Хеликоптер се урна врз преполн бар во Глазгов – има загинати


Хеликоптер се урна врз преполн бар во Глазгов – има загинати Полициски хеликоптер се урнал синоќа врз покривот на популарно кафуле во шкотскиот град Глазгов, во инцидентот има загинати и повредени, чија бројка засега официјално не е соопштена. Дел од британските медиуми јавија за тројца загинати, додека телевизијата Скај њуз јави за најмалку шестмина загинати. Официјална потврда за бројот на загинатите се уште нема. Спасувачката операција е во тек, а под урнатините на пабот сѐ уште има лица кои спасувачите се обидуваат да ги извлечат . Според извештаите, хеликоптерот, со тричлен екипаж - цивилен пилот и двајца полицајци, се урнал врз покривот на пабот „Клута волтс“ околу 23 часот по локално време,. Во моментот на несреќата пабот бил преполн со гости.
| | веќе видена | слични
8 копии

Бројот на жртвите при уривањето на полицискиот хеликоптер во петокот врз покрив на едно познато кафуле во Глазгов, во кое во моментот се наоѓале околу 120 луѓе, достигна девет лица. Заменик-началникот на шкотската полиција Роуз Фицпатрик потврди дека бројот на жртвите се зголемил за уште една по вчерашното откривање на уште едно тело под урнатините на зградата. Во несреќата се повредени 12 лица и сите се хоспитализирани. Акцијата за пронаоѓање на евентуални нови жртви по урнатините продолжува . Хеликоптерот, во кој биле цивилен пилот и двајца полицајци, се урна врз покривот на пабот „Клута волтс“ во петокот во 22:25 часот по локално време (23:25 по средноевропско време), во моментот кога во преполната сала настапувал бенд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветмина загинати е билансот од хеликотерската несреќа во која полицискиот хеликоптер во петокот се сруши врз покривот на пабот „Клута волтс“ во Глазгов. Во објектот се наоѓале 120 луѓе а Роуз Фицпатрик, заменик- началник на шкотската полиција потврди дека бројот на жртвите се зголемил за уште една по вчерашното откривање на уште едно тело под урнатините на зградата. И понатаму продолжува спасувачката акција за пронаоѓање на евентуално преживеани лица под урнатините.
| | веќе видена | слични

Заменикот-началник на шкотската полиција Роуз Фицпатрик изјави дека конечниот број на жртвите ќе биде познат кога ќе бидат расчистени остатоците од хеликоптерот. Фицпатрик соопшти дека денеска е извадено уште едно тело, а потрагата продолжува. Засега потврдена е смртта на осум лица, а дванаесет се хоспитализирани. Од 12 повредени, тројца се на интензивниот оддел, но состојбата им е стабилна, изјави за Би-Би-Си првиот министер на Шкотска Алекс Салменд. Истрагата продолжува да ја бара причината за уривањето на хеликоптерот./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Спасувачките тимови во Шкотска денеска извадија уште едно тело од под урнатините на кафулето, врз кое во петокот се урна полициски хеликоптер, соопшти полицијата. Заменикот-началник на шкотската полиција Роуз Фицпатрик изјави дека конечниот број на жртвите ќе биде познат кога ќе бидат расчистени остатоците од хеликоптерот. Фицпатрик соопшти дека денеска е извадено уште едно тело, а потрагата продолжува. Засега потврдена е смртта на осум лица, а дванаесет се хоспитализирани. Од 12 повредени, тројца се на интензивниот оддел, но состојбата им е стабилна, изјави за Би-Би-Си првиот министер на Шкотска Алекс Салменд. Истрагата продолжува да ја бара причината за уривањето на хеликоптерот.
| | веќе видена | слични

Според шефот на шкотската полиција Стивен Хауз, потврдено е дека смртно настрадале трите членови на екипажот на полицискиот хеликоптер и уште пет гости во пабот „ The Clutha", додека од вкупно 32 повредени во болниците уште остануваат згрижени 14 лица со сериозни повреди. Во тек е истрагата за причините за падот на леталото, чиј екипаж го сочинувале двајца полицајци и пилотот цивил. Хауз им се заблагодарил на граѓаните на Глазгов кои помагале веднаш по несреќата и додал дека спасувачките екипи на местото на падот ќе останат уште извесно време. Британскиот премиер Дејвид Камерон, исто така, им одаде признание на жителите на Глазгов кои веднаш реагирале помагајќи има на настраданите. Се смета дека во пабот имало околу 120 гости кои следеле настап на локална група, кога врз неговиот покрив паднал хеликоптерот од типот „Eurocopter EC-135" во 22.30 часови по локално време, или 23.30 часот по македонско време. Многу од гостите се спасени или успеале да побегнат при уривањето на покривот, но околу педесетина ...
| | веќе видена | слични

Расте бројот на загинати во Глазгов откако полициски хеликоптер падна врз ноќен клуб преполн со луѓе. Расте бројот на загинати во Глазгов откако полициски хеликоптер падна врз ноќен клуб преполн со луѓе. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат преживеани од под урнатините. Во моментот на несреќата во клубот имало околу 120 луѓе кои се забавувале и уживале во музиката на бендот. Уривањето на хеликоптерот, сведоци го опишуваат како паѓање на камен од небото. Хеликоптерот паднал нагло и праволиниски. Луѓе бегале од зградата покриени со крв со длабоки исекотини и други повреди. “Слушнав силен удар, мислев дека е ескплозија на гас, но нигде немаше пожар. Тогаш видов дека се урнал дТОНСКО “Не знаевме што се случува, но беше страшно, навистина многу страшно...“ Полицијата соопшти дека спасувачката акција продолжува и оти се работи за многу чувствителна и комплексна операција, поради тоа што би можело да има уште заглавени луѓе во кафулето. Во болницата во Глазгов ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку осум лица загинаа во синоќешната несреќа кога полициски хеликоптер се урна врз покривот на популарно кафуле во Глазгов, во кое во моментот имало околу 120 лица, соопшти денеска полицијата. Шефот на полицијата Стивен Хаус изјави дека загинале сите патници на хеликоптерот, двајца полицајци и пилот, како и уште пет лица на земја, откако хеликоптер се урна врз покривот на пабот „Клута волтс“. Според Хаус уште 14 лица се наоѓаат во болница во Глазгов, каде се пренесни по несреќата.
| | веќе видена | слични

Во Глазгов продолжува потрагата по преживеани по падот на полицискиот хеликоптер врз кафуле полно со гости. Во болниците се пренесени 32 повредени, а официјално има еден загинат, иако се очекува бројот жртви да расте.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хеликоптер се урна врз преполн бар во Глазгов – има загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: