Се’ потешко е да се открие заразата од Е.коли

2 копии

Со минувањето на повеќе време потешко ќе биде да се открие изворот на инфекцијата предизвикан од бактеријата ешерихија коли од која во Европа а најмногу во Германија од мај веќе починаа 24 лица „Честопати овој вид епидемија е предизвикан од единствен вод бактерија која со текот на времето потребно за анализа веќe излегува од системот“, објаснува лекарот Гуенал Родиер , задолжен за заразни болести во европскиот оддел на Светската здравствена организација (СЗО - WHO). „Многу е тешко да се открие причинителот на ваквата епидемија, да се утврди трагаа на бактеријата е многу тешка постапка бидејќи се заразените луѓе по околу пет дена колку што трае инкубацијата не можат точно да се сетат што точно јаделе и пиеле“, додава Родиер. Епидемијата е предизвикана од еден многу редок вид на бактеријата ентерохеморалгичната Е бактерија ешерихија коли (Escherichia coli - EHEC). Симптомите предизвикани од EHEC се крвава дијареа, треска и повраќање. Повеќето пациенти се опоравуваат во рок од 10 дена, но кај помал број ...
| | веќе видена | слични

Смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли однесе уште пет жртви во Германија, со што бројот на починати од заразата достигна 30 лица. Институтот „Роберт Кох“, кој води статистика на бројот на болни и починати од бактеријата во Германија соопшти утрово за нови две жртви. Попладнево министерот за здравство на северната покраина Долна Саксонија соопшти за уште двајца починати, меѓу кои 20-годишна жена, а неговиот колега во западната покраина Хесен - за еден смртен случај во Франкфурт. Во германската финансиска престолнина починал 57-годишен маж, кој на крајот на мај го посетил Хамбург - едно од главните жаришта на епидемијата. Вкупниот број жртви на бактеријата веќе е 30 - 29 во Германија и една во Шведска. Институтот „Роберт Кох“ набљудува тенденција на пад на бројот на новите случаи на заболувањето во последните денови. Германските санитарни власти продолжуваат да го бараат изворот на епидемијата која избувна пред пет седмици, но засега безуспешно.
| | веќе видена | слични

Македонските епидемиолози предупредуваат инфекцијата се пренесува преку раце, фекалии и термички необработена храна. Смртоносната бактерија продолжува да одзема жртви ,бројката се зголеми на 27 лица од кои 26 во Германија и едно во Шведска. Ценатрот за контрола на заразни болести во Герамнија информира за 2800 заразени ,една третина од нив имаат сериозни здравствени проблеми.Македонските епидемиолози предупредуваат инфекцијата се пренесува преку раце, фекалии и термички необработена храна. „Заразениот преку фецесот од каде се излачува бактеријата ,ако потоа се применува неадекватна лична и колективна хигиена, ќе ја разнесе бактеријата и на работните површини и на храната“ вели Лилјана Лазаревска, епидемиолог во центарот за јавно здравје Се предупредуваат земјоделците бавчите да се наводнуваат со технички исправна вода. Се апелира до Дирекцијата за храна за редовна контрола на храната. Засега од ентерохеморагична ешерихија коли нема заразен но зголемена е бројката на цревните инфекции. ...
| | веќе видена | слични

Нови два смртни случаи од бактеријата Ешерихија Коли биле регистрирани денеска во Германија. Со тоа бројот на починатите од смртоносната бактерија достигна 27 лица, објави АФП, повикувајќи се на информација на германскиот Здравствен институт, пренесува Нетпрес. Институтот “Роберт Кох“ објави дека во Германија починале 26 лица, а една жена, шведски државјанин, починала откако претходно престојувала во Германија. Германските власти сеуште не успеваат да го идентификуваат изворот на заразата, која засега е распространета на повеќе од 2.800 лица.
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот центар за контрола на заразни болести соопшти денеска дека уште едно лице починало како последица на заразување со смртоносниот вид на бактеријата ешерихија коли. Со овој смртен случај вкупниот број лица, кои починаа од оваа бактерија достигна 27, од кои 26 се во Германија, а едно е во Шведска. Центарот истакна дека од бактеријата се заразени уште 160 лица, но додаде дека заразата и натаму бележи пад. Институтот „Роберт Кох“ има податоци за 2.808 лица, кои се заразени од бактеријата. Од нив 722 имаат сериозни здравствени проблеми, кои може да предизвикаат тешко заболување на бубрезите. Во меѓувреме шпанскиот министер за европски прашања Диего Лопес, по средбата со својот германски колега Вернер Хојер изјави дека Германија се заложила да помогне во обновувањето на пласманот на шпанските овошја и зеленчуци, за кои се тврдеше дека се предизвикувачи на епидемијата. - Берлин ќе ја поддржи кампањата за рекламирање на шпанските земјоделски производи, изготвена од Владата во Мадрид, нагласи Лопес. Хојер ...
| | веќе видена | слични

Центарот за контрола на заразни болести во Германија денес соопшти дека уште едно лице умрело како последица на смртоносната бактерија ешерихија коли. Со овој смртен случај вкупниот број лица, кои починаа од оваа бактерија достигна 27, од кои 26 се во Германија, а едно е во Шведска. Центарот истакна дека од бактеријата се заразени уште 160 лица, но додаде дека заразата и натаму бележи пад. Институтот „Роберт Кох“ има податоци за 2.808 лица, кои се заразени од бактеријата. Од нив 722 имаат сериозни здравствени проблеми, кои може да предизвикаат тешко заболување на бубрезите. Во меѓувреме шпанскиот министер за европски прашања Диего Лопес, по средбата со својот германски колега Вернер Хојер изјави дека Германија се заложила да помогне во обновувањето на пласманот на шпанските овошја и зеленчуци, за кои се тврдеше дека се предизвикувачи на епидемијата. - Берлин ќе ја поддржи кампањата за рекламирање на шпанските земјоделски производи, изготвена од Владата во Мадрид, нагласи Лопес. Хојер изрази длабоко жалење за ...
| | веќе видена | слични

Опасната бактерија еширихија коли повторно е пронајдена во остатоци од краставици, овој пат во германскиот град Магдебург. Експертите не знаат од каде потекнуваат остатоците во која е откриена бактеријата. Во меѓувреме, во Германија почина маж на 73 годишна возраст кој покрај бактеријата, имал и други здравствени проблеми па не е сигурно од кои причини настапила смртта. Од оваа болест до сега починаа 25 луѓе во Германија и еден во Шведска. Во Германија има вкупно 2.648 случаи на заразени од смртоносната бактерија. Сепак тамошниот министер за здравство смирува дека бројот на заразени се смалува. Причината за заразата која десет дена предизвикува паника се уште не е откриена во целост. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Како што поминува времето, се потешко е да се открие изворот на заразата со смртоносната бакатерија ешерихија коли, од која во Европа, главно во Германија, умреа 25 луѓе, истакнуваат од Светската здравствена организација (СЗО). Често тој вид епидемија е предизвикан од единствен сој на бактерии, кои во периодот потребен за анализа, веќе излегува од составот. Многу е тешко да се открие причината за таква епидемија. Да се утврди трагот на бактеријата е многу тешка постапка, бидејќи заразените лица, по речиси пет дена инкубација, не се сеќаваат што точно јаделе или пиеле, објаснуваат експертите. Епидемијата е резултат на многу реткиот сој на бактерии, таканаречена ентерохеморагична ешерихија коли (ЕХЕЦ), која предизвикува тежок и крвав пролив, а во најтешките случаи настанува хемолитичко – уремиски синдром (ХУС), кој предизвикува разорување на бубрезите.
| | веќе видена | слични

По вчерашните теории за можен заговор за германската смртоносна бактерија ешерихија коли, денеска здравствените власти со смирувачки тон. Иако изворот на бактеријата сеуште не е утврден, според германскиот министер за здравство, Даниел Бар најлошото поминало и дека инфекцијата го губи интензитетот. И македонските здравствени власти смируваат – засега земјата е безбедна и нема регистриран случај на Ешерихија Коли. Последните информации од германските власти се збунувачки. По информациите дека ниту никулците од грав не се извор на бактеријата, сега германските здравствените власти утврдиле дека се заразени тројца работници од фармата каде беа најдени овие никулци. Паралелно со нејаснотиите за изворот, во Германија се појавија и сомнежи за бројот на починати. Во меѓувреме, земјоделците во Мадрид бесплатно раздаваа 40 илјади килограми овошје и зеленчук, за да ја вратат довербата на граѓаните во храната која ја произведуваат. Само ден претходно Европската Унија на фармерите им понуди 150 милиони евра за да им ја ...
| | веќе видена | слични

Вкупниот број на жртвите на инфекцијата со смртоносната бактерија Ешерихија коли во северна Германија, достигна 25 лица. Министерството за здравство во северната германска покраина Долна Саксонија објави дека посленото лице починало поради инфекција со бактеријата, но не прецизираа кога починал или на каква возраст бил. Вкупно 24 лица, поголемиот дел од нив жени, починаа во Германија, а една жена почина во Шведска, откако се врати од Сојузната република. Властите се трудат да го идентификуваат изворот на инфекцијата од која се болни повеќе од 2.600 луѓе во најмалку 14 земји. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се’ потешко е да се открие заразата од Е.коли

Од:
До кого (е-маил):
Порака: