За една недела 37.000 мигранти влегле во Германија

2 копии

37.000 мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да надмине 100.000 лица. Германија регистрирала 450.000 бегалци од почетокот на годинава до пред два дена. Само минатиот месец биле запишани 105.000 луѓе. Оваа година Германија очекува 800.000 кандидати за азил, што е четири пати повеќе од лани и рекорд за една година во Европа.
| | веќе видена | слични

Бројот лица уапсени за тајно внесување мигранти на територијата на Германија оваа година се зголемил за 40 отсто, пишува весникот Bild am Sonntag, повикувајќи се на податоци од тамошното министерство за внатрешни работи. Според податоците на министерството, до 8-ми септември годинава бројот на криумчарите на луѓе кои се уапсени во Германија изнесува 2.336 лица, што претставува пораст од 40 отсто споредено со целата мината 2014 година. Се наведува дека поголемиот дел од ваквите деликвенти доаѓаат од балканскиот регион, а според бројноста министерството ги издвојува криумчарите од Унгарија – 256, Романија – 207, Сирија – 184, Бугарија – 116 и Србија – 113. Германија во моментов згрижува најголем број од бегалците и мигрантите кои од северноафриканските и блискоисточни земји спасот го бараат во Европа, а владата во Берлин очекува дека годинава бројот на мигрантите ќе надмине 800.000. Во четвртокот, вицеканцеларот Зигмар Габриел изјави дека од јануари годинава во земјата влегле околу 450.000 бегалци.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За една недела 37.000 мигранти влегле во Германија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: