеме и дополнителни мерки за да ја заштитиме достапноста на суперполначите за нивната оригинална намена, како што е ограничување или блокирање на можноста сите возила да се приклучуваат на нив“, стои во соопштението од компанијата. „Tesla“ ја воведе мрежата суперполначи пред сѐ за да овозможи подолги патувања, но сопствениците на електричните возила почнаа да ги користат и за други намени, па и за пократки патувања. Оваа одлука на „Tesla“ несомнено ќе погоди многу комерцијални компании ширум светот. Пред неколку месеци, на најголемата ...
| | веќе видена | слични

Електричните возила завладуваат Заради електричните возила, Mercedes ќе го запре производството на C-класата во САД Објавено на 28 декември 2017 година Годината 2018-та дефинитивно ќе биде во знакот на електромобилите. Освен бројните најави за нови вакви модели, од производителите на возила стигнуваат вести и за реорганизација на производството за да на електричните возила им се ослободат доволно капацитети. Таква е и информацијата од американската фабрика на Mercedes, која ќе мора да го укине производството на C-класата во САД откако претходно централата во Штутгарт беше донесена одлука идните електрични модели на марката да се прават во Алабама. Таму производството на C-класата има удел од 20% - лани 72.000 единици, а годинава 57.000. За подготовка на капацитетите за производството на електричните возила, во оваа фабрика ќе бидат инвестирани милијарда долари. Според планот, првите електрични модели од EQ генерацијата се очекуваат во 2020 година. Покрај C-класата, во оваа фабрика се произведуваат уште и ...
| | веќе видена | слични

Toyota има амбициозен план за објавување на 10 различни електрични модели до 2020г... Јапонскиот автомобилски гигант има амбициозни планови за значајни промени во технолошката автомобилска индустрија, која е лидер во сегментот со хибридните модели. Тоа доказ на дело дека умее да креира иновации и да биде прва. Згора на тоа, Кина има одлични услови со субвенции за купување на електрични возила.
| | веќе видена | слични
2 копии

На европскиот пазар во октомври се продале 1.202.877 возила или за 5,6% повеќе отколку во истиот месец лани. Тоа е најдобра октомвриска продажба по 2009 година, кога беа регистрирани 1,26 милион патнички автомобили. За периодот на првите десет месеци исто така има зголемување од 3,6 проценти и вкупно 13,18 милиони нови автомобили на европскиот пазар. Тоа е блиску до рекордот од 2007 година, кога во истиот период се продадоа 13,63 милиони возила. Ваквиот резултат според аналитичарите се должи првенствено на бумот во продажбата на спортски теренци. Покрај тоа расте и побарувачката за возила со бензински мотор, како и за електрични и хибридни возила. По земји, најмногу растат пазарите во Франција, Италија, Шпанија, Полска и Холандија. Тоа го компензира падот во продажбата на дизели во Велика Британија, кадешто во октомври се продадени за 12,2 проценти помалку возила со дизел мотор отколку во истиот месец лани. Големи промени се случуваат кај одделните видови на погон. Бензинците владејат со пазарот, со удел од ...
| | веќе видена | слични

Јапонскиот автомобилски гигант Toyota планира да ја збогати својата производна линија со над десет модели на целосно електрични возила до 2020 година, што зборува за драматичен пресврт во политиката на компанијата кон овој растечки технолошки тренд. Имено, корпорацијата Toyota Motors досега нема во својата понуда целосно електрични возила, иако е водечка на глобалниот пазар со своите хибридни модели. Извршниот претседател на компанијата вели дека новите елктрични возила првенствено ќе бидат нудени во Кина, со оглед на постоењето на субвенции и други стимулативни мерки во прилог на електричните возила во оваа земја. Toyota продава близу 10 милиони возила годишно ширум светот.
| | веќе видена | слични

Toyota планира да произведе десет модели на електрични автомобили до 2020 година. Тоа значи дека јапонскиот автомобилски гигант има амбициозни планови за пресврт во технолошката индустрија, која досеа беше лидер со хибридните модели. Тие се доказ дека таа умее да иновира и да биде прва во нештата. Кина нуди поволни субвенции за купување на електрични возила, па затоа најпрво Toyota ќе се спрема за кинескиот пазар, а потоа ќе продолжи со Европа и друите делови на светот. Колку за информација, Toyota продава по 10 милиони автомобили во цел свет.
| | веќе видена | слични

Останато

Неколку здруженија и организации што отворено се противат за британското истапување од Европската Унија (ЕУ) за денеска најавија марш низ улиците на Лондон со ...
сите 244 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 85 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градскиот превоз на Милано од 2020 на електрична енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: