ОБНОВЕНО: 6 загинати, 32 повредени во несреќата во Глазгов


ОБНОВЕНО: 6 загинати, 32 повредени во несреќата во Глазгов Најмалку шест луѓе загинаа,а 32 се повредени при падот на полициски хеликоптер врз паб полн со гости во центарот на Глазгов, јави попладнево Скај њуз. Извор близок на истрагата соопшти дека конечниот број на жртви речиси сигурно ќе биде поголем. Повредените се пренесни во повеќе болници во градот. Спасуваќките екипи во текот на ноќта биле ангажирани на спасување на луѓе кои останале затрупани под шкотскиот паб , а операцијата продолжи утринава. Засега не е познато колку луѓе се заробени под урнатините. “Се обидуваме да ги спасиме луѓето кои се наоѓаат во објектот и со нови детаљи ќе излезе веднаш штом ќе ги добиеме“, изјави полициски извор. Тој додаде дека се уште е рано да се каже кои биле приќините за нереќата во која полициски хеликопетр се урна синоќа врз покривот на паб додека во кафулето настапувал ска бенд.
| | веќе видена | слични
8 копии

Бројот на жртвите при уривањето на полицискиот хеликоптер во петокот врз покрив на едно познато кафуле во Глазгов, во кое во моментот се наоѓале околу 120 луѓе, достигна девет лица. Заменик-началникот на шкотската полиција Роуз Фицпатрик потврди дека бројот на жртвите се зголемил за уште една по вчерашното откривање на уште едно тело под урнатините на зградата. Во несреќата се повредени 12 лица и сите се хоспитализирани. Акцијата за пронаоѓање на евентуални нови жртви по урнатините продолжува . Хеликоптерот, во кој биле цивилен пилот и двајца полицајци, се урна врз покривот на пабот „Клута волтс“ во петокот во 22:25 часот по локално време (23:25 по средноевропско време), во моментот кога во преполната сала настапувал бенд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветмина загинати е билансот од хеликотерската несреќа во која полицискиот хеликоптер во петокот се сруши врз покривот на пабот „Клута волтс“ во Глазгов. Во објектот се наоѓале 120 луѓе а Роуз Фицпатрик, заменик- началник на шкотската полиција потврди дека бројот на жртвите се зголемил за уште една по вчерашното откривање на уште едно тело под урнатините на зградата. И понатаму продолжува спасувачката акција за пронаоѓање на евентуално преживеани лица под урнатините.
| | веќе видена | слични

Заменикот-началник на шкотската полиција Роуз Фицпатрик изјави дека конечниот број на жртвите ќе биде познат кога ќе бидат расчистени остатоците од хеликоптерот. Фицпатрик соопшти дека денеска е извадено уште едно тело, а потрагата продолжува. Засега потврдена е смртта на осум лица, а дванаесет се хоспитализирани. Од 12 повредени, тројца се на интензивниот оддел, но состојбата им е стабилна, изјави за Би-Би-Си првиот министер на Шкотска Алекс Салменд. Истрагата продолжува да ја бара причината за уривањето на хеликоптерот./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Спасувачките тимови во Шкотска денеска извадија уште едно тело од под урнатините на кафулето, врз кое во петокот се урна полициски хеликоптер, соопшти полицијата. Заменикот-началник на шкотската полиција Роуз Фицпатрик изјави дека конечниот број на жртвите ќе биде познат кога ќе бидат расчистени остатоците од хеликоптерот. Фицпатрик соопшти дека денеска е извадено уште едно тело, а потрагата продолжува. Засега потврдена е смртта на осум лица, а дванаесет се хоспитализирани. Од 12 повредени, тројца се на интензивниот оддел, но состојбата им е стабилна, изјави за Би-Би-Си првиот министер на Шкотска Алекс Салменд. Истрагата продолжува да ја бара причината за уривањето на хеликоптерот.
| | веќе видена | слични

Според шефот на шкотската полиција Стивен Хауз, потврдено е дека смртно настрадале трите членови на екипажот на полицискиот хеликоптер и уште пет гости во пабот „ The Clutha", додека од вкупно 32 повредени во болниците уште остануваат згрижени 14 лица со сериозни повреди. Во тек е истрагата за причините за падот на леталото, чиј екипаж го сочинувале двајца полицајци и пилотот цивил. Хауз им се заблагодарил на граѓаните на Глазгов кои помагале веднаш по несреќата и додал дека спасувачките екипи на местото на падот ќе останат уште извесно време. Британскиот премиер Дејвид Камерон, исто така, им одаде признание на жителите на Глазгов кои веднаш реагирале помагајќи има на настраданите. Се смета дека во пабот имало околу 120 гости кои следеле настап на локална група, кога врз неговиот покрив паднал хеликоптерот од типот „Eurocopter EC-135" во 22.30 часови по локално време, или 23.30 часот по македонско време. Многу од гостите се спасени или успеале да побегнат при уривањето на покривот, но околу педесетина ...
| | веќе видена | слични

Расте бројот на загинати во Глазгов откако полициски хеликоптер падна врз ноќен клуб преполн со луѓе. Расте бројот на загинати во Глазгов откако полициски хеликоптер падна врз ноќен клуб преполн со луѓе. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат преживеани од под урнатините. Во моментот на несреќата во клубот имало околу 120 луѓе кои се забавувале и уживале во музиката на бендот. Уривањето на хеликоптерот, сведоци го опишуваат како паѓање на камен од небото. Хеликоптерот паднал нагло и праволиниски. Луѓе бегале од зградата покриени со крв со длабоки исекотини и други повреди. “Слушнав силен удар, мислев дека е ескплозија на гас, но нигде немаше пожар. Тогаш видов дека се урнал дТОНСКО “Не знаевме што се случува, но беше страшно, навистина многу страшно...“ Полицијата соопшти дека спасувачката акција продолжува и оти се работи за многу чувствителна и комплексна операција, поради тоа што би можело да има уште заглавени луѓе во кафулето. Во болницата во Глазгов ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку осум лица загинаа во синоќешната несреќа кога полициски хеликоптер се урна врз покривот на популарно кафуле во Глазгов, во кое во моментот имало околу 120 лица, соопшти денеска полицијата. Шефот на полицијата Стивен Хаус изјави дека загинале сите патници на хеликоптерот, двајца полицајци и пилот, како и уште пет лица на земја, откако хеликоптер се урна врз покривот на пабот „Клута волтс“. Според Хаус уште 14 лица се наоѓаат во болница во Глазгов, каде се пренесни по несреќата.
| | веќе видена | слични

Во Глазгов продолжува потрагата по преживеани по падот на полицискиот хеликоптер врз кафуле полно со гости. Во болниците се пренесени 32 повредени, а официјално има еден загинат, иако се очекува бројот жртви да расте.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 157 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 193 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк" и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 190 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОБНОВЕНО: 6 загинати, 32 повредени во несреќата во Глазгов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: